Kamasz

„Manapság már mindenki játszik” – hány éves és milyen videojátékokat szeret egy hazai gémer?

Milyen videojátékok vonzzák a mai fiatalokat, illetve miért lehet jó az, ha egy idős ember is kontrollert ragad? Ki tekinthető egyáltalán gémernek itthon?
2025. Május 28.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

A videojátékok az elmúlt évtizedekben egy szűk kör hobbijából a szórakoztatóipar egyik legnépszerűbb és legnagyobb bevételt generáló ágazatává nőtték ki magukat. Ma már nem csak gyermekek kedvelt elfoglaltságának számítanak: életkortól függetlenül bárki megtalálhatja a neki tetsző játékokat, az idősebbek körében pedig akár a magány pusztító hatását is enyhíthetik az online játékok.

Vodcast vendégünkkel, Fromann Richárd szociológussal a gémer kultúra változásairól is beszélgettünk.

Vodcast vendégünkkel, Fromann Richárd szociológussal a gémer kultúra változásairól is beszélgettünk.

A JátékosLét Kutatóközpont 2011 óta kutatja rendszeresen a videojátékos közösséget, feltérképezve szokásaikat, játékos preferenciáikat. Podcast vendégünk Fromann Richárd szociológus, a központ vezetője volt, akivel a gémer kultúra változásairól is beszélgettünk. Többek között arra is voltunk kíváncsiak, milyen játékok vonzzák a mai fiatalokat, illetve milyen veszélyeket, vagy lehetőségeket rejt számukra a virtuális világ.

A videót itt tudod megnézni:

 

Ha podcastként hallgatnád meg az adást, ITT találod.

Az ELTE Alfa Generáció Labornál pszichológusok, biológusok, informatikusok és más kreatív szakemberek foglalkoznak azzal az alapkérdéssel, hogy a digitális eszközök használata hogyan befolyásolja a gyerekek fejlődését. Közérthető kutatási eredményeiket és egyéb hasznos ajánlásaikat honlapjukon és közösségi oldalaikon is elérhetővé teszik a szülők és további érdeklődők számára, hogy ezzel is támogatást nyújtsanak a tudatos nevelés útján. Emellett Alfi néven egy gyerekbarát, tudományos alapokon nyugvó applikációcsomagot is fejlesztettek.