Genetikai okok
A veleszületett halláskárosodás hátterében 50 százalékban genetikai tényezők állnak.
A veleszületett halláskárosult babák 90 százaléka olyan szülők gyermeke, akikben megvan a hajlam a halláskárosodásra. Ugyanakkor a veleszületett halláskárosodás 20-30 százaléka ismeretlen eredetű.
Születés előtt okok
Terhesség alatt fertőzés, pl. ha a kismama rubeolás, herpeszes vagy szifiliszes lesz a veleszületett hallásvesztés 5-10 százalékára jellemző.
Koraszülött babáknál megnő a halláskárosodás veszélye.
A szülés előtti okok 5-15 százalékban felelősek a baba halláskárosodásáért.
Születés utáni okok
A gyermekkori fülfertőzések leginkább ideiglenes halláskárosodást okoznak, de ha nem kezelik időben, akkor maradandó halláskárosodáshoz is vezethetnek.
Az olyan gyermekkori fertőzések, mint a kanyaró, a himlő vagy agyhártyagyulladás maradandó halláskárosodást okozhatnak. Szintén hallás problémákat eredményezhetnek bizonyos gyógyszerek, pl. antibiotikumok is.
A halláskárosodás 10-20 százaléka születés utáni okokra vezethető vissza.
A korai felismerés nagyon fontos
A halláskárosodást nem könnyű felismerni gyerekkorban, döntően a szülők veszik észre, hogy gyermekük rosszul hall. A gyermek viselkedése elárulhatja, hogy valami gond van a hallásával. Nagyon fontos, hogy minél korábban megkezdhető legyen a kezelés, ha szükséges. Az újszülöttek hallása is javítható speciális hallókészülékkel.
Kapcsolódó cikkeink a gyerek hallása témában:
Ezért vizsgáltasd meg a gyerek hallását
Ne vedd természetesnek, ha a gyerek túl hangosan beszél
Forrás: mindenamihallas.hu