Gyerek

Mi a különbség a homeopátiás és a gyógynövényes szerek között?

Miért kell a homeopátia, ha egyszer gyógynövények is vannak - sok emberben felvetődik a kérdés. Van egyáltalán különbség? S ha van, akkor mi?
2016. November 15.

A patikákban széles tárháza föllelhető a különféle gyógyszereknek, gyógyhatású készítményeknek. De a patikában legtöbbször sokan állnak sorba. Sokat kell várni, türelmetlenek a népek, és nem is jó az, ha a pult két oldalán zajló nagyon személyes beszélgetést egy egész sornyi ember hallja. Ha meg nem állnak sokan sorba, akkor a patikus esetleg nem tud megfelelő tanácsot adni, vagy nem akar, vagy nem mer, mert például kisgyerekkel kapcsolatos kérdésekben nem jártas. No, meg vizsgálatra sincs meg ott a lehetőség és a képzettség sem.

Ilyenkor hangzik el a mondat: keresse meg a gyermekorvost, kérdezze meg a szülő, mit javasol a doktor. Patikusból sokféle van. Orvosból is. Van, aki hagyományos gyógyszereket ír elő, hosszú évek alatt bevált terápiás módszerek alapján ad tanácsot. Van, aki a hagyományos gyógyszerek mellé homeopátiás szereket vagy fitoterápiás hatású gyógynövényeket ajánl. Ha a betegségek megelőzéséről, az enyhe betegségtünetek mérsékléséről van szó, nem is feltétlenül szükséges azonnal orvoshoz fordulni.

A jól összeállított házipatikából válogatott készítményekkel már otthon megkezdődhet a gyógyulás. A gyógynövényekből, azok különböző részeiből leggyakrabban tea készül, de készülhet olyan oldat, szirup, csepp, ami nagyobb koncentrációban tartalmazza a növények hatóanyagait, mint a teák. Ezek legtöbbször alkohol tartalmú kivonatok.

Az őszi-téli időszakban a légúti betegségek megelőzésére legtöbben az Echinacea növény hatóanyagát tartalmazó készítményeket keresik a gyógyszertárakban. Kapható belőle csepp, és található homeopátiás készítmény.

A homeopátiás gyógyszer alacsony hígításban tartalmazza a Bíbor kasvirág kivonatát, és nagy előnye, hogy alkoholt nem tartalmaz, így gyerekeknek is bátran adható. A homeopátiás szerek hatásosságát nagymértékben fokozza az a speciális gyógyszerkészítési eljárás, amelyet dinamizálásnak vagy potenciálásnak nevezünk.

Alapvető különbség tehát a gyógynövényből készült fitoterápiás szerek és a homeopátiás szerek között, hogy a homeopátiás gyógyszer készítése során nem tömény oldatot, hanem hígított és egyre jobban hígított oldatokat használunk, így elkerülhető a túladagolás veszélye, és mellékhatások sem fordulnak elő.

Ez a cikk is érdekelhet:

Homeopátiás szer: hány éves kortól és hogyan adható gyereknek?

Ez a cikk is érdekelhet:

Mi a különbség a homeopátiás és a gyógynövényes szerek között