Gyerek

5 jel, hogy színtévesztő a gyerek

Hátrány a fejlődésben, a tanulásban és az elhelyezkedésben, valamint akadály a leghétköznapibb tevékenységekben is: a színtévesztésről nem sok szó esik, ugyanakkor komoly rendellenesség, amely az élet minden területére kihathat.
2017. Január 30.

A színlátás ma már szerencsére korrigálható, különösen, ha fiatal korban felfedezik és kezelik, ezért érdemes odafigyelni a tünetekre. Összeszedtünk 5 jelet, amely színtévesztésre is utalhat.

A világon összesen közel 300 millió, csak Magyarországon pedig 400 000 színtévesztőt tartanak számon. A rendellenesség örökletes, az X-kromoszóma hibája okozza. Ebből adódik, hogy amíg a nőknek mindössze 0,5 százalékát, addig a férfi lakosság 8 százalékát érinti. Tévhit, hogy a színtévesztők kizárólag a zöld és vörös színeket keverik össze: bár ez a típus messze a leggyakoribb, az állapotnak több fajtája és fokozata létezik.

Elsőre apró hiányosságnak tűnhet, és nem is gondolnánk, hogy milyen következményei lehetnek, ha valaki színtévesztő. Ha nem láthatunk minden színt, már kisgyermekként nehezebb a tanulás, a világ megismerése. Nem is beszélve arról, hogy felnőttkorba érve gátja lehet a szakmai kiteljesedésnek is. Közel 100 munkakörben kifejezetten hátrányt jelent a nem tökéletes színlátás, a hivatásos sofőrtől a katonai, rendészeti területeken át egészen a kreatívipari, egészségügyi, tudományos, laboratóriumi kutatáshoz kapcsolódó pozíciókig.

A színtévesztés a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható, de – éppen magyar kutatóknak köszönhetően – egy speciális gyógyászati eszközzel jelentős mértékben korrigálható, különösen akkor, ha a rendellenességet korán felfedezik. A színtévesztés általában már óvodás kor elején észrevehető és szülőként is sokat tehetünk azért, hogy a problémát minél előbb kezeljük. Az alábbi jelek – nem minden esetben és nem mást kizáróan – utalhatnak színtévesztésre:

– Az óvodai, vagy otthoni játék során a színekre épülő egyszerű logikai feladatok megoldása rendszeresen gondot jelent.

– A rajzok beszédesek: a kicsik alkotásai természetesen egyedi látásmódjukat tükrözik, egy-egy szokatlan színű napocska miatt még nem kell aggódni, de intő jel lehet a színek szokásostól eltérő használatának következetessége.

– Gyermekünk rendszeresen összekeveri vagy eltéveszti ruhái színét, esetleg gondot okoz számára bizonyos színek megkülönböztetése.

– Figyeljünk az otthoni tanuláskor! Gyanús lehet, ha egy iskolás nehezen értelmezi a tankönyvi térképeket, grafikonokat és más színes ábrákat.

– A számítógép, okostelefon vagy tablet kijelzőjén a gyermek rendszeresen nehezebben boldogul a színek megkülönböztetésén alapuló feladat megoldásával.

Ha azt gyanítjuk, hogy gyermekünk is érintett lehet, érdemes felkeresnünk egy szemorvost, aki megvizsgálja és adott esetben pontosan megállapítja, milyen színek érzékelésében szorul segítségre. A magyar kutatók által kifejlesztett speciális Colorlite® szemüveggel pedig egyénre szabottan, további beavatkozás nélkül javítható a látás.

Innovatív megoldás színtévesztésre a Samsungtól

A Samsung a magyar Colorlite® közreműködésével fejlesztette ki a SeeColors mobiltelefonos és Tizen-alapú Smart TV alkalmazáspárt annak érdekében, hogy a innovatív módon javítsa a színtévesztők életminőségét. A SeeColors használata egyszerű. Először a Galaxy App Store és Google Play áruházakból ingyenesen letölthető mobilalkalmazás meghatározza a színtévesztés típusát (vörös, zöld vagy kék érzékelők működésének hibája) és mértékét (enyhe, mérsékelt vagy súlyos). Ezt követően a felhasználó összekapcsolja az okostelefonját a Samsung Smart TV-jével, illetve magán a TV-n is elvégezheti a tesztet.

A SeeColors alkalmazás a Samsung 2016-os SUHD Smart TV-in előre telepítve található meg. Végül az applikáció az okostelefonos vagy a TV-n elvégzett teszt alapján újrakalibrálja a képernyő színeit, amelynek köszönhetően a színtévesztő felhasználó korábban sohasem tapasztalt, élénk és valósághű színekben élvezheti a televízió képernyőjén megjelenő tartalmakat.

Az alkalmazást bemutató videó itt tekinthető meg.

Bővebb információ itt olvasható.

Kapcsolódó cikkeink:

  • Színtévesztés és színvakság
  • Melyik a sárga?
  • Forrás: FLOW PR