Január 6-a vízkereszt napja, ekkor ér véget a karácsonyi ünnepkör és kezdetét veszi a farsangi időszak, ezért ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát.
Január 6-a: A három királyok és a keresztség
Január 6-án a katolikus egyház megemlékezik a napkeleti királyok, vagyis a három bölcs látogatásáról, valamint Jézus megkeresztelkedéséről is. Éppen ezért sokáig szokás is volt, hogy ezen a napon történtek a keresztelők.
A szentelt víznek egyébként is gyógyító erőt tulajdonítottak. A házakat sóval és szentelt vízzel áldották meg vízkeresztkor, a pap pedig felírta a szemöldökfára a házszentelés évét és a C.M.B. betűket, vagyis Christus mansionem benedicat, azaz Krisztus áldja meg e hajlékot. A népi értelmezés szerint a háromkirályok nevének (Gáspár, Menyhért, Boldizsár) G.M.B. kezdőbetűit írják fel szentelt krétával és évszámokkal kísérve.
Ezért kell éppen január 6-án leszedni a fát
A néphagyomány szerint ezen a napon ér véget a karácsonyi időszak és jön a a farsangra készülés. Ez azt is jelenti, hogy a meghitt ünnepi időszakot felváltja mulatság időszaka. A néphagyomány úgy tartja, ha a fa lebontását később tesszük meg, mint január 6-a, akkor balszerencsével teli évünk lesz. Bizonyos helyeken azonban február 2-ig, Gyertyaszentelőig állt a karácsonyfa.
Mindez azonban ma már nem kőbe vésett szabály: sokan egyre korábban állítanak fát és egyre később szedik le.