Egy csapat kincsvadász, amely az 1997-ben az óceánba került több millió Lego-darab felkutatásának szentelte magát, idén több száz újabb darabra bukkant, köztük az elsőként előkerült Lego-cápára.
A Lego Lost at Sea (Elveszett Lego az Óceánban) projekt célja, hogy megtalálja és dokumentálja azokat a Lego-darabokat, amelyek akkor kerültek a vízbe, amikor egy hullám lesodort 62 konténert a Tokio Express teherhajóról 1997. február 13-án, körülbelül 20 mérföldre Anglia legnyugatibb részétől, Land’s End partjaitól.
Az egyik konténerben több mint 4 millió 750 ezer Lego-darab volt.
Tracey Williams, a Lego Lost at Sea alapítója elmondta, hogy 2024-ben több száz darabot találtak meg, köztük az első Lego-cápát.
A 35 éves Richard West plymouthi halász az egyik hálójában találta meg a cápát, körülbelül 20 mérföldre Penzance-től délre.
„Azonnal felismertem, mert gyerekkoromban nekem is voltak Lego-cápáim a kalózhajó-készletben” – mondta West a BBC-nek. „Ez felbecsülhetetlen értékű – igazi kincs!”
Williams elmondása szerint a cápa a szállítmányban lévő 51 ezer 800 példány egyike, de West felfedezése az első dokumentált eset, hogy egyet előkerítettek.
„Érdekes módon, Richard felfedezése után újabb Lego-cápa került elő – nem egy halász hálójában, hanem Andrea Hunt találta meg a St. Ives-i tengerparton” – mesélte a UPI-nak Williams. „A cápák elsüllyednek, ezért találtak eddig olyan keveset belőlük. Valószínűleg még több mint 50 ezer darab fekszik a tengerfenéken, némelyik a part felé sodródva, mások pedig a mélyebb vizekbe.”
Williams szerint a legtöbb elveszett Lego-darab a partokon bukkan fel, de néhány egészen Norvégiáig sodródott.
„A Lego Lost at Sea projekt célja elsősorban az, hogy felhívja a figyelmet a műanyagok óceánba kerülésének problémájára – hogyan jutnak oda, mi süllyed el, mi úszik a felszínen, meddig marad meg, milyen messzire sodródik, és mi történik vele az idő múlásával, ahogy lebomlik” – magyarázta.