Gyerek

Szexuális érés gyerekkorban: mi normális és mi nem?

Mit érdemes kisgyerekes szülőként tudnod a szexuális érésről?
2022. November 15.

A gyerekek már egészen fiatal korukban elkezdik felfedezni a testüket úgy, hogy megfogják, bökdösik, húzkodják, dörzsölik a testrészeiket, köztük a nemi szerveiket is. Ahogy nagyobbak lesznek, szükségük lesz útmutatásra az intim testrészeik és a funkcióik megismerésében.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) megoszt néhány fontos információt a fiatalabb gyerekek szexuális fejlődéséről, és a „normális” szexuális viselkedésükről, illetve arról, hogy mire érdemes figyelni, mi jelezhet valamilyen problémát.

Mit tekintenek normálisnak?

A gyermekorvosok szerint a következők gyakori, normális szexuális viselkedések a 2-6 éves gyerekeknél:

  • a nemi szervek megérintése/maszturbálás mások előtt vagy egyedül
  • egy kortárs vagy az új testvér intim testrészeinek megnézése vagy megérintése
  • a nemi szervek megmutatása a kortársaknak
  • túl közel ülni vagy állni valakihez
  • megpróbálni a kortársakat vagy a felnőtteket meztelenül látni

Amikor ezek történnek, érdemes megpróbálni a megfelelőbb viselkedés felé irányítani a gyerekeket például olyasmivel, mint: „A felnőttek ezt nem mások előtt csinálják, és neked is így kellene tenned”. Abban is meg kell erősíteni, hogy tisztelni kell egymást, és nem szabad megfogni mások intim testrészeit, és arra is emlékeztetni kell, hogy szóljon arról, ha esetleg valaki az övét érinti meg.

Mi az, amire érdemes lehet figyelni?

A szülőknek érdemes azzal is tisztába lenniük, hogy melyek azok a gyermekkori szexuális viselkedések, amelyek többnek tűnhetnek az ártalmatlan kíváncsiságnál. A szexuális viselkedési problémák kockázatosak lehetnek a gyermek és más gyerekek biztonságára és jóllétére, és fizikai vagy szexuális bántalmazást, vagy szexuális tevékenységnek való kitettséget jelezhetnek.

A kisgyerekek szexuális viselkedési problémái közé tartozik minden olyan cselekedet, amely:

  • gyakran előfordul, és nem lehet átirányítani
  • érzelmi vagy fizikai fájdalmat vagy sérülést okoz magának és másoknak
  • fizikai agresszióhoz kapcsolódik
  • felnőttkori szexuális aktusokat szimulál

Mit érdemes tanítani a gyermekedről a testbiztonságról?

A kisgyermek 3-5 éves kora között a következőket érdemes megtanítani neki a testbiztonságról.

  • Megfelelő nyelvhasználat. Tanítsd meg gyermekedet az összes testrész nevére, köztük a nemi szervek neveire is, mint a pénisz, a hüvely, a mellek, a fenék. A testrészek más neveken nevezése olyan gondolatot kelthet, mintha valami rossz lenne az eredeti nevekben. Azt is tanítsd meg neki, hogy azok a részek „privátok”, amelyeket a fürdőruha takar.
  • Ne erőltessük a szeretetet. Nem szabad arra kényszeríteni a gyerekeket, hogy megpusziljanak vagy megöleljenek olyan embereket, akiket nem szeretnének. Joguk van hozzá, hogy még akár a nagyszülőket se akarják megpuszilni, megölelni. Fontos, hogy folyamatosan erősítsd gyermekedben azt, hogy a teste a sajátja, és meg tudja védeni azt. Fontos, hogy el tudja mondani neked vagy egy másik megbízható felnőttnek, ha valaki megfogta. Így tudni fogja azt is, hogy az is a feladatod, hogy megvéded.
  • Magyarázd el, mi a jó és a rossz érintés közti különbség. A „jó érintést” elmagyarázhatod például úgy, hogy ezekkel azt mutatják az emberek, hogy törődnek egymással és segítik egymást (mint pl. az ölelés, a kézfogás, vagy akár a pelenkacsere). A „rossz érintés” az a fajta, amit nem szeretünk, és szeretnénk, ha azonnal abbahagynának (mint például az ütés, a rúgás, a nemi szervek megérintése). Mondd el a gyermekednek, hogy „nem-et” kell mondani, és el kell mondania, ha olyan érintésben volt része, ami megzavarja vagy megijeszti.
  • Legyen valamilyen szabály. Tanítsd meg arra a gyermekedet, hogy senkinek nem szabad megnéznie vagy megérintenie az intim testrészeit, illetve azt, amit a fürdőruhájuk takar. A gyerekeknek könnyebb betartaniuk egy szabályt, és azonnal felismerni így a rossz érintést. Nyugtasd meg, hogy mindig meghallgatod, hiszel neki, és meg szeretnéd őt védeni.
  • Szabályozd a média kitettséget. Jó ötlet használni a szülői felügyelet funkciót a böngészőn, a televízión, és odafigyelni az életkori ajánlásokra, tudatosnak lenni a médiafogyasztást illetően, a megjelenő szexuális tartalomnak való kitettség elkerülése érdekében.

Beszéld át mindezeket rendszeresen a gyermekeddel. Ha kérdez valamit, mindig válaszolj az életkorának és a megértésének megfelelően. Ne nevess, ne reagálj haraggal, hogy ne szégyellje magát a gyermeked a kíváncsisága miatt. Ellenőrizd, hogy van-e szüksége több információra azzal, hogy megkérdezed, hogy kapott-e választ a kérdésére.

Forrás: healthychildren.org

Nyitókép forrása: Getty Images