Gyerek

10 dolog, ami nélkül katasztrófa lesz a repülőút

Gyerekkel utazni sosem egyszerű, de gyerekkel repülni – a megfelelő felszereltség nélkül – akár rémálom is lehet. Hogy ezt biztosan elkerülhesd, összeállítottunk egy listát a tíz legfontosabb dologról, ami jelentősen megkönnyítheti a család repülőútját.
2023. Június 13.
repülőút gyerekkel
Fotó: Getty

A legtöbb szülő akkor izgul a legjobban, amikor kisbabával vág neki a kisebb-nagyobb utazásnak. Pedig az az igazság, hogy egy alig néhány hónapos csecsemővel repülni sétagalopp ahhoz képest, ami akkor vár az emberre, ha már egy két-hároméves (vagy akár ovis korú) gyermekkel próbálja meg ugyanezt.

Míg a legkisebbeket némi küzdelem – és tejecske vagy tápszer – árán az ember előbb-utóbb álomba tudja ringatni, addig egy totyogós vagy egy nagycsoportos óvodás keményebb dió. A dackorszakot élőknél, már az is csodaszámba megy, ha legalább az út feléig egy helyben tudjuk őket tartani, az óvodás korosztály pedig a folyamatos kérdésekkel és kérésekkel (éhes vagyok, szomjas vagyok, unatkozom, melegem van, nem a piros sapkámat hoztad…) készítheti ki viszonylag rövid időn belül az idegeinket. A repülőgépben való utazás ráadásul sokukat megrémíti; a hangos zúgás, az esetleges turbulencia, a le-és felszálláskor tapasztalható légnyomásváltozás, az ezzel járó füldugulás és még sorolhatnánk.

Habár mindenre nem lehet felkészülni, az alábbi 10 dolog azért a segítségedre lehet, hogy mind te, mind a gép többi utasa mentálisan ép állapotban hagyja el a gépet az utazás végén.

1. Váltás ruha

Egy szett váltás gyerekruha nélkül a kézipoggyászodban soha ne indulj el! Legyen benne minden, a kis zoknitól kezdve az extra kardigánig. Nincs kellemetlenebb, mint amikor mondjuk a kulacs tartalma a gyerekre ömlik, és nem tudod mibe átöltöztetni. Arra is érdemes gondolni, hogy a repülőn gyakran van különösen hűvös, és ezért jól jöhet egy extra réteg felsőruházat. De ha netán elkavarodik a csomagotok, a kicsinek legalább akkor is lesz egy szett tiszta ruhája, míg valahogy megoldódik a helyzet.

2. Fertőtlenítő kendő

A repülők nem a legtisztább helyek. Kutatások kimutatták, hogy a légi járatokon a legkoszosabbak a lehajtható, kis asztalkák (ezeken majdnem tízszer több baktériumot találtak, mint a repülő wc-jének öblítőgombján). Ezt szorosan követi az üléseken található zseb, melyben elvileg magazinok és a biztonsági előírások kártyája található, gyakorlatilag azonban minden, amit valaha egy másik utas beleszuszakolt. Mivel gyermeked az utazás nagy részében a kis asztalt fogja birizgálni, még mielőtt elfoglaljátok a helyeteket, érdemes villámgyorsan áttörölnöd azt egy jó minőségű fertőtlenítő kendővel. Olyat válassz, amit felületeken és bőrön egyaránt használhatsz, így a kicsi kezét is egyből megtisztíthatod vele, miután leültetek. Ez praktikusabb formátum, mint egy gél vagy spray, és probléma nélkül felviheted a gépre.

3. Kulacs és rágcsatartó

Mindenképp készülj – egy a gyermeked életkorának megfelelő – kulaccsal, de csak a biztonsági ellenőrzés után töltsd meg, nehogy kipakoltassák veled a szigorú szabályok miatt. A levegőben különösen fontos, hogy a kicsik – és nagyok is – a szokásosnál több folyadékot fogyasszanak. Ha saját cumisüveggel, kulaccsal utazol, nem kell ötpercenként megállítani a légiutaskísérőt, hogy töltse újra a poharaitokat. Az is praktikus, ha gyermekednek saját rágcsás edénnyel készülsz, lehetőleg olyannal, amiből még akkor sem szóródik szét a nasi, ha kipottyantja a kezéből.

4. Végtelen mennyiségű rágcsa

A sikeres repülés első számú szabálya, hogy legyen nálad rengeteg nasi. Arra minimális az esély, hogy a repülőn kínált ételek közül bármi is az apróságod kedvére való legyen. Éppen ezért érdemes alaposan felkészülnöd kajafronton, és bebiztosítani magatokat a több órás utazásra. Készülj a kedvencekkel, igyekezz egészséges opciókat is választani (de ne itt próbálj új ízeket bevezetni a kicsi étrendjébe)! Legyél egy kicsit engedékenyebb az édességekkel, egy-egy szem csokis nápolyi még nem a világ vége. A teli pocak segít a nyugodtabb utazásban, a rágcsálással pedig átvészelhető a felszállást-leszállást kísérő kellemetlen füldugulás is.

5. Gyermek fejhallgató

Akár rendelkezik az adott légitársaság fedélzeti szórakoztató-rendszerrel, akár csak a saját magaddal vitt tableten vagy telefonon nézne a gyermeked valamit útközben, érdemes számára beszerezni egy kifejezetten kicsiknek készült fejhallgatót. Ezek az alaposan kipárnázott, csökkentett decibellel működő, kis méretű fülesek abban is segíthetnek, hogy valamennyire kiszűrjék – a sok gyereket kifejezetten zavaró – zúgást a repülőn. Ha egyszerre több csemetével utazol, mindenképp szerezz be egy elosztót is, ami lehetővé teszi, hogy egy készüléket egyszerre két fejhallgatóval is használhassanak.

6. Felfújható gyerekágy, lábpárna

Ha hosszabb, esetleg éjszakai repülőútra készültök, jelentősen megkönnyítheti a dolgodat, ha beruházol egy felfújható repülős párnába. Ennek segítségével meghosszabbíthatod a kicsi ülését, aki ezáltal könnyedén elfeküdhet, bekuckózhat a szundikáláshoz. Fontos! Mindenképp egyeztess ezzel kapcsolatban az adott légitársasággal, ugyanis nem mindenhol engedélyezik a fedélzeten a felfújható repülős ágyak/lábtartók használatát!

7. Nyunyóka

A kicsi kedvenc plüsse, rongyija, egyéb fontos tárgyacskája nélkül természetesen szigorúan tilos útnak indulni. Az alvós állat vagy a rongyi, – ami a zaklatottabb pillanatokban megnyugtathatja – mindenképp a kézipoggyászba kerüljön! A repülés sok apróságot felzaklat, és ilyenkor jól jön egy biztonságot sugalló ismerős. Ha pedig hosszabb útra indultok, a kicsi elalvásában is segíthet.

8. Tablet/telefon és power bank

Talán még a képernyőidő-mentes nevelés legelszántabb képviselői is kivételt tesznek a mesenézés kapcsán, ha egy több órás repülőútról van szó. Persze sokáig lehet játszani, olvasgatni, nassolni, de egy idő után anyának és apának is szüksége van egy kis szusszanásra. Ilyenkor bizony remek szolgálatot tehet az a bizonyos fedélzeti szórakoztató-rendszer, illetve annak hiányában a saját tableted/iPaded/vagy mobiltelefonod. Mindenképp készülj fel olyan előre letöltött tartalmakkal, (a legtöbb streamingszogáltató is lehetővé teszi az offline filmnézést) amiket netelérés nélkül is tudsz használni, hiszen nem minden légitársaság járatain elérhető internet. Arra is érdemes gondolni – főleg, ha kifejezetten nagy utazásra indultok – hogy a használatban lévő készülékek egy idő után lemerülhetnek. Ilyenkor jól jöhet egy power bank avagy külső akkumulátor, melynek segítségével meghosszabíthatod eszközeid élettartamát néhány órával.

9. Mesekönyv

Egy-egy mesekönyvvel vagy böngészővel hosszú időre lefoglalhatod az apróságot, ráadásul még sok új ismeretet is elsajátíthat a közös olvasgatás során. Válasszatok ki együtt egy könyvet az otthoni gyűjteményből, ráadásnak pedig érdemes egy új szerzeménnyel is készülnöd. Valamivel, ami a kicsi aktuális érdeklődési köréhez kapcsolódik vagy összevág az úticéllal. Magáról a repülésről is olvasgathattok; a kisebbeknek remek választás Berg Judit Maszat sorozatának repülős könyve, a nagyobbak pedig remekül szórakozhatnak az Éjjel Nappal a repülőtéren kihajtogathatós ablakaival.

10. Játékcsomag

Érdemes összeállítani egy kifejezetten a repülőre tervezett játékcsomagot. Alapszabály, hogy ne pakolj túl sok mindent, viszont olyasmikkel készülj, amik még újdonságszámba mennek. Kifejezetten jók lehetnek a színezők, abból is azok a fajták, amik valamiképp eltérnek a hétköznapi kifestőktől (pl. víztől válik bennük láthatóvá a kép vagy ott vannak a varázs színezők, amikkel elkerülhető az is, hogy a kicsi minden mást is összefirkáljon). Jó szolgálatot tehetnek a matricás foglalkoztató füzetek is, itt csak arra figyelj, hogy a gyerek ne ragassza fel a repülő különböző pontjaira a kis ragacsokat. A nagyobbacskáknak a mágneses utazójátékok és a kártyajátékok praktikusak. Az úgynevezett “fidget toy”-okkal, (ilyen például a Rubik kocka, a fidget spinner, a most nagyon népszerű pop-it, vagy a különböző stresszlabdák) pedig minden korosztály szívesen elbabrál. Kerüld az apró darabokból álló játékokat, mert ha szétszóródnak, elgurulnak, vajmi kevés esély van rá, hogy megtaláljátok őket, emiatt pedig elképesztő dráma alakulhat ki.

Gyerekkel repülni stresszes, de az alapos felkészülésen túl ott helyben már sok mindent úgy sem tudsz tenni, próbáld meg inkább lazán venni a dolgokat és nem azon idegeskedni, hogy miért néz rád olyan szúrós szemmel három sorral odébbról az idős hölgy. Szorult helyzetben ne félj segítséget kérni a légiutas-kísérőtől sem. Hidd el, már kismillió alkalommal navigált túl fáradt gyerekeken, hisztiken, kiömlött üdítőkön és hasonlókon; biztosan támogatni fog a bajban.