Gyerek

Tényleg tragédia lenne a hosszabb téli és rövidebb nyári szünet?

Múlt héten jelent meg a következő tanév rendjének tervezete. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint alapvető problémák vannak a Belügyminisztérium javaslatával, amely szerint hosszabb lenne a téli, rövidebb a nyári szünet. De mit gondolnak a leginkább érintettek?
2023. Augusztus 04.
iskola
Kép: Getty Images

Ha hosszú a szünet azért, ha rövid, akkor meg azért

„Minden tanév végén téma, hogy mennyire képtelen dolog megoldani a tízhetes nyári szünetet. És tényleg az, nem mindenki dolgozik home office-ban” – mondja Éva, akinek két iskolás gyereke van. „Lehetetlen megfizetni egyik tábort a másik után, de még ha tudnánk is finanszírozni, az milyen nyár lenne a gyerekeknek? Egy tábor minden, csak nem pihentető. Ha a nagyszülők fiatalabbak, dolgoznak, ha idősebbek, akkor azért módjával tudják szórakoztatni az unokákat. Ezt minden család végigmantrázza minden tanév végén, és konstatáljuk, hogy nagyon hosszú a nyári szünet. Aztán megoldjuk valahogy mégis. Mi még szerencsések vagyunk, mert én a munkám mellett tudok a gyerekekkel lenni, de másoknak tényleg extra teher ez.”

Hogy ki hogyan oldja meg, az tulajdonképpen rejtély. A kormány most egy olyan tervezetet tett közzé a tanév rendjéről, amely szerint a 2023/2024-es iskolai év június 21-én fejeződne be, ami a gyakorlatban azt jelenti – ha az idei évet vesszük alapul –, hogy egy héttel lenne hosszabb a tanév a szokásosnál, és így rövidebb a nyári szünet.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a tervezet egyfelől későn jelent meg, nem ad lehetőséget érdemi egyeztetésre. Másfelől nem értenek egyet az év végi plusz egy héttel, mert szerintük az előterjesztők nem vették figyelembe a hazai „klimatikus viszonyokat”. Azaz olyan meleg van júniusban, hogy a légkondi nélküli tantermekben képtelenség tanítani. Szerintük a téli szünet meghosszabbítása mögött a fűtési költségen való spórolás áll. Hangsúlyozzák, nemcsak a kánikula, hanem a középiskolai beiratkozás is erre az időszakra esik, tehát az évzárót, bizonyítványosztást június 21-éig le kell bonyolítani, minden, az évzárással összefüggő adminisztráció az utolsó hétre marad, ezért ez már csak egy formális tanítási hét, ami ráadásul egybeesne az érettségivel is. A téli szünet meghosszabbítását pedig azért látják problematikusnak, mert a félévi osztályzatok lezárása előtt így csak két hét marad javítani a jegyeken.

Rövidebb nyári, több évközi szünet

Dukai Veronika középiskolai tanár szerint is hosszú a nyári szünet, ehelyett több, hosszabb-rövidebb szünetre lenne szükség év közben. „Alapvetően jó, ha hosszabb a téli és a tavaszi szünet, de a kettő közé jó lenne beiktatni legalább egy 2-3 naposat” – mondja Veronika utalva arra, hogy különben a kettő között nagyon hosszú idő telik el, a diákok és a tanárok is elfáradnak. Magániskolákban nem ritka a sí- vagy farsangi szünet, ami pont a téli és a tavaszi vakáció közé szúr be négy-öt napos pihenőt. Veronika úgy látja, hogy akár június végéig is kitolható lenne a tanév, „de akkor a technikai feltételeket is biztosítani kéne”, azaz megoldani, hogy ne az elviselhetetlenül meleg osztálytermekben kelljen tanulni a gyerekeknek. „Ma már májusban is meleg van, ez a probléma jelenleg is fennáll.”

Hogy van máshol?

Olaszországban régiónként eltér a tanrend, van, ahol szeptember 13-án kezdődik idén az iskola, míg másutt szeptember 5-én. Előfordul, hogy a szicíliai gyerekek egy héttel később ülnek be az iskolapadba, mint az északiak. Az utolsó tanítási nap sem egységes, van ahol június 8-án lesz utoljára iskola, máshol viszont június 14-én ürülnek ki a sulik. A téli szünet december 23-tól január 6-ig lesz, és karnevál idején, februárban is szokott lenni néhány nap. A húsvéti szünet pedig március 28-tól április 2-ig tart.

Németországban is tartományonként eltérnek a szünetek, de hat tipikus szünettel számolhatnak: őszi (2 hét), karácsonyi (általában 2 hét), téli (pár naptól két hétig), húsvéti (2-3 hét), pünkösdi (pár naptól akár két hétig) és nyári szünet (6-7 hét).

Nagy-Britanniában is eltérő a szünetek és tanévkezdések időpontja: míg Skóciában augusztus 22-e körül kezdődik a tanév és a nyári szünet 6-7 hetes, addig, Wales-ben csak július közepén kezdődik a nyári szünet, ami szeptember elejéig tart. Abban azonban egyezés van, hogy több szünetet iktatnak be év közben, mint nálunk, nagyjából 6-7 hetente tartanak néhány napos vagy hetes pihenőt.

Horvátországban – ahol szintén nincs hideg – hat kisebb-nagyobb szünet van az évben. Idén szeptember 4-én kezdődik majd az iskola, és június 24-én fejeződik be.

„Mindenképp nehéz kérdés, hogy lehet megoldani ennyi szünetet nyáron vagy összességében egy tanév alatt a gyerekekkel – mondja Éva -, de az biztos, hogy év közben több pihenőidőre lenne szükségük. Persze akkor meg az a kérdés merül fel, hogy azokat a szüneteket hogyan oldjuk meg. Mindig ugyanoda kanyarodunk vissza: évi tíz hét szabadsága egyetlen felnőttnek sincsen.”