Gyerek

Felfázás gyerekeknél: tünetek, okok és amit szülőként tehetünk

A felfázás hétköznapi neve a húgyúti bakteriális fertőzésnek, amely főként a húgyhólyagot érinti, de súlyosabb esetben továbbterjedhet a vesékre is. Gyerekeknél kifejezetten gyakori a felfázás, ennek több oka is van.
2025. Június 04.
beteg gyerek anya

Fotó: Getty

Mi az a felfázás, és miért érinti gyakran a gyerekeket?

A felfázás tulajdonképpen húgyúti fertőzés, amely igen gyakori kisgyermekkorban, mivel a higiéniás szokások még nem alakultak ki teljesen és az immunrendszer is fejlődésben van. A felfázásnak ugyanis csak kis köze van a hideghez, nem az időjárás vagy a hőmérséklet okozza. A hideg idő vagy egy hideg ülőhely annyiban járul hozzá a betegséghez, hogy fokozhatja a tüneteket, hozzájárulhat a betegség kialakulásához, de önmagában nem elegendő ahhoz, hogy húgyúti fertőzés alakuljon ki. Azt ugyanis az esetek döntő részében az E.coli baktérium okozza, amely egy bélbaktérium és semmi keresnivalója nincs a húgyutakban. Ebből egyenesen kikövetkeztethető, hogy a felfázást leginkább a nem megfelelő higiénia okozza, ezért kerülhet a baktérium a végbélnyílás környékéről a húgycsőnyílás és/vagy a hüvely környékére. A betegséget okozhatja továbbá a túl szoros, nem légáteresztő fehérnemű. 

Csecsemőkorban inkább a fiúkat, később azonban inkább – de nem kizárólagosan – a lányokat érintő probléma. Babakorban a fityma még le van tapadva, a külső húgycsőnyílás nehezebben tartható tisztán, ezért a kórokozók könnyebben megtelepedhetnek. Későbbi életkorban azért a lányoknál fordul gyakrabban a betegség, mert a húgycső rövidebb, tágabb, így a kórokozók könnyebben feljuthatnak a húgycsőbe és a  húgyutakba.

Tünetek, amikre érdemes figyelni

A gyerekeknél a felfázás tünetei nem mindig egyértelműek, de az alábbi jelek figyelmeztethetnek:

  • Gyakori vizelési inger, de csak kis mennyiségű vizelet van
  • Csípő, égő érzés pisiléskor
  • Hasfájás 
  • Láz
  • Vizelet szúrós szagúvá válik

Figyelmeztető jel lehet továbbá, hogy a már szobatiszta gyerek ismét bepisil.

Mikor fordulj orvoshoz?

Ha a fenti tünetek több mint 1-2 napja fennállnak, és/vagy a gyerek lázas, bágyadt, mindenképp gyermekorvoshoz érdemes fordulni. A húgyúti fertőzések szövődményeket okozhatnak, ha nem kezelik őket időben.

Így előzheted meg a felfázást

  • Tanítsd meg a helyes wc-használatot (lányoknál elölről hátrafelé törlést)
  • Kerüld el a nedves fürdőruhában való hosszas üldögélést
  • Öltöztesd a gyereket rétegesen, direkt ne üljön hideg kőre
  • Elegendő folyadékfogyasztás