Gyerek

Hat hazai élővízi strand minősége kifogásolható

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) az Európai Unió minősítési rendszere alapján értékelte a hazai természetes fürdővizek minőségét. Kifogásolt kategóriába hat strand került, 177 kapott kiváló minősítést.
2024. Május 29.
gyerek strandon
Kép: Getty Images

A strandok minősítése az európai uniós követelményeknek megfelelően négy év teljes adatsora alapján készült. A 2020-2023 évi adatok alapján a minősített hazai természetes fürdővizek 94%-a jó vagy kiváló.

 

A 283 természetes fürdővizünkből 177 kapott kiváló, 52 jó és 10 tűrhető minősítést. Kifogásolt kategóriába 6 strand került: a dunakeszi Duna-parti strand; a gárdonyi Tini Strand; a makói Maros Kalandpart; a nyíregyházi Sóstó Tófürdő; a soltvadkerti Vadkerti tófürdő és a zalaegerszegi Gébárti-tó strand.

 

Az idegenforgalmi szempontból kiemelt jelentőségű tavaink ‒ Balaton, Tisza-tó, Velencei-tó ‒ mellett található természetes fürdőhelyek többsége továbbra is kiváló besorolású.

Az Európai Unió jelentése szerint a tengervizek és a hidegebb édesvizek minősége továbbra is kedvezőbb a melegebb álló- és folyóvizekhez viszonyítva; kedvelt nyári úticéljaink (pl. Horvátország, Görögország, Ciprus és Bulgária tengerpartjai, valamint Ausztria szabadvizei) legalább 94%-ban kiváló minősítést kaptak 2023-ban.

Az NNGYK szerint a kijelölt természetes fürdőhelyeket évente négyszer szemrevételezéssel és laboratóriumi úton is megvizsgálják. Ezeknél a vizeknél a szennyvíz eredetű baktériumok számát figyelik, négy év legalább 16 eredménye alapján értékelnek, így az ingadozást is figyelembe veszik.

Hozzáteszik: A fürdőzés csak kijelölt fürdőhelyeken biztonságos, azonban nem minden esetben lehet első ránézésre megállapítani, hogy kijelölt fürdőhelyen járunk-e. Vannak olyan helyszínek, ahol a feltételek adottak, mégsem jelöltette ki a terület tulajdonosa, és a szükséges vízvizsgálatokat sem végzik el. A kifogásolt, vagy a nem ellenőrzött vízminőségű fürdőhelyeken a fürdőzők elsősorban hányással, hasmenéssel járó megbetegedésnek, szem- vagy fülgyulladás kockázatának vannak kitéve.

A hazai fürdővizek állapotáról itt lehet bővebben tájékozódni.