Az “elég jó anya” fogalmát először 1953-ban írta le D. W. Winnicott brit gyermekorvos és pszichoanalitikus: szerinte az elég jó anya jobb, mint egy tökéletes anya. A csecsemő számára teljes mértékben elérhető, de fokozatosan hozzászoktatja a babát a kevesebb jelenléthez, válaszul a kisgyermek képességére, hogy egyre nagyobb mértékben tudja kezelni édesanyja távollétét. Így a gyermek fokozatosan megtanulja kezelni az élettel járó frusztrációkat is.
Bruno Bettelheim 1987-ben írta meg az “Egy elég jó szülő” (A Good Enough Parent) című könyvét, Winnicott ötleteire építve. Azt javasolta, hogy a szülők kerüljék, hogy ők “teremtsék meg” olyannak gyermeküket, amilyennek látni szeretnék, helyette segítsék abban, hogy olyan személy lehessen, amilyenné válni szeretne. Ahogy könyvében írta: “A tökéletesség elérésére irányuló erőfeszítések általában zavarják a mások – köztük a gyerekek tökéletlenségére – adott elnéző választ, melyek egyedülálló módon teszik lehetővé a jó emberi kapcsolatokat.
Bettelheim szerint, amikor problémák merülnek fel, egy perfekcionista keres valakit, akit hibáztathat – de akár önmagára, akár másra irányul, a hibáztatás soha sem hasznos. Ezt a nézetet osztja Carol Dweck pszichológus is, aki szerint a hibáztatás soha nem vezet jóra. Ő John Wooden kosárlabdázót és edzőt idézte: “Nem vallottál kudarcot, amíg nem kezdesz el hibáztatni.” Számára a hibák és a vereség elfogadható volt, de a hibáztatás nem.
- Kapcsolódó: Kádár Annamária: ez a szülők 10 parancsolata
Dona Matthews fejlődéspszichológus, “Az intelligencián túl: A boldogan eredményes gyereknevelés titkai” (Beyond Intelligence: Secrets for Raising Happily Productive Kids) című könyv szerzője szerint a babának kezdetben szüksége van valakire, aki teljes mértékben elkötelezett az igényei kielégítése mellett. Azonban ahogy a gyermek nő fel, az igényei is változnak. Hogyan lehetsz elég jó szülő?
- Legyél jó önmagadhoz. Senki nem képes mindent megtenni, a szülői létben se a tökéletességre törekedj, mert ez csak frusztrálni fog. A cél, hogy elég jó legyél.
- Mosolyogj a hibákra. Ember vagy, a gyermeked is ember, a párod is ember. Mind hibáztok, mind hibázunk, és ez rendben van, hiszen a hibák révén tanulunk meg jobbnak lenni.
- Tiszteld gyermeked egyéniségét. Hallgasd meg, a füleddel és a szíveddel is. Dolgozz azon, hogy megértsd olyan személyként, aki különbözik tőled.
- Koncentrálj a problémamegoldásra. Senkit ne okolj, sem magadat, sem a gyermekedet, sem a párodat, sem az időjárást. Helyette fókuszálj arra, hogy javíts a dolgokon.
- Biztosítsd gyermekednek a segítséget, amelyre szüksége van. Legyél szerető, jelenlévő, elérhető szülő, de ne próbálj meg sokkal többet adni, mint amire szüksége van. Hosszú távon kontra produktív és kimerítő helikopterszülőnek vagy tigrisszülőnek lenni.
- Bízz a gyermekedben, hogy rá fog jönni a megoldásra. A legjobb módja, hogy elsajátítsa a megküzdési készségeket az életben való boldoguláshoz, ha megtanulja konstruktívan kezelni a problémákat. Erre a legjobb hely az otthon biztonsága.
- Keresd a lehető legjobb okot a nem megfelelő viselkedés mögött. Ha a gyermeked olyat tesz, amit rossznak látsz, keresd meg, milyen impulzus vagy szükség lehet a viselkedés oka. Lehet, hogy például több információra van szüksége, mit vársz tőle, vagy éppen egyszerűen csak éhes. A gyerekek nem mindig tudják kifejezni, mit éreznek vagy gondolnak, még kevésbé ezt összefüggően kifejezni.
- Ünnepeld és támogasd a lelkesedését. Lehet, hogy olyan dolog érdekli majd, ami téged nem, legyen szó sportról, hobbyról, zenéről, vagy bármi másról. A legfontosabb, hogy tiszteld és támogasd az érdeklődését, a lelkesedését.
- A mára fókuszálj, ne a holnapra. Gyermeked gyermekkori tapasztalataira koncentrálj, ne arra, hogyan halad a felnőttkor felé. Olyan iskolát válassz, ahol élvezi a tanulást, ne olyat, ami a lehető legjobb bizonyítványt adja neki.
- Bízz magadban. Az elég jó szülőség a szeretettel, türelemmel és empátiával együtt tényleg elegendő.
Forrás: psychologytoday.com