
Alfavilág


Dührohamra okostelefon: nemhogy rossz megoldás, de egyenesen viselkedési problémákhoz vezet
Hiába tűnik úgy, hogy az okoseszközök megoldják a hisztiző gyerek dührohamának csillapítását, ez maximum rövidtávon működik. Hosszú távon azonban viselkedési-, érzelemszabályozási problémákhoz vezet – derül ki egy magyar-kanadai kutatásból.
„Manapság már mindenki játszik” – hány éves és milyen videojátékokat szeret egy hazai gémer?
Milyen videojátékok vonzzák a mai fiatalokat, illetve miért lehet jó az, ha egy idős ember is kontrollert ragad? Ki tekinthető egyáltalán gémernek itthon?
Remek applikációk gyerekeknek, amikkel tanulni is lehet
Szerencsére nemcsak olyan alkalmazások léteznek, amik csupán lekötik a gyerek figyelmét, hanem olyanok is, amik játszva, szórakoztatva fejlesztik, például a matematikai, a természettudományos, a nyelvi vagy éppen az olvasási ismereteket. Az óvodás, kisiskolás korosztály számára hoztunk egy applikáció-ajánlót néhány szuper appal, amiből még tanulni is lehet.
„Az internetes tartalmak olyanok, mint a való élet. Vannak jó emberek, rossz emberek, jó hatások, rossz hatások” – IT biztonsági szakértő a Szülőpercekben
Csizmazia-Darab István IT biztonsági szakértő volt a vendégünk a Szülőpercek podcastben, akivel a netbiztonságra nevelés témájában beszélgettünk.
Szülői vallomások: Igenis, odaadom neki a mobilt, különben egy percem sem lenne semmi másra
A digitális eszközök a modern gyerekkor szerves részévé váltak, és bár sok szülő igyekszik korlátozni a használatukat, vannak helyzetek, amikor kifejezetten szükségesnek vagy épp elkerülhetetlennek érzik, hogy csatlakozzon a világhálóra a család alfa generációs tagja is.
„Kéthavonta találkozunk, de nagyi akkor sem néz fel a random videókból” – egyre több nyugdíjas telefonfüggő
A gyerekek, fiatalok sokat mobiloznak, ez nem újdonság. Arról viszont kevesebbet hallani, hogy mostanra az idősebb korosztály is rengeteget nyomkodja az okoseszközeit, rájuk nézve pedig még veszélyesebb lehet a függőségnek ez a formája. Nem is beszélve arról, hogy ez a családdal, a gyerekekkel való kapcsolatukra is rányomhatja a bélyegét.
„Anya, lesz valami jó gyerekprogram? Hát, valahol biztos…” – Egy hétvége okoseszközök nélkül
Egyre többen ismerik fel: túl sokszor éreznek késztetést arra, hogy néhány pillanatonként rápillantsanak a mobiljukra, ez pedig valljuk be, a valóság megélésében rengeteg változást hozott. Hogy kiderítsem, az én életembe mennyire férkőzött be az okostelefonom, egy hosszú hétvégére megváltam tőle. Bár alapvetően felszabadító érzés volt, jómagam is meglepődtem, bizonyos helyzetekben mennyire nehéz feladatok elé állít a hiánya.
Kevesebb képernyőidő: nem csak a gyereknek, a szülőnek is fontos
Onnantól, hogy a gyerek játszhat a szülő telefonján, netán saját okoseszközt kap, sok családban állandósul a küzdelem a képernyőidőt illetően. Egy jó eszköz lehet a korlátok betartatására, ha a felnőtt nem csak a gyereknek, hanem magának is szigorú kereteket szab.
Köszönni nem tud, de nem baj – a legifjabbak átírják a mi valóságunkat is
Nemrég egy munkaerőpiaci konferencián vettem részt, ahol a toborzásokat végző HR-szakemberek és a különféle cégek vezérigazgatói fókuszában a Z-gen állt. Tekintve, hogy az alfa-generáció tagjai két éven belül belépnek a munkaerőpiacra, ők is szóba kerültek, és a nagyon érdekes konklúzió kerekedett ki: a hierarchiára épülő vertikális kommunikáció lassan eltűnik, helyét a horizontális kommunikáció veszi át. De mit is jelent ez?
5 dolog, ami bosszant mások telefonhasználatában
Az életünk kihagyhatatlan részévé vált az okostelefon – néha nagyon hasznos, de esetenként rendkívül bosszantó részévé. Szerzőnk ezeken a telefonozási szokásokon akad ki leginkább.
A legfontosabb dolgok, amiket megtanítottam a gyereknek amint tabletet kapott – és amit aztán ő tanított nekem
Nagy dolog egy saját tablet – a gyereknek meg kell tanulnia vigyázni rá, felelősséggel kezelni, és tudatosan jelen lenni az interneten. Izgalmas kaland lehet ez, amiből a szülő is tanulhat.
Bölcsődei nevelő: “Első dolguk, miután betették a gyereket a babakocsiba, hogy elé rakják a képernyőt”
Az biztos, hogy nem egyszerű ma kisgyerekes szülőnek lenni. Mert ami megkönnyítheti a szülőséget, az egyben meg is nehezíti: a rengeteg digitális tartalom, amitől már azok a szülők sem mindig képesek elkülöníteni a gyereküket, akik a kütyümentes nevelés hívei, nyilvánvalóan hatással lesz a kicsik fejlődésére. Az alfageneráció ebbe nő bele, de azért egyáltalán nem mindegy, hogy bizonyos életkorokban milyen ütemben terhelődik a gyerekek idegrendszere.
„Csak amíg zuhanyozom” – Te mennyi ideig bírnád ki okostelefon nélkül?
Vajon az emberek hány százaléka lenne képes a telefonja nélkül élni? Az olvasóknak köszönhetően ebbe kaptunk most némi betekintést.
Aggódsz a videójáték-függőség miatt? Teszteld a gyereked vagy magad!
Önmagában a videojátékok élvezete nem ártalmas, sőt, napjainkra a rekreáció jelentős szereplőjévé lépett elő mind a fiatalok, mind a felnőttek körében. Az esetek egy kis hányadában azonban a játékhoz való viszony kóros függőséggé alakulhat át. Kérdőívünk ennek kockázatát tárja fel.
Kütyüvel az iskolapadban: okosabbak az eszközök, mint a gyerekeink?
Az okoseszközök számtalan lehetőséget nyitnak meg mind a tanítási, mind a tanulási folyamatokban, ugyanakkor kihívásokat is jelentenek a diákoknak, pedagógusoknak és szülőknek. Hogyan hat az eszközök használata és megvonása a gyerekek tanulására? Lehet jó tanulótárs az AI?