Gyerek

Ezért is fontos a zöldség- és gyümölcsfogyasztás gyerekkorban

Egy új kutatás szerint a gyerekek, akik több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztanak, jobb mentális egészséggel rendelkeznek.
2021. Október 04.
Ezért is fontos a zöldség- és gyümölcsfogyasztás gyerekkorban (Fotó: Getty Images)

Ahogy a sciencedaily.com írja, a Kelet-Angliai Egyetem új tanulmánya az első, amely a gyümölcs- és zöldségbevitel, a reggeli– és ebédválasztás, valamint a brit iskolás gyerekek mentális jóléte közti összefüggést vizsgálta.

Úgy találták, hogy mind az általános iskolás, mind a középiskolás diákoknál a reggeli és az ebéd típusa jelentősen kapcsolódik a jóléthez. Azok a gyerekek, akik jobb, zöldségben és gyümölcsben gazdag étrendet folytatnak, jobb a mentális jólétük.

A tanulmány szerint azoknál a gyerekeknél volt a legmagasabb a mentális jólét szintje, akik napi öt vagy több adag gyümölcsöt és zöldséget fogyasztottak.

Alisa Welch professzor, vezető kutató a Kelet-Angliai Egyetem Norwich Orvostudományi Iskolájától elmondta: “Tudjuk, hogy a szegényes mentális jólét jelentős probléma a fiataloknál, és valószínűleg hosszú távú negatív következményekkel jár.”

A szakember szerint a közösségi média és a modern iskolai kultúra nyomását a gyerekek és a fiatalok alacsony szintű mentális jólétének növekvő gyakoriságának potenciális okaként emlegetik. “És egyre inkább felismerik a mentális egészség és jólét fontosságát az élet korai időszakában – nem utolsósorban azért, mert a serdülőkori mentális egészségi problémák gyakran felnőttkorban is fennállnak, ami kedvezőtlenebb kimenetelhez és eredményekhez vezet az életben” – mondta el.

Hozzátette: “Noha a táplálkozás és a fizikai egészség közötti összefüggések jól ismertek, eddig nem sokat tudtak arról, hogy a táplálkozás szerepet játszik-e a gyermekek érzelmi jólétében. Mi ezért az étrendválasztás és az iskolások mentális jóléte közötti összefüggést akartuk vizsgálni.”

A kutatócsapat csaknem 9000 gyermek adatait tanulmányozta, Norfolk megye 50 iskolájából, a Norfolk gyerekek és fiatalok egészségi és jóléti felmérése alapján. A vizsgálatban részt vevő gyerekek maguk számoltak be az étrendjükről, és a koruknak megfelelő mentális jóléti teszteket is végeztek, a jókedv, a relaxáció és a jó interperszonális kapcsolatok területei szerint.

“Ami a táplálkozást illeti, azt találtuk, hogy a középiskolás gyerekek csupán mintegy negyede, az általános iskolásoknak pedig a 28 százaléka számolt be arról, hogy az ajánlott napi öt adag gyümölcsöt és zöldséget elfogyasztja. Minden 10 gyerekből 1 pedig egyáltalán nem fogyasztott gyümölcsöt vagy zöldséget” – mondta el Welch professzor.

Továbbá minden ötödik középiskolás és minden tizedik általános iskolás gyermek nem evett reggelit, és minden tizedik középiskolás nem evett ebédet.

A kutatók megvizsgálták a táplálkozási tényezők és a mentális jólét közötti összefüggést, és figyelembe vettek más tényezőket is, amelyek hatással lehetnek rá – például a kedvezőtlen gyerekkori tapasztalatokat és az otthoni helyzetet.

Dr. Richard Hayhoe, szintén a Kelet-Angliai Egyetem Norwich Orvostudományi Iskolájától elmondta: “Úgy találtuk, hogy a megfelelő étkezés és a jobb mentális jólét összefüggésben vannak. Különösen a középiskolásoknál nagyon erős kapcsolat volt a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag, tápláló étrend és a jobb mentális jólét között.” Továbbá megállapították, hogy a diákok által fogyasztott reggeli és ebéd típusa is jelentősen kapcsolódott a mentális jóléthez: azok, akik tradicionális reggelit fogyasztottak, jobban érezték magukat, mint akik csak nassoltak vagy ittak valamit. Különösen alacsony volt azoknak a mentális jóléte, akik energiaitalt fogyasztottak reggelire, alacsonyabb még azokénál, akik egyáltalán nem reggeliztek.

Hayhoe hozzátette: “Egy másik érdekes dolog, amit találtunk, az volt, hogy a táplálkozás ugyanolyan vagy nagyobb hatással volt a közérzetre, mint az olyan tényezők, mint a rendszeres vitatkozás vagy az otthoni erőszak tanújának lenni.”