Nyáron ekkor igen könnyű különböző intim fertőzéséket szerezni. Hogy miként lehet ezeket elkerülni, és hogy milyen tünetek esetén forduljon orvoshoz, azt dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa osztotta meg.
Nem közvetlenül a víztől lesz valakinek fertőzése
Sokan úgy gondolják, hogy a víztől, a sekély vízben való ücsörgéstől kapnak el különböző nőgyógyászati fertőzéseket, ám valójában igen csekély annak a valószínűsége, hogy ez a probléma okozója. Sokkal inkább a nem megfelelő elővigyázatosság áll a háttérben, mivel néhányan nem számolnak a strandolás során megváltozott körülményekkel (hosszan tartó nedves közeg), melyek elősegítik a káros mikroorganizmusok bejutását és megtelepedését.
Így kerülheted el a fertőzéseket a strandolás során
– fürdés előtt/után mindig zuhanyozz le
– legyen nálad váltás fürdőruha
– minél rövidebb ideig legyen a testeden nedves fürdőruha, cseréld le, amint nem vagy vízben
– menstruáció esetén csak a gyengébb napokon fürödj és a vízből kijövet után távolítsd el a tampont (bár a legjobb, ha vérzés alatt nem mártózol meg a vízben)
– mosdóhasználat után mindig moss alaposan kezet
– lehetőleg ne műszálas fehérneműt viselj
– antibiotikumos kezelés után használj hüvelyi probiotikumot
– legyen saját törölköződ
Nőgyógyászati betegségek a strandszezon alatt
Sajnos olykor megeshet, hogy az illetőnél mégis kellemetlen panaszok jelentkeznek- ekkor fontos, hogy mihamarabb forduljon nőgyógyászhoz!
Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa szerint a leggyakoribb nyári fertőzések közé a Candida, a bakteriális vaginózis, az e-coli okozta hólyaghurut, és különböző gombás fertőzések tartoznak. Amennyiben probléma áll fenn, úgy azt rendszerint igen figyelemfelkeltő tünetek jelzik: megváltozott hüvelyi folyás (megváltozik a színe, állaga, mennyisége, szaga), csípő, égő, viszkető érzés, vörös szeméremajkak, gyakori vizelési inger, csípő, esetleg véres vizelés, alhasi fájdalmak.
Fontos a mihamarabbi kezelés
Amennyiben valaki tüneteket tapasztal, úgy fontos, hogy minél hamarabb forduljon szakemberhez, ugyanis kezeletlen esetben akár súlyos gyulladás is kialakulhat, ami akár meddőséghez is vezethet!
A nőgyógyász fizikai vizsgálat és kenetvétel után megállapítja, mi is okozza a fertőzést- ez alapján írja elő a kezelést. Ez leggyakrabban hüvelykúp vagy/és krém formájában történik, melyet antibiotikumos terápia egészíthet ki. Ezeken kívül érdemes továbbá hüvelyi probiotikumot is alkalmazni, amivel vissza lehet állítani a Lactobacillusokat, illetve a normál hüvelyi flórát.
Kapcsolódó cikkeink:
– Gyermekkorban is fontos az intim higiénia
– 20 tipp, hogy hírből se ismerd a hüvelyi fertőzéseket
Forrás: Nőgyógyászati Központ