Az Egyesült Államokban és több európai országban vizsgálják az egészségügyi hatóságok a hepatitisz, azaz májgyulladás súlyos eseteinek rejtélyes emelkedését a kisgyermekek körében. Eddig összesen több mint 130 esetet azonosítottak, közülük a legtöbb, 108 megbetegedést Nagy-Britanniából jelentették, de Hollandiában, Spanyolországban, Dániában vagy Izraelben is felfigyeltek a jelenségre – írja a Qubit.hu.
Az első esetekről április 15-én jelent meg egy jelentés, akkor még csak az Egyesült Királyságban és Észak-Írországban fedezték fel a betegséget, azonban már 11 európai országban és az Egyesült Államokban is jelen van. Az is aggodalomra ad okot, hogy a betegségeket nem a hepatitisszel általában összefüggésbe hozható vírusok (hepatitis A, B, C, D, E) okozzák, hanem valószínűleg egy adenovírus.
Az adenovírus egyik fajtája gyakran okoz a gyerekeknél gyomor-bélhurutot, immunhiányos gyerekeknél hepatitisz kialakulásáról is beszámoltak, de egészséges gyerekeknél eddig ilyen nem fordult elő. A skóciai közegészségügyi hivatal igazgatója, Jim McMenamin szerint vizsgálják, hogy az érintett adenovírus mutálódott-e a súlyosabb betegség okozása érdekében, vagy arról van szó, hogy egy másik vírussal (akár a SARS-CoV-2-vel) együtt jelentkezve váltja ki a betegségeket – írja a Qubit cikke.
- Kapcsolódó: Mikor oltassunk hepatitisz ellen?
Egyelőre nem valószínű, hogy új kórokozóról lenne szó és az sem, hogy a koronavírus oltásnak köze lenne a megbetegedésekhez – a brit gyerekek többsége például nincs beoltva. Egyes kutatók szerint a járvány alatt a szociális távolságtartás miatt legyengülhetett a gyerekek immunrendszere, amely így túlzott reakciót ad a fertőzésre.
A hepatitisz tünetei lehetnek: sötét vizelet, a szem és a bőr sárgulása, fáradtság, láz, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasi fájdalom, világos széklet, valamint az ízületi fájdalmak.
A fertőzés terjedésének megelőzése érdekében a szakértők alapos kézmosást és zsebkendőbe történő köhögést, tüsszentést javasolnak.
Forrás: Qubit.hu