Hétfőtől tantermen kívüli digitális munkarendet vezetnek be, így a tanulók nem mehetnek be az oktatási intézményekbe, nem mehetnek be az iskolába, de az igazgatóknak továbbra is be kell járnia, a tanároknak pedig folytatni kell a tanítást digitális eszközökkel, akár otthonról, ha megvannak ehhez az eszközei, akár az iskola digitális eszközeit használva – írja az Index.hu. Így akinek ezért be kell mennie az intézménybe, az bemehet.
A miniszterelnök szerint így lehetőség lesz arra is, hogy a diákok felkészüljenek az érettségire, amit a szokott rendben meg lehet tartani. Mivel a diákok és tanárok között személyes találkozásra egyáltalán nem lesz mód, új módszertanokra is szükség lesz, melyhez az oktatási államtitkárság ajánlásokat fog közzétenni, amiket eljuttatnak minden iskolába.
Ne a nagyszülők vigyázzanak a gyerekekre
Az állam tud biztosítani kiscsoportos gyermekmegőrzést is, de a kormányfő szerint jobb lenne, ha a gyerekek inkább otthon maradnának, és kérik, hogy a gyerekekre ne a nagyszülők vigyázzanak. Ennek az indoklása, hogy ez a vírus az idősebbek számára életveszélyes is lehet, a fiatalabbaknak csak egy szokásos influenza megpróbáltatását jelenti, ezért inkább az idősekre kell most vigyázni.
- Kapcsolódó: A koronavírus tünetei
Orbán Viktor szerint készülnünk kell arra, hogy az életünk nem hetekre, hanem legalább néhány hónapra változik majd meg, és ezekhez a változásokhoz mindannyiunknak alkalmazkodnia kell.
Az oktatási akciócsoport által megfogalmazott javaslat kormányrendeletben is olvasható lesz még a hétvégén. A miniszterelnök az óvodák bezárásáról most nem beszélt, az Index.hu szerint hogy az intézkedés ezekre is vonatkozik-e, az vélhetően a kormányrendeletekből ki fog derülni.
Az egyetemek bezárásáról, a sportesemények és a nagyobb közösségi rendezvények megrendezésének tilalmáról már szerdán döntött a kormány, amikor veszélyhelyzetet hirdettek ki.
Új akciócsoportokat állítottak fel
A miniszterelnök bejelentése szerint a 10 akciócsoportot is felállított a kormány – írja a Portfolio.hu. Az akciócsoportok:
- Oktatási akciócsoport (vezetője: Maruzsa Zoltán)
- Járványügyi mobil konténerkórház felépítéséért felelős akciócsoport (vezetője: Tóth Tamás vezérőrnagy)
- Létfontosságú vállalatok biztonságáért felelő akciócsoport (vezetője: Benkő Tibor tábornok)
- Nemzetközi koordinációért felelős akciócsoport (vezetője: Menzer Tamás)
- Kommunikációs akciócsoport (vezetője: Kovács Zoltán)
- Rendkívüli jogrendért felelős akciócsoport (vezetője: Gulyás Gergely)
- Pénzügyi akciócsoport (vezetője: Varga Mihály)
- Gazdaság újraindításáért felelős akciócsoport (Vezetője: Máger Andrea)
- Koronavírus kutatócsoport, melynek a feladata vakcinafejlesztés lesz (Vezetője: Jakab Ferenc professzor)
- Határellenőrzési akciócsoport (Vezetője: Balogh János altábornagy)
Izraelből sem lehet beutazni
Az újonnan megbetegedettek között vannak olyanok, akik Izraelből érkeztek Magyarországra, ezért Izraelből sem lehet beutazni Magyarország területére – jelentette be Orbán Viktor. A magyar állampolgárokra pedig, akik Izraelből érkeznek, 14 napos hatósági otthoni karantén vár, hasonlóan, mint Kína, Olaszország, Irán és Dél-Korea esetében.
A védekezéssel kapcsolatban a kormányfő megosztotta, hogy több ezer mintavételhez elegendő laborkapacitás áll rendelkezésre, és a laborvizsgálatok kapcsán a WHO előírásait alkalmazzák, ezek alapján határozzák meg többek között a vizsgálatba vonandó személyek körét is. Közlése szerint kesztyűből 22 millió pár, sebészi maszkból 1,2 millió darab áll rendelkezésre, és érkezik további egymillió műtéti maszk is. Lélegeztetőgépből és altatógépből 2-2 ezer darab érhető el jelenleg az országban, így a kormányfő szerint akár több tízezer megbetegedés esetén is helyt tudnak állni a kórházak, de újabb gépek beszerzéséről is döntöttek.
Forrás: Index.hu/Portfolio.hu