Gyerek

Magyarország toplistás a gyerekkereskedelemben – Mondja az Unicef vezetője

A világszervezet magyarországi ügyvezetője szerint sokan azt gondolják, hogy az ilyen problémák messze vannak tőlünk, pedig nagyon is érintettek vagyunk a témában.
2025. Április 16.
Fotó: YouTube/Apaidő

Fotó: YouTube/Apaidő

Mészáros Antónia az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója az Apaidő podcast vendégeként mesélt arról, hogy hogyan működik az UNICEF, milyen problémák vannak fókuszban helyi és globális szinteken és hogyan próbálnak segíteni a gyermekeken.

Kertész András egy ponton felvetette, hogy bizonyos problémák, mint a gyerekmunka valószínűleg túl távolinak tűnik a magyaroknak, mire Mészáros elmondta, hogy a súlyos gondok valójában ijesztően közel vannak hozzánk, még ha nem is tudunk róla.

Amire kevesen gondolnak, de nagyon jelen van Magyarországon gyerekeket érintően, az az emberkereskedelem. Gyerekkereskedelmi áldozat sok van Magyarországon, sokan származnak Magyarországról és sokakat visznek át Magyarországon. Ez is egy olyan téma, amiről sokan azt gondolják, hogy nagyon messze van és minket nem érint és ehhez képest az európai adatok azt mutatják, hogy a toplistán vagyunk a kibocsátó országok tekintetében. Ez egyébként sokszor összekötődik a prostitúcióval. Ezeket a gyerekeket jellemzően nem mosogatni viszik egy konyhára” – mondta a szervezet vezetője.

A beszélgetés során szóba kerültek az UNICEF magyarországi programjai is, aminek kapcsán Mészáros Antónia egy olyan konkrét történetet mesélt, ami jól megmutatja, mennyire nehéz helyzetben élnek sokan hazánkban.

Vannak olyan programok, amik a kiszolgáltatott magyar gyerekekkel foglalkoznak. Ilyen a Rajtad áll a jövőd programunk, ahol hátrányos helyzetű gyerekeknek adunk lehetőséget arra, hogy az őket is személyesen érintő, de a tágabban is érvényes társadalmi problémákra megoldást találjanak. Elég szívszorító sokszor, hogy magyar hátrányos helyzetű gyerekek – jellemzően nem Budapestről – milyen problémákat ragadnak meg. Azt látjuk, hogy sokkal jobban működik ezeknek a megoldása attól, hogy azt érzik, ők azonosították és az övék a történet.

Volt egy kis zsákfalu, ahonnan azzal érkeztek a fiatalok, hogy szerintük az ő társadalmi csoportjuk számára azért nem működik az integráció mind az iskolában, mind pedig a helyi munkaerőpiacon, mert hát nincs ezen mit szépíteni, az érintettek büdösek. Azért büdösek az érintettek, mert a falunak azon a részén, ahol élnek, nincs bevezetve a víz, ezért nem tudnak megfelelően tisztálkodni és nem tudják kimosni a ruháikat. Ha ki is mossák egy lavórban a kútból hozott vízből, akkor télen kirakják száradni otthon, ahol olyasmivel fűtenek, ami miatt megint csak rossz illata lesz. Végül a megoldást egy közösségi mosoda formájában találták meg és ehhez kaptak nagyon sok segítséget.

Ha kíváncsi vagy további részletekre az UNICEF munkájával kapcsolatban, az Apaidő podcast teljes adását ITT nézheted meg.