A kormány közölte, hogy megváltoztatja a hatályos jogszabályokat: szinte minden 7 és 16 év közötti gyereknek tilos lesz a telefonját az iskolába vinnie, írja a 444 a Guardian nyomán.

Kép: Getty Images
A dán jóléti bizottságot Mette Frederiksen miniszterelnök hozta létre 2023-ban, a friss jelentés riadalmat keltett a gyerekek és fiatalok életének digitalizálódása miatt. A 35 ajánlás között szerepelt, hogy a kormánynak törvényben kell tiltania a telefonok használatát az iskolákban és az iskola utáni klubokban.
Mattias Tesfaye gyerek- és oktatásügyi miniszter a Politikennek úgy fogalmazott: „Az iskolának ismét oktatási térnek kell lennie, ahol van hely a gondolkodásra, és ami nem a tinédzserek hálószobájának meghosszabbítása.” A helyi önkormányzatoknak lehetőségük lesz kivételeket tenni, többek között a sajátos nevelési igényű gyerekek esetében.
„Hirtelen mindenhol képernyők jelentek meg az iskolában, ezután kezdtük el megvitatni a következményeket. Akadémiai tanulmányok és bizottságok is kezdenek foglalkozni a negatív következményekkel” – mondta.
A bizottság kutatása szerint a fiatalok 94 százalékának már 13 éves kora előtt volt profilja a közösségi médiában, annak ellenére, hogy számos közösségi médiaplatform esetében ez a korhatár a minimum, és a 9 és 14 év közötti fiatalok átlagosan napi 3 órát töltöttek a TikTokon és a YouTube-on.
A bizottság szerint ez növeli annak a veszélyét, hogy a gyerekek negatív hatásoknak vannak kitéve, elvonja az időt és a figyelmet az életkoruk szempontjából fontos dolgoktól, például a barátokkal és családdal töltött személyes időtől, a játéktól, az olvasástól.
A bizottság elnöke, Rasmus Meyer a mobiltelefonok betiltását ahhoz hasonlította, mintha az iskolákban nem lenne szabad dohányozni, és azt mondta, hogy abban a pillanatban, amikor egy gyerek okostelefont kap, „az a gyerek egész életét gyarmatosítja”.