A Roblox egy ingyenes online játék platform, ami lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy saját játékokat készítsenek, illetve más felhasználók által tervezett játékokat játsszanak. A Parents portál szerint a platform népszerűsége jelentősen megnőtt, 55,1 millió aktív felhasználója volt naponta. Az egyre nagyobb népszerűség miatt egyre több gyerek játszik a platformon, és érthető, hogy felmerül a szülőkben, hogy az ingyenes és nyílt kommunikációs irány miatt biztonságos-e ahhoz, hogy a gyermekei is használják.
Mit érdemes tehát szülőként tudni?
A Roblox minden okstelefonon, számítógépen, táblagépen elérhető, illetve játékkonzolokon és VR-szemüvegekkel is használható. A felhasználók a Roblox Studio nevű szabadalmaztatott programon tervezhetik meg és tölthetik fel a saját játékaikat, hogy egy globális közösségben játszhassanak, mondta el a portálnak Titania Jordan, a Bark szülői felügyeleti applikáció vezető szülői ügyintézője és a Parenting in a Tech World (Gyereknevelés a tech világban – a szerk.) című könyv társszerzője.
Ezt a Roblox úgy magyarázza az oldalán, hogy a játékosok megépíthetik például a tökéletes élményparkot, profi versenyautó-versenyzők lehetnek, divatbemutatón szerepelhetnek, szuperhőssé válhatnak, vagy egyszerűen megtervezhetik az álomházukat, és ott lóghatnak a barátaikkal.
A platform több ezer ingyenes, felhasználók által készített játékot kínál.
Hány éves kortól lehet játszani a Robloxon?
Nincs egy hivatalos életkor, de a Common Sense Media a 13 év feletti felhasználók számára minősíti biztonságosnak a platformot a problémás tartalommal kapcsolatos folyamatos kihívások alapján. Azonban a Roblox potenciálisan biztonságos lehet az ennél fiatalabbaknak is, ha be vannak állítva a fiókkorlátozások és a szülők nagy figyelmet fordítanak a gyermekeik tevékenységeire a platformon.
2021 végén a Roblox bevezette az életkor-ellenőrzést, ami megköveteli, hogy a 13 éves vagy idősebb gyermek igazolja az életkorát egy állami személyi igazolvánnyal, magyarázta Shelby Knox, a ParentsTogether nonprofit szervezet kampányigazgatója. Rámutatott arra is, hogy 2022 szeptemberétől a Roblox új „élmény irányelveket” vezetett be, amelyek lehetővé teszik, hogy minden játék a következő három értékelés egyikébe kerüljön: „minden korosztály”, „9+”, vagy „13+”. Knox elmondta, hogy a szülők kiválaszthatják, hogy a gyerekük számára melyik szint a megfelelő, ha hozzáférnek a fiókbeállításokhoz.
Bizonyos funkciókat, mint például az audiocsevegés, pedig maga a Roblox is korlátoz, és ehhez is igazolni kell, hogy a játékos elmúlt 13 éves.
A Roblox kockázatai, amelyekről érdemes tudni
A platformon nem csak gyerekek, hanem felnőttek is vannak, és potenciális kockázatot jelent a zaklatás és a kihasználás.
Korábban a szülők aggodalmukat fejezték ki a Roblox gyerekeknek való biztonságát illetően, miután szexualitást-sugalmazó anyagokról, valamint a karakterek bántalmazásának eseteiről számoltak be. Ezek az esetek ritkák a portál szerint, de a szakértők ajánlják a szülőknek a figyelmeztetések betartását, bármilyen online játékplatformról legyen szó.
Bármely platform, amelyen több játékos játszik, vezethet problémás interakciókhoz. A Roblox esetében az egyik biztonsági aggály annak a veszélye, hogy a gyerekek a csevegés funkcióban kapcsolatba léphetnek szexuális ragadozókkal, zaklatókkal, amire már voltak korábbi példák a platformon.
A felhasználók által készített játékok a számára nem megfelelő tartalomnak tehetik ki a gyereket. Az egyik fő kockázat, amit a szülőknek tudniuk kell a Roblox kapcsán, hogy vannak olyan felhasználók által készített játékok (úgynevezett ”condo game”), amelyekben felnőtteknek szóló tartalom, például szimulált szexuális aktus, grafikus képek, vagy nem megfelelő nyelvezet van.
Ezzel kapcsolatban Jeff Haynes, a Common Sense Media vezető szerkesztője elmondta, hogy a paltform természete, miszerint bárki tölthet fel tartalmat, és a játékon belüli moderálás hiánya az interaktív élmények során lehetővé teszi, hogy gyakorlatilag bármi megtörténhet a játék során. Nehézséget jelent az is, hogy ezek a játékok úgy néznek ki, mint a biztonságosabbak, amelyek vonzzák a felhasználókat, de kiderül, hogy nem megfelelő tartalom lapul benne.
A biztonsági aggályokra reagálva a Roblox megjegyzi, hogy kezdettől fogva a gyerekeknek és a tinédzsereknek tervezték az oldalt, ezért elkötelezettek a biztonság prioritása mellett. A vállalatnál van egy ellenőrző csapat, aki több nyelven is felügyeli a biztonságot, és figyelik a chat-viselkedést, amely egyértelműen arra utal, hogy egy játékost megpróbálnak kivonni a platformról egy másikhoz. A 13 éven aluliak számára még szigorúbbak a szűrők. A platform nem teszi lehetővé képek vagy videók küldését a chaten vagy személyes interakciókon keresztül.
Hogyan tartsd biztonságban a gyermekedet, ha a Robloxot használja?
Az, hogy a platform biztonságos-e a gyerekek számára, részben azoktól a lépésektől függ, amelyekkel óvhatják őket, amikor online vannak. Egyrészt fontos a nyílt és őszinte kommunikáció a technológiát illetően. Beszélj a gyermekeiddel az internetbiztonságról, és győződj meg arról, hogy tudják, hogy forduljanak hozzád, ha olyan helyzetbe kerülnek, amiben kényelmetlenül érzik magukat. Továbbá a következő lépésekre is érdemes koncentrálni.
Szülői felügyelet
A Parents portálnak nyilatkozó szakértők hangsúlyozták, hogy mennyire fontos a szülői felügyelet nem csak a Roblox, hanem minden olyan játék, alkalmazás vagy webhely esetében, amelyet a gyermek használni szeretne. Továbbá javasolják azt is, hogy ülj le játszani a gyerek mellé, hogy jobban megértsd a játékot, a platformot, és jobban tudj neki segíteni benne eligazodni.
Hogy biztonságos legyen a Roblox a gyerekek számára, a Bark alkalmazás azt javasolja a szülőknek, hogy kapcsolják ki a chat funkciót. A Fiókkorlátozásokban (Account Restrictions) például be lehet állítani, hogy más felhasználók ne tudjanak üzenetet küldeni, ne chatelhessen a játékon vagy az alkalmazáson belül, és ne tudják megtalálni a fiókját telefonszám alapján.
A Bark a következők beállítását javasolja. A fiókba való bejelentkezés után a fogaskerék ikonnal lehet előhívni a Beállítások (Settings) lehetőséget, majd ebben az Adatvédelem (Privacy) menüpontban lehet elérni a Kontakt beállításokat (Contact Settings) és az Egyéb beállításokat (Other Settings). Ha a gyermek 12 éves vagy fiatalabb, akkor lehet például a Barátok (Friends) vagy a Senki (No one) lehetőséget választani, ha 13 éves vagy idősebb, további lehetőségek is rendelkezésre állnak. Akik további felügyeletet is szeretnének, azok a Fiókbeállítások (Account Settings) oldal Biztonság (Security) menüpontjában tudnak beállítani például PIN-kódot vagy egyéb fiókkorlátozásokat.
Ki lehet választani azt is, hogy pontosan ki küldhet üzenetet a gyermeknek, és ki hívhatja meg, hogy csatlakozzon hozzá privát szervereken. Jordan hozzátette, hogy a Roblox lehetővé teszi a szülőknek a belépést a gyermek fiókjába, és mindennek a megtekintést, amit az alkalmazásban csinált.
Emlékeztesd a chat használatára jogosult gyermekedet, hogy tartsa be a biztonságos gyakorlatokat
A Roblox egyik kockázata a gyerekek számára az idegenekkel való csevegés. A Common Sense Media azt javasolja, hogy a szülők tanítsák meg a gyermekeiket arra, hogy ne chateljenek ismeretlenekkel, és ne fogadjanak tőlük privát üzeneteket. Hangsúlyozzák, hogy személyes adatokat soha ne adjanak ki, ne helyezzék át a beszélgetést más platforma, és bízzanak az ösztöneikben, ha valaki kényelmetlenséget okoz nekik.
Ne játsszon zárt ajtók mögött
Knox azt tanácsolja, hogy általános szabályként be lehet vezetni, hogy az elektronikus eszközt a gyermek a hálószobáján kívül, a közös területeken használja.
Tartsátok fenn a nyitott kommunikációs vonalat
Függetlenül attól, hogy felügyeled-e a gyermekedet a Robloxon vagy sem, Knox javasolja a folyamatos, közvetlen és nyílt beszélgetéseket, hogy a gyermek tudja, hogy beszéljen veled, ha olyat lát vagy tapasztal az interneten, ami nem megfelelő a számára. Ezt nem elég egyszer elmondani neki, érdemes időnként újra beszélni erről a témáról.
Forrás: parents.com
Nyitókép forrása: Getty Images