Mikor lehet tudni, hogy milyen kezes a gyerek?
A legtöbb gyerek 2-3 éves korában kezdi el egyértelműen előnyben részesíteni a jobb- vagy a balkeze használatát, de néhányan már akár 18 hónapos korukban. Azonban amiatt sem kell feltétlenül aggódni, ha az óvodás gyermek még nem mutatja a kézdominanciát, mert vannak, akik 5-6 éves korukig kétkezesek maradnak, és csak utána kezd el stabilizálódni, hogy melyik kezüket preferálják.
A kézdominancia nagymértékben a genetikán múlik. Érdemes tudni, hogy ha egy pár mindkét tagja balkezes, akkor 45-50 százalék az esélye, hogy a gyermekük is balkezes lesz – egyébként az embereknek csupán 10 százaléka balkezes. De nem csak önmagában a genetikán múlik a dolog, hanem az ok legalább egy része az, hogyan van ”bekötve” a gyermek idegrendszere. Ezért is tilos arra kényszeríteni, hogy ne a domináns kezét használja.
Honnan tudhatod, hogy milyen kezes?
Ahhoz, hogy tudd, hogy a gyermeked jobb- vagy balkezes, figyeld meg különböző tevékenységek végzése közben, és jegyezd fel, hogy melyik kezét használja. Így például:
- melyik kezével fogja meg a játékot, amit nyújtasz felé
- melyikkel rajzol
- melyikkel kapja el a labdát
- melyik kezével integet
- melyikben fogja az evőeszközt
Nem csak jobb- és balkezesség létezik
A domináns kézzel kapcsolatban érdemes tudni, hogy nem csupán jobb- és balkezesség létezik. Az emberek többsége jobbkezes, így számos elterjedt eszköz, mint például az olló, a konzervnyitó, a jegyzetfüzet, stb., alapvetően jobbkezes használatra készült – de lehet kapni balkezes változatokat is. Ahogy már fentebb említettük, nagyjából az emberek 10 százaléka balkezes, azonban létezik olyan is, aki mindkét kezét használja. Ez lehet úgynevezett vegyeskezűség, amikor bizonyos feladatokhoz a jobb, míg másokhoz a bal kezét használja valaki. Az emberek 1 százaléka pedig kétkezes, ami azt jelenti, hogy mindkét kezével ugyanúgy tudja végezni ugyanazokat a feladatokat.
Források: babycenter.com, verywellfamily.com
Nyitókép forrása: Getty Images