Kamasz

Nagy ára lehet a versenysportnak

A rendszeres mozgás pozitív hatásait hosszan lehetne sorolni, a versenysportok árnyoldalairól azonban már kevesebb szó esik. A megfeszített tempóhoz társuló stressz és a szigorú diéták, különösen a nők esetében, negatívan befolyásolhatják hormonháztartást.
2024. Március 04.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

A gyerekek többsége már egészen kis gyermekkorban találkozik különböző sportágakkal. Ha valamelyikben kiemelkedően tehetségesek, gyorsan versenyeken találhatják magukat, amelyek tartósan az életük részeivé válhatnak. A sportnak számos előnye lehet: fejlődik a testük, kitartóbbá válnak, megnő az ellenállóképességük a különböző betegségekkel szemben, jó hatással lehet az önbizalmukra, valamint a stressztűrő képességükre is. Sikereket élhetnek át, kiváló csapatjátékossá válhatnak, megtanulnak küzdeni egy közös cél érdekében, és olyan életfelfogást sajátíthatnak el, amelyet az élet más területein is kamatoztathatnak.

A hormonháztartásra gyakorolt hatások

A rendszeres sportolásnak kifejezetten kedvező hatásai lehetnek, az élsportok azonban sokszor már súrolják vagy át is lépik az egészséges életmód határait. Ennek része lehet például a szigorú és gyakran egysíkú diéta: míg a cél érdekében bizonyos tápanyagokból az átlagosnál  jóval több kerül a szervezetbe, mások szélsőségesen visszaszorulhatnak. Bár ezek a diéták rövid távon meghozhatják a kívánt eredményeket, hosszú távon károsak is lehetnek, különösen akkor, ha a sportoló nem egyezteti az étkezését az edzőjével vagy a dietetikusával.

A teljesítménykényszer miatt sokszor felfokozott stressz és a drasztikus fogyás mellett az extrém fizikai aktivitás szintén hatással lehet a szervezetre, egyebek között a hormonháztartásra is. A hormonok kényes egyensúlya könnyen felborulhat, ami a nőknél – vagy akár már a fiatal lányoknál is – menstruációs zavarokat vagy kellemetlen tünetekkel járó hüvelyszárazságot okozhat. Az ösztrogénszint csökkenése következtében a hüvelyhám elvékonyodhat, rugalmatlanabbá, sérülékenyebbé válhat, a menstruáció pedig teljesen el is maradhat.

Kellemetlen tünetekkel járó hüvelyszárazság

Kevesen gondolnák, hogy fiatal lányokat is érinthet a hüvelyszárazság, pedig az élsport és a kemény diéta miatt felborult hormonháztartás előidézheti ezt a kellemetlen tünetet. A hüvelyszárazság miatt kialakuló feszülő, viszkető érzés nemcsak a sportolást, hanem a hétköznapi tevékenységeket is megnehezíti. A váladék összetételének megváltozása ráadásul kedvez a különféle kórokozók elszaporodásának, ami idővel állandósuló gyulladást is eredményezhet. Hámsérülések, apró vérzések is kialakulhatnak, amelyek fájdalmassá tehetik a tampon felhelyezését, a vizelést és a szexuális életet, valamint alsó húgyúti fertőzések is előfordulhatnak, amelyek gyakori sürgető vizelési ingerrel járhatnak együtt. Ahhoz, hogy a kórokozók elszaporodása megakadályozható legyen, fontos már a hüvelyszárazságra utaló első tünetek megjelenésekor elkezdeni a kezelést.

Tartós tünetenyhítés

Az intim pillanatok ugyan megkönnyíthetőek gumióvszer és különböző síkosítók használatával, azonban az ilyen termékeknek nincs hámregeneráló hatásuk. Olyan kezelési lehetőséget érdemes választani, amely a hüvelyhám hidratálásával és helyreállításával hosszú távon gondoskodik a hüvelyszárazság tüneteinek enyhítéséről. Patikában vény nélkül juthatunk hozzá ilyen helyi hatású készítményekhez, amelyek hormonmentes összetevői kúraszerű, szükség esetén ismételt, vagy tartós használattal segítenek a kellemetlen intim problémán.