Gyerek

Milyen előnyei lehetnek a versenyzésnek a gyerekre?

A sportoláson, mozgáson túl a különféle versenyek a gyermek fejlődését is segíthetik.
2022. Július 18.
Milyen előnyei lehetnek a versenyzésnek a gyerekre? (Fotó: Getty Images)

Szólnak érvek amellett és az ellen is, hogy a fiatal gyerekek olyan versenyhelyzetbe kerüljenek, mint a sport. A Psychology Today-en megjelent cikk ennek a fő előnyeire fókuszált.

Segít megtanulni együttműködni

A csapatversenyeken a gyerekeknek kommunikálniuk kell egymással, és összedolgozni. Annak a ténye, hogy a verseny során egy másik csapattal néznek szembe, segíti, hogy együttműködőbbek legyenek. Számos bizonyíték támasztja alá különösen a csapatsportok előnyeit. Egy új tanulmány több mint 11 200, 9-13 éves amerikai gyermek bevonásával készült, és ebben azt találták a kutatók, hogy a csapatsportokban, például kosárlabdában és fociban részt vevő gyerekeknél kisebb valószínűséggel jelentkezik szorongás, depresszió, elzárkózás, szociális problémák és figyelemzavarok.

Segít megtanulnia, hogy mások másképp gondolkodnak

A csapatjátékosoknak kevésbé lehetnek nehézségeik a szociális kapcsolatokban, mert gyakorolhatják a kognitív empátiát: annak a megértését, hogy mások hogyan gondolkodnak. Sok versenysportnál szükség van arra, hogy előre lássák, hogy mások mit tehetnek, reagálva a tetteikre. Ehhez az első lépés a másik helyébe képzelni magukat.

Segít meglátni az erősségeit és gyengeségeit

Ahhoz, hogy idővel jól versenyezzen, fel kell ismernie a gyermeknek az erősségeit és a gyengeségeit, illetve ugyanezt a csapattársainál és a rivális csapatoknál is. A fiatalok összevethetik magukat másokkal, hogy megítéljék az erejüket, és megtalálják az önbecsülésüket, az otthonukon kívül. Hatással lehetnek rájuk a társadalmilag legsikeresebb társaik – de hasznos lehet, ha értékelik a teljesítményt, és vannak “hőseik” más területeken is. A versenyzés egy módja annak, hogy a gyermeket rávegye, hogy csodálja képességeit, tehetségét és szakértelmét.

Segít példaképeket találni

A versenyzés ráirányíthatja a gyerekeket arra, hogy a keményen dolgozó és mérhető sikereket elérő társaik legyenek a példák.

Segít a sikert minden szakaszában megünnepelni

A szülők aggódhatnak amiatt, hogy a versenyeken néhányan vesztesnek érezhetik magukat, és ez összetöri az ambiciójukat. De a jól megtervezett versenyzés magába foglalja az elért eredmények elismerését és ünneplését is.

Növekedésre tanít

A hibákat és a kudarcokat lehet a tanulás és a fejlődés lehetőségeinek tekinteni, amelyek értékes készségek az élet más területein is. A versenyzésnél, ha elveszítesz egy meccset, egy játékot, akkor a következőben csinálhatsz valamit másképp. A gyermek azt is megtanulhatja, hogy nem baj, ha segítséget kér és tanácsot fogad el, ez segíthet jobban teljesíteni.

Rugalmasságot és önfegyelmet tanít

A növekedési gondolkodásmód a rugalmasságot is fejleszti. A stressz elkerülhetetlen, és mindannyiunknak gyakorlásra van szüksége, hogy vissza tudjunk térni a nehéz feladatokhoz.

Függetlenségre tanít

Azok a versenyhelyzetek, amikbe a gyermek kerül, az önálló cselekvést is segítik. Hallgatnia kell az edzőre, és a kijelölt szerepbe helyezkedni, de saját terveinek is kell lennie. A versenyhelyzet ebben mércét és visszajelzést is adhat.

Segít szembenézni a félelmekkel

A gyermeknek meg kell tanulnia megőrizni a hidegvérét, és akkor is teljesíteni, ha a dolgok intenzívvé válnak, és nem aggódhat mindig a kudarc miatt. Felismerheti a szorongás fizikai jeleit pozitívumként – inkább mint izgatottság, nem félelemként – és kockázatot vállalhat a verseny közben. Ez arra is késztetheti, hogy új kihívásokkal kísérletezzen.

Jó ítélőképességre tanít

Ha megtanulja felmérni a kockázatot, eldöntheti, hogy megéri-e a díj, a nyeremény. A versenyek megkövetelik a gyerekektől, hogy felmérjék, mikor kockáztatnak és mikor nem. Ez nagyon értékes tinédzser korban, amikor sok gyereket vonz a kockázatvállalás izgalma, de az ítélőképességük kevésbé jó. Meg kell tanulniuk, hogy a megfontolt kockázatvállalás jó dolog lehet – de a nem okos kockázatvállalás nem az.

Életre szóló hobbyt/érdeklődést adhat

A versenyzés segít megtanulni a gyermeknek, hogy mely területek motiválják a leginkább.

Segíthet a természetes versengést átirányítani

A strukturálatlan versengésnek lehetnek káros következményei. Sokan töltik az idejük nagy részét az erőszakos játékokkal és társadalmi figyelem felkeltésével a közösségi médiában, amelyek versengő tevékenységek. A formális versenyek lehetőséget adnak pozitív irányba és strukturált versenyzés felé terelni a fiatalokat.

Forrás: psychologytoday.com