Gyerek

Ezért telik gyorsabban az idő, ahogy idősebbek leszünk

Érezted már úgy, mintha egy hét, egy hónap, vagy akár egy év szinte egy szempillantás alatt eltelt volna? Ahogy idősödünk, úgy tűnhet, mintha az idő egyre gyorsabban repülne – és ennek van tudományos magyarázata.
2023. Január 08.
kisfiú homokórát néz
Miért tűnik úgy gyerekként, hogy lassabban telik az idő, míg felnőttként úgy, hogy szinte szalad? (Kép forrása: Getty Images)

Míg gyerekkorban olyan lehet, mintha az évek nagyon lassan telnének el, addig ahogy egyre idősebbek leszünk, úgy tűnhet, mintha szinte elrepülnének. A szakértők szerint ennek az áll a hátterében, hogy az életkor előrehaladtával nagymértékben változik az időről alkotott felfogásunk.

„A napokról, a hetekről, az évekről és a hasonló időkről alkotott felfogásunkat úgy tűnik, különösen a nézőpontunk befolyásolja: az adott pillanatban éljük éppen át, vagy visszatekintünk az időben?” – mondta el Cindy Lustig, a Michigani Egyetem pszichológiaprofesszora a HuffPost portálnak.

Szerinte az idő érzékelését befolyásolja az emlékezet, és az is, hogy mennyit tapasztaltunk már – míg egy 8 éves számára az élet egy nagy része lehet egy hét, addig egy 80 évesnek ez sokkal kisebb időtartam, ezért is érezheti úgy, hogy gyorsabban eltelt ez az idő.

De köze lehet ahhoz az érzéséhez, hogy az idő gyorsan múlik az eltelt időre való visszatekintés is. Egy 80 éves számára lassabban telhet egy nap, mint egy 8 évesnek, aki el van foglalva például az iskolai dolgokkal. Ha viszont mindketten visszatekintenek egy hónapra vagy egy évre, az idősebb érezheti úgy, hogy gyorsabban eltelt ez az időszak.

Ennek több oka is lehet. Az egyik az, hogy a példában lévő 80 éves személy élete nem tűnik nagyban másnak, mint 78 vagy 79 éves korában, ezért kevesebb eseményre tekint vissza. Lustig szerint minél kevésbé gazdag a visszatekintés, annál inkább tűnik úgy, hogy gyorsan elszaladt az idő. Vagyis az agyunk egybegyűjti azt az időt, amikor a napok vagy a hetek hasonlóak.

Az új és izgalmas dolgoktól tűnnek másnak a napok, a hónapok, így ezeket az elménk megkülönbözteti.

A rutinunkban történt változások is hatással lehetnek arra, hogy milyen gyorsan telnek el az évek. Adrian Bejan, a Duke Egyetem gépészmérnök professzora szerint az agyunk úgy van kialakítva, hogy rögzíteni tudja a változásokat.

A kisgyerekek egy nap alatt sok élményt élhetnek meg, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy több tevékenység férjen bele abba az időbe, és visszatekintve az idő lassabbnak tűnhet. De felnőttként is ha egy számos új élményben gazdag időszakra tekintünk vissza, az idő elnyúlik, nagyon hosszúnak tűnhet.

Egyes szakértők szerint az, ahogyan az agyunk befogadja a képeket, szintén befolyásolja az időérzékelésünket.

Ahogy Bejan mondta a portálnak, az, hogy a látottakat hogyan dolgozzuk fel, azt is befolyásolhatja, hogy hogyan tekintünk az időre. Mivel gyerekként sok új képet szívunk magunkba, úgy érezhetjük, hogy a hónapok és az évek hosszabbak. Felnőttként az agy kevesebb képet kap, ezért úgy érezhetjük, hogy az idő gyorsabban telt el.

Egy korábbi vagy egy új hobbi végzése, és az új dolgok elsajátítása is jó módjai lehetnek annak, hogy hosszabbnak érezzük az időt visszatekintve. Továbbá Lustig szerint a teljes elkötelezettség és a pillanat megélése miatt is úgy érezhetjük, hogy ezek a pillanatok tovább tartanak. A tanulmányok szerint a mindfulness gyakorlatok is meghosszabbíthatják az időérzékelésünket. Tehát ahelyett, hogy egyszerre több dologra figyelnénk, összpontosítsunk inkább csak az adott élményre.

Forrás: huffpost.com