Az esetek nagy részében a betegség 7-10 nap alatt elmúlik, a tünetei fokozatosan jelennek meg, majd a tetőzés után ugyanígy szűnnek meg. Javarészt az alábbi tüneteket tapasztalhatjuk a gyereknél a megfázás során:
- torokfájás,
- bágyadtság,
- orrdugulás,
- orrfolyás,
- tüsszögés,
- láz.
Hogyan segíthetjük a gyógyulás útját?
Pihenéssel: a nátha legyőzéséhez a gyerekeknek sok energiára van szükségük, ezért a pihenés kulcsfontosságú. Az alvás segít az immunrendszer erősítésében és a gyógyulási folyamatok felgyorsításában, ehhez szükség esetén biztosítsunk csendes, nyugodt környezetet.
Fokozott folyadékbevitellel: a megfelelő folyadékbevitel alapvető fontosságú megfázás esetén. Kínáljuk a gyermeknek a kedvenc italait, egyéves kor felett mézes meleg teát, leveseket, gyümölcsleveket. A folyadék enyhíti a torokfájást, valamint segíti a váladék feloldódását és kiürülését a szervezetből.
Magas páratartalommal: a száraz levegő irritálhatja a nyálkahártyát, fokozza az orrdugulást, ezért gondoskodjunk a 60-70%-os páratartalomról. Nagyobb gyermek esetében kamillás inhalálással is megpróbálkozhatunk, a gyógynövények közül a kamilla biztonsággal használható minden korban.
TIPP! Inhaláláskor a gyermek hajoljon a gőzölgő folyadékkal teli edény fölé, a fejét és a vállát pedig takarjuk be egy nagy törölközővel vagy lepedővel! Ügyeljünk rá, hogy az edény stabilan álljon, és maradjunk végig mellette!
Pangó orrváladék eltávolításával: gyerekek esetében gyorsabban kialakulhat az orrdugulás egy-egy megfázás alkalmával, mivel az orrjáratok még szűkek. Az orrjáratok tisztításához segítséget nyújtanak a patikában vény nélkül kapható, fiziológiás sóoldatot tartalmazó készítmények, amelyek fellazítják a váladékot, megkönnyítik az orrszívást és az orrfújást is.
Ha minden otthoni praktika ellenére sem enyhülnek a tünetek, esetleg a láz tartósan nem csökken, vagy nehezen vesz levegőt a gyerek, haladéktalanul forduljunk orvoshoz!
Leghatékonyabb gyógymód a megelőzés
A gyermekkori megfázás kezelése sok türelmet és gondoskodást igényel a szülők részéről, és a gyerekek is kimaradnak ilyenkor a megszokott közösségeikből. Egész évben, de az ősz beköszöntével különösen figyeljünk az immunrendszer erősítésére: megfelelő tápanyagdús zöldségekkel és gyümölcsökkel könnyen összeállíthatjuk a csemeténk számára megfelelő étrendet.
Fontos továbbá a rendszeres és helyesen végzett kézmosás is, amivel eleve csökkentjük a kórokozók szervezetbe jutásának lehetőségét.