A közösségbe járó gyerekek szinte biztos, hogy legalább egyszer (de inkább többször…) összeszedik a kellemetlen kötőhártya-gyulladást, ezért jó, ha tudod, mi a teendő fertőzés esetén.
A könnyen-gyorsan terjedő szembetegség begyűjtéséhez elég egy rossz mozdulat, az arcukhoz, szemükhöz nyúlva ugyanis zöld utat adnak a kórokozóknak, amik a felnőtteket sem kímélik, úgyhogy neked sem árt körültekintőbbnek lenned, ha a kisebbek hazahozzák!
A kötőhártya-gyulladás (azaz a conjunctivitis) a laza, áttetsző, erekkel átszőtt kötőhártya gyulladását jelenti. A kiváltó okok között leggyakrabban bakteriális vagy vírusos fertőzés, valamint allergiás reakció áll, újszülöttek esetében pedig a még nem teljesen átjárható könnycsatorna okozza, de idegentest és kémiai anyagok szembe kerülése is ilyen tünetekkel járhat.
A betegség során a kötőhártya erei kitágulnak, a szemfehérje pirossá válik. Jelentkezhet önállóan, de az sem ritka, hogy felső légúti hurutos, náthás betegségek kísérője. Érintheti csak az egyik, vagy mindkét szemet is.
Tünetei:
- Szemdörzsölés
- Fénykerülés
- Hunyorgás
- Szemvörösség
- Sárgás-zöldes váladékozás
- A szemhéjszélek összeragadása
- Szemhéjduzzanat
Vírusfertőzés esetén (pl. adenovírusok) a könnyezés, a viszketés, az erős szemhéjduzzanat jelzi, a szemből ürülő váladék pedig inkább vizes, áttetsző. Ha nagyobb a gyerkőc, azt is meg tudja ilyenkor fogalmazni, hogy szúr a szeme, és olyan érzése van, mintha homok került volna bele.
Allergiás reakciónál áttetsző, nyákos a váladék, és apró, fonaldarabra emlékeztető hámsodralékok is megfigyelhetők a kötőhártyán. A tünetekért ilyenkor valamilyen allergén (pl. pollen, állati szőr, parfüm, kozmetikum, füst) felelős, és a szempanaszok mellett orrviszketés, tüsszögés, orrfolyás is felléphet.
Irány a gyermekorvos!
A diagnózis a gyermekorvos számára könnyen felállítható. Fontos tudni, hogy a conjunctivitis gyakran gyógyszeres kezelés nélkül is meggyógyul, de a megfelelő kezeléssel sokkal kevésbé kellemetlen, gyorsabban elmúlik és csökken a szövődmények kialakulásának esélye.
Bakteriális fertőzés esetén antibiotikus szemcseppet vagy kenőcsöt ír fel az orvos, de a vírusos eredetű gyulladást is hasonlóan kezeli, hiszen ilyen esetben is lényeges a bakteriális felülfertőződés megakadályozása.
A cseppek alkalmazása mellett a váladékot steril, míg a leragadt szemhéjakat tiszta, langyos vízbe mártott gézlappal kell letörölgetni, három-négy napon át, a szemsarokból kiindulva, kifelé. A szemkörnyék kamillázása nem ajánlott, mivel arra érzékenyeknél fokozhatja a szemvörösséget, sőt duzzanatot, viszketést is okozhat!
Ahogy a szájon át szedett antibiotikumot, ezt sem szabad idő előtt abbahagyni: hiába látod úgy, hogy a tünetek továbbálltak, tartsd be a gyermekorvos ajánlását!
Nyitókép: Getty Images