Trend

„Csak amíg zuhanyozom” – Te mennyi ideig bírnád ki okostelefon nélkül?

Vajon az emberek hány százaléka lenne képes a telefonja nélkül élni? Az olvasóknak köszönhetően ebbe kaptunk most némi betekintést.
2025. Május 21.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

Megkérdeztük a Házipatika olvasóit, mennyi időt bírnának ki az okostelefonjuk nélkül. A Facebookos válaszadók közül sokan akár az örökre szóló megvonást sem éreznék lemondásnak, de szép számmal felvállalják a függőségüket is. Íme a statisztika.

Semennyit – 26 százalék

Inkább kútba ugranék!

Levegőt sem tudnék venni nélküle. Okos ember volt, aki felturbózta, így sokan lettünk okosabbak.

– sokan fogalmaztak meg ilyen és ehhez hasonló válaszokat. Legtöbben közülük egyetlen percet sem tudnak elképzelni a mobiljuk nélkül.

Maximum 3 percet – 10 százalék

Nagyjából minden tizedik válaszadó nyilatkozott úgy, hogy mindössze egy-három percig tudná nélkülözni a telefonját. Van, aki csak arra az időre válik meg tőle, amíg zuhanyozik, más karóra híján viszi mindenhová magával vagy rendszeresen hallgat rajta zenét. Többen is osztották azt a véleményt, miszerint „a mai világ szinte rákényszerít bennünket arra, hogy használjuk”, hiszen rengeteg dolgot már csak ezzel tudunk elintézni.

„Csak amíg alszom” – 13 százalék

Kicsivel több, mint minden tizedik ember válaszolta azt, hogy simán kibírna fél napot – de a napnak leginkább azt a felét, amikor alszik vagy dolgozik.

Rendszeresen figyelmeztetnek bennünket, hogy a túl sok képernyőidő hatással lehet az alvásunkra, a kapcsolatainkra és a mentális egészségünkre, ezért egyre többen döntenek úgy, hogy okostelefonjukat a jó öreg nyomógombos változatra cserélik. Egyikük, egy 21 éves fiatalember is így járt el, és mint mondja, most már csak akkor hívja fel a barátait, amikor valóban beszélgetni akar velük és tud is rájuk figyelni, szemben a folyamatos jelenlétet elváró cseteléssel. Döntése – mint mondja – jónak bizonyult: az ugyanis javította a kapcsolatai minőségét.

Az attól függ… – 7 százalék

Többen is írták, hogy a válasz attól függ, milyen a társaság, vagy velük van-e a párjuk. Olyan is akad, akinek csak utazás közben hiányozna, mert olyankor rengeteg fényképet szokott vele készíteni.

„Bármennyit” – 28 százalék

Jó, ha van, de meglennék nélküle is! Már gondoltam is rá, hogy több időm maradna, ha nem lenne!

Életem végéig meglennék nélküle!

Akár 50 évet is, nem hiányozna!

Szabad vagyok, nem függök.

– a válaszadók több mint negyede simán bevállalná az okostelefon nélküli életet, sőt olyan is van, aki 500 évig is eléldegélne nélküle, már amennyiben erre volna lehetőség. A kérdésre egészen konkrét válasz is született: egyikük 3742 napig is ellenne az okoseszköze nélkül. Persze azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez egy tét nélküli, elméleti kérdés, ráadásul a többség az okostelefonján pötyögte be a választ. Mindenesetre – akármennyire is nem lehet ezt a gyakorlatban letesztelni – bizakodásra ad okot, hogy többen írták: el tudják foglalni magukat mással is.

Azért még mindig sokan kibírnák nélküle. Fotó: Getty Images

Azért még mindig sokan kibírnák nélküle. (Kép forrása: Getty Images)

Nincs okostelefonom – 16 százalék

Ahogy látom magam körül, rabságra kényszerít

– írja az egyik olvasó, és többen is hasonló álláspontot fogalmaztak meg. Van, aki egyenesen azt kívánja: „bárcsak eltörölnék örökre” az okostelefonokat.

A kérdés megválaszolására már számtalan nemzetközi felmérés tett kísérletet. Bár az objektív válaszhoz nincs elegendő információnk, azt azonban lehet tudni, hogy az emberek 80 százaléka a telefonjával alszik, 73 százalékuk szorongást és pánikrohamot tapasztal, amikor nem találja az okoseszközét, tízből hatan pedig a vécére is magukkal viszik azt.

 

Az ELTE Alfa Generáció Labornál pszichológusok, biológusok, informatikusok és más kreatív szakemberek foglalkoznak azzal az alapkérdéssel, hogy a digitális eszközök használata hogyan befolyásolja a gyerekek fejlődését. Közérthető kutatási eredményeiket és egyéb hasznos ajánlásaikat honlapjukon és közösségi oldalaikon is elérhetővé teszik a szülők és további érdeklődők számára, hogy ezzel is támogatást nyújtsanak a tudatos nevelés útján. Emellett Alfi néven egy gyerekbarát, tudományos alapokon nyugvó applikációcsomagot is fejlesztettek.