Gyerek

3 kifejezés, ami tönkreteszi a párkapcsolatot

A szavaknak bizony erejük van. A párterapeuta szerint létezik három olyan kifejezés, ami biztosan nem használ a kapcsolatnak.
2025. Január 15.
párkapcsolati konfliktus

Kép: Getty Images

Jeffrey Bernstein, párterapeutaként eltöltött évei során arra lett figyelmes, hogy van néhány kifejezés, ami igazán ártalmas egy párkapcsolatban, mert teljesen aláássa a bizalmat. „Észrevettem egy mintát konfliktusos vagy akár alkalmi beszélgetések során. Néhány látszólag ártalmatlan szó idővel alááshatja a bizalmat, a kapcsolatot és a szeretetet. Három tűnik ki a legkárosabbnak: “Te mindig”, “Te soha” és a “Mindegy”” – írta a terapeuta a Psychologytoday.com cikkében.

Ezek a szavak észrevétlenül lopakodhatnak be egy kapcsolatba, de hatásuk mélyreható. Hibáztatást, elutasítást és érzelmi lekapcsolást jeleznek, és minden egyes alkalommal, amikor kimondják őket, egyre távolabb tolják a partnertől.

Te mindig

Bernstein egyik párkliense Janine és Marco példáján szemlélteti hogy miért nem hasznos ennek a kifejezésnek a használata. „Bejöttek az irodámba, és a vita körforgásában ragadtak. Janine azt mondta: “Te mindig a munkát helyezed előtérbe velem szemben”, erre Marco védekező helyzetbe kényszerült.” A “Te mindig” kifejezéssel egy hibáztató játékká vált a vita, ahol és Marco úgy érezte megtámadták és neki védekeznie kell. Az a baj ezzel a kifejezéssel, hogy általánosít és nem ad teret az árnyalatoknak.

A terapeuta tanácsa, hogy ehelyett az „én úgy érzem” kifejezést használjuk, mert ez párbeszédre hívja a másik felet.

Te soha

A Te mindig kifejezéshez hasonlóan a Te soha is falat emel a partnerek közé. „Amikor Ravi azt mondta a barátnőjének, Lénának: “Soha nem értékelnek azok a dolgokat, amiket én teszek”, a lány leértékelve és félreértve érezte magát. Nem arról volt szó, hogy Lena nem értékelte volna őt; csak másképp fejezte ki ezt, mint ahogy Ravi várta.”

A “te soha” érvényteleníti a partnered erőfeszítéseit, és figyelmen kívül hagyja a kapcsolatotok pozitívumait. Ez a kijelentés sértődöttséget szül.

E helyett mondd azt, hogy “Szeretném, ha többet fognád a kezem, amikor együtt vagyunk”. Ha konkrétan megmondod, mire van szükséged, az egyértelműséget teremt és csökkenti a feszültséget, tanácsolja a szakember.

Mindegy

Az egyik legelutasítóbb szó egy kapcsolatban, a “Mindegy”: közömbösséget és érzelmi elhatárolódást jelez. „Egy Carlával és Theóval tartott ülés során észrevettem, hogy Carla, milyen gyakran fejezi be a vitákat azzal, hogy “Mindegy”. Számára ez egy módja volt a további konfliktusok elkerülésének, de Theo számára úgy tűnt, hogy a partnerét nem érdekli sem ő, sem a helyzet.”

A “mindegy” kifejezés azt üzeni, hogy a beszélgetés – és a kapcsolat – nem elég fontos ahhoz, hogy foglalkozzunk vele.

A “mindegy” helyett próbáljuk meg őszintén kifejezni az érzéseinket. Ezzel tiszteletben tartjuk a partnerünket.

A szavaknak hatalmuk van, különösen az intim kapcsolatokban. Az, ahogyan kommunikálunk, hidakat építhet vagy akadályokat állíthat. Ha a “Te mindig”, “Te soha” és a “Mindegy” helyett átgondoltabb nyelvezetet használsz, lehetőséget teremtesz a megértésre. Amikor legközelebb kísértésbe esel, hogy azt mondd: “Soha nem figyelsz rám”, állj meg, és kérdezd meg magadtól: Hogyan fejezhetném ki az érzéseimet úgy, hogy közelebb kerüljünk, ahelyett, hogy eltávolodnánk egymástól?