Gyerek

Te szoktál együtt kertészkedni a gyerekkel? Ennyiféleképp tesz jót vele

Nagyszerű közös tavaszi elfoglaltságotok lehet a gyerekkel, ha együtt ültettek növényeket, akár a lakásban, erkélyen, vagy akár a kertben. Amellett pedig, hogy ez egy szórakoztató időtöltés, még a gyermeked fejlődésére is pozitív hatással lehet.
2023. Április 16.
kertészkedő gyerek
(Kép forrása: Getty Images)

Remek szenzoros (érzékszervi) elfoglaltság

A kertészkedés a legtöbb érzékszervet bevonja, hiszen ültetéskor a gyermeked megfogja a virágföldet, a magokat, megtapasztalja, hogyan változik a föld, amikor vizet locsoltok rá. Ha átültettek, látja a növényeket, később, amikor gondozzátok a kertet, érezheti a virágok illatát, látja a színpompás növényeket, megkóstolhatja a zöldségeket, megszagolhatja a fűszereket.

Segíti a finommotoros fejlődését

A cserép földdel feltöltése, a magvak rászórása, betakarása, vízzel leöntése mind olyan tevékenységek, amelyekhez a kezekre, a finommotorikára van szükség. Hasonlóan a későbbiekben a palánták gondozása, a zöldségek, fűszerek begyűjtése, és akár a gyomlálás is. A kertészkedés így olyan készségeket fejleszt, amelyekre később szükség lesz többek között például az írás, a rajzolás, az ollóval vágás elsajátításához.

Fejleszti a matematikai készségeket, és tudományos ismereteket is adhat

A kertészkedés során számos matematikai fogalommal találkozhat a gyermeked, kezdve például azzal, hogy hány mag kerülhet egy cserépbe, vagy a kertben egy sorba, hogy milyen mélyre kell ezeket ültetni, vagy mennyi vízzel kell meglocsolni. Az idősebb, kisiskolások akár azt is mérhetik és feljegyezhetik, hogy mennyit növekednek a palánták, mennyi napfény éri őket, vagy mikor hoznak levelet, virágot, termést.

Ez átvezet a természettudományos alapismeretekhez is: miért zöldek a növények, miért van szükségük vízre és napfényre, milyen fázisai vannak a magok elültetésétől és kicsírázásától a növekedésüknek?

Jótékony hatással lehet a fizikai egészségre

A kertészkedés a fizikai aktivitás szempontjából is előnyös lehet, főként a kertben, ahol állandó mozgásban vagytok, cipelitek az öntözőkannát, földet ástok, talicskát toltok. De ha az úgynevezett „higiéniai hipotézisre” gondolunk, az immunrendszerre is jótékonyan hathat, hogy a gyerek koszos lesz a kertészkedés során, a földet túrja, ássa, és így különböző mikrobákkal találkozik.

Tanít a környezetről

A kertészkedés lehetőséget ad arra, hogy a gyermek találkozzon a különböző növényekkel, és hogy beszélgethessetek arról, hogy miért fontosak a számunkra a fák, a növények, a zöld környezet. De a környezetszennyezés, az újrahasznosítás fogalmaival is tud kertészkedés közben ismerkedni, a növények gondozása során láthatja, miért fontos a számukra a víz és a megfelelő talaj.

Ösztönözheti az egészséges táplálkozást

Ha ültettek saját zöldségeket, valószínűleg még a válogatós gyermeked sem tud ellenállni annak, hogy megkóstolja azokat, amiknek a termesztésében maga is részt vett.

Türelemre és felelősségre tanít

Nem egyik percről a másikra történik az, hogy a magból kibújnak a növények. A kertészkedés egy lassú folyamat, amihez szükség van türelemre – de a várakozás, a munka eredményének rendszeres megfigyelése még izgalmasabbá tudja tenni ezt az elfoglaltságot. A növények gondozása azzal pedig nem áll meg, hogy elültetjük a magokat, hiszen rendszeres locsolásra van szükség, ápolni kell a növényeket, gyomlálni, naponta foglalkozni velük egy keveset. Ez pedig remek leckét adhat a gyermekednek a felelősségvállalásról is.

A lélekre is pozitívan hat

A kertészkedés egy olyan tevékenység, ami segít egy kicsit lelassítani, ami megnyugtat, jótékony hatással lehet a hangulatra, és csökkentheti a szorongást is. Emellett remek közös családi tevékenység, ami erősítheti a kötődést, és együttműködésre, csapatmunkára, kommunikációra is ösztönöz. Amikor pedig a fáradtságos munka eredményét is látja majd a gyermeked, gyönyörködhet a szép virágokban, amiket ültetett, vagy megkóstolhatja a zöldfűszereket, zöldségeket, az büszkeséggel töltheti el, és ez az önbecsülésére is pozitívan hat.

(Felhasznált források: pbs.org, mommyuniversitynj.com)