Gyerek

Így ismerheted fel a csalánkiütést

A csalánkiütés nagyon gyakori jelenség, a leggyakoribb bőrgyógyászati kórkép. Gyorsan alakul ki és gyorsan el is múlik.
2018. Augusztus 30.
Így ismerheted fel a csalánkiütést

A csalánkiütés nagyon gyakori jelenség, testszerte jelentkezhet, nagysága különböző lehet, széle éles, kissé kiemelkedik a bőrből és viszket. Színe fehér vagy halványvörös, hasonlít a szúnyogcsípéshez. Gyorsan alakul ki és pár óra alatt elmúlik. Csalánfoltokkal együtt az ajkak, a nyelv és szemhéjak duzzanata is megfigyelhető néhány esetben. Ezt Quincke-ödémának vagy más néven angioneurotikus ödémának nevezzük.

A csalánkiütés annyira gyakori, hogy a populáció negyede legalább egyszer észleli élete során. Főleg gyerekeknél jellemző a heveny forma. Ez azt jelenti, hogy nagyon gyorsan megjelennek a foltok és ugyanilyen gyorsan el is múlnak. Ezzel szemben a krónikus formája akár 6 héten keresztül és visszatérhetnek.

A csalánkiütés oka

A hisztamin felszabadulás okozza a csalánkiütés, hisztamin akkor szabadul fel, ha allergiás reakció lép fel, pl. élelmiszerek, gyógyszerek, bélférgek miatt. Közvetlenül a bőrrel érintkezve is kiválthat allergiás reakciókat, így csalánkiütést is a tojásfehérje, növényi toxinok, kozmetikumok.

Gócok esetében is előfordulhat, ilyen lehet egy beteg fog, idült mandulagyulladás vagy a kismedencei gyulladások – a baktériumok ilyenkor nem okoznak heveny panaszokat, hanem rejtett gócokban lappanganak.

Ugyanakkor nem minden csalánkiütés allergiás eredetű, a bőr fizikai behatásokra is reagálhat így: nyomásra, dörzsölésre, izzadásra, de kiválthatja hideg levegő, hideg víz vagy napfény is.

Halak, húsfélék, borok, sajtok és a savanyú káposzta is kiválthatja a csalánkiütést.

Sok esetben nem derül ki, hogy mi okozta a csalánkiütést, pszichés eredetű is lehet, kiválthatja stressz is. Társulhat cukorbetegséghez és pajzsmirigy problémákhoz is.

A csalánkiütés tünetei

Néhány perc alatt kialakul, viszket, különösen a hajlatokban. Éjszaka kínzóbb, ezért a betegek kialvatlanok. Ha allergiás eredetű, akkor más tünetek is megjelenhetnek: szemviszketés, szénanátha, kötőhártya-gyulladás.

Így ismerheted fel a csalánkiütést

Ha étel okozza, akkor hasmenés, hányás is kísérheti.

Láz csak nagyon ritkán jelentkezik.

A csalánkiütéssel együtt megjelenhet az ún. angioödéma: az ajkak, a szemek, a nemi szervek, ujjak megduzzadása. Az ödéma néhány óra alatt eléri maximumát, majd magától felszívódik. Veszélyes lehet a nyelv, garat vagy a gége megduzzadása, mely nehezítheti a légzést.

A csalánkiütés kezelése

Az esetek döntő többségében néhány óra alatt, esetleg néhány nap alatt elmúlik és nem jelentkezik újra.

A legfontosabb a kiváltó ok felismerése és elkerülése. Sok esetben segít, ha nem fogyasztunk füstölt húsokat, halat, belsőségeket, csalánt, gyakran kiváltja a csalánkiütést paradicsom, dió, mogyoró, eper, zeller, ananász.

A gyógyszerek közül a szájon át alkalmazott antihisztaminok hatásosak.

Az ajak- és gégeödémával jelentkező tünetek esetében orvoshoz kell fordulni.

Kapcsolódó cikkeink csalánkiütés témában: