A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) korábbi közleménye szerint a miskolci tizenhét éves fiú chatfórumokon osztotta meg többekkel azon tervét, hogy valamelyik általános iskolába fegyverrel fog berontani, és többeket le fog lőni, olvasható a Police.hu portálon. A tinédzser több online közösségi platformon is hangoztatta ezen tervét, úgy gondolta, hogy ha betölti a tizennyolc éves kort, fegyvert fog vásárolni.
A Terrorelhárítási Központ (TEK) 24 órán belül azonosította és elfogta a fiút, akit emberölés előkészületével gyanúsítottak meg, és a bíróság elrendelte a letartóztatását.
A Blikk-nek nyilatkozott dr. Jogg Zsolt, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség szóvivője. „A gyanúsítotti kihallgatásán tagadta az emberölés előkészülete bűncselekmény elkövetését. Azt mondta, nem kívánt senkit sem megölni és fegyvert sem akart szerezni. Saját maga közölte, hogy nagyon komoly pszichés problémákkal küzd, és szerinte erre vezethetők vissza a bejegyzései” – mondta el a lapnak.
Ugyan orvosi dokumentáció rendelkezésre áll a gyanúsított mentális állapotáról, de a nyomozás során is kirendelnek szakértőket, hogy megvizsgálják az elmeállapotát, írja a Blikk.
A középiskolát két éve magántanulóként végző fiatal a volt általános iskoláját tervezte helyszínként, mert az számára közel van, és alaposan ismeri a helyszínt. Felvázolta, hogy hogyan történne a behatolás az épületbe, és az esetlegesen ellene fellépő gondnokkal szemben is fegyvert használna, mondta el a szóvivő.
A szóvivő elmondása szerint a fiú bejegyzései alapján öngyilkossági hajlamok egyértelműen azonosíthatók.
Hajdu János, a TEK főigazgatója hétfőn az M1 csatornán nyilatkozott. A főigazgató a hatóságok és a szülők szövetségének fontosságát hangsúlyozta. Hajdu János azt mondta, így lehetne kiszűrni azokat a fiatalokat, akik lövöldözésre készülnek, írja az MTI.
Elmondta, hogy az ilyen cselekményekre készülő fiatalok meglehetősen zárkózottak, akik a szobájukba húzódva akár egész hétvégén különböző internetes portálokon kommunikálnak.
„Ezek a gyerekek veszélyben vannak” – hangsúlyozta. „Problémáikat a rendvédelmi szervek egyedül nem tudják megoldani, ez a szülők, az iskola, a környezet együttes feladata. Velük kell a hatóságoknak partnerséget, védőhálót, jelzőrendszert kialakítani” – tette hozzá.
A főigazgató azt mondta, hogy szeretnék elérni a legtávolabbi falvakat is. Az ilyen deviáns fiatalokat meg kell próbálni helyes útra téríteni – hangoztatta, hozzátéve, hogy a TEK csak végső esetben tud beavatkozni, amikor már büntetőeljárás lesz az ügy kimenetele.
Ha úgy érzed, hogy neked, vagy a környezetedben valakinek segítségre van szüksége, hívd a 116-123 ingyenes lelkielsősegély-számot!