Kamasz

Hosszabb tanév: jövőre teljesen másképp kell megoldanunk a gyerekek felügyeletét, ha élesedik a tervezet

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) véleményében jelezte, hogy nem értenek egyet a tanév meghosszabbításával.
2023. Augusztus 01.
(Kép forrása: Getty Images)

A múlt héten tették közzé a kormány oldalán a 2023/2024 tanév rendjéről szóló BM rendelet tervezetét, ami alapján hosszabb lenne a téli és a tavaszi szünet, viszont nyáron egy héttel tovább tartana a tanítás, mint most – így június 21-ig kellene a diákoknak iskolába járniuk.

A tervezet szerint a tanítási szünetek így alakulnának:

  • az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. október 27. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2023. november 6. (hétfő) lenne
  • a téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. december 20. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap 2024. január 8. (hétfő) lenne
  • a tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. március 28. (csütörtök), a szünet utáni első tanítási nap 2024. április 8. (hétfő) lenne

A tanév első tanítási napja 2023. szeptember 1-je (péntek) lesz, az első félév 2024. január 19-ig tartana, míg az utolsó tanítási nap 2024. június 21. (péntek) lenne.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) véleményében jelezte, hogy nem értenek egyet a tanítási év 2024. június 21-ig történő meghosszabbításával. „Az előterjesztők nem vették figyelembe Magyarország klimatikus viszonyait. A tanítás zömében nem légkondicionált helyiségekben történik. Rekkenő hőségben tanítási napokat szervezni köztudottan nem hatékony” – írja az érdekvédelmi szervezet a Ne dolgozz ingyen! oldalon közzétett véleményében.

A PDSZ ebben azt is írja, hogy „ezeket a tanítási napokat már csak azért sem lehet teljes értékűnek tekinteni, mivel a beiratkozás a középiskolába 2024. június 24. és június 26. között lesz, éppen ezért az évzárókat és a bizonyítványosztást június 21-éig le kell bonyolítani”. A bizonyítványírás és minden, az évzárással összefüggő adminisztráció pedig az utolsó hétre marad, ezért szerintük egyértelmű, hogy az utolsó, csak egy formális tanítási hét, ami ráadásul az érettségivel is egybeesne.

Véleményünk szerint a téli szünet meghosszabbítása mögött a fűtési költségek spórolása áll, de ez nincs arányban a felsorolt hátrányokkal, és szerintük a tanulók érdekeivel ellentétes az is, hogy a téli szünet meghosszabbításával csak két hét maradna a félévi osztályzatok lezárása előtt.