Terhesség

Intim tünetek. Melyik, mire utal?

Többféle intim tünet is megkeserítheti a mindennapokat, ha nincs minden rendben a hüvelyben. Felismerjük a tünetek alapján, hogy milyen problémával – hüvelyfertőzés vagy hüvelyszárazság – van dolgunk? A kezelés megválasztása miatt ugyanis nem mindegy, mi okozza a kellemetlenségeket.
2023. December 05.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

A hüvelyi problémák – mint például a hüvelyfertőzések és a hüvelyszárazság – tünetei és kiváltó okai is eltérőek, így a kezelésük is teljesen más. Bármelyikkel is legyen dolgunk, a hüvelyben tapasztalható kellemetlen, kényelmetlen tünetek – például csípő, égő érzés – nemcsak a szexuális életet nehezíthetik meg, a mindennapok során is zavaróak lehetnek. Nem kérdés, hogy kezelni kell, bármelyik is jelentkezik, hogy ne legyen belőle még nagyobb baj.

Van, amikor a bőséges folyás okoz panaszokat…

A hüvelynek saját baktériumflórája van. A baktériumok közül a Lactobacillusoknak jut a legfontosabb szerep, hiszen védelmet nyújtanak a kórokozókkal, hüvelyfertőzésekkel szemben. Ám a hüvelyben előforduló baktériumok természetes egyensúlya könnyen felborulhat – például hormonális okok, táplálkozás, gyógyszerek miatt –, és ekkor kezdődhet a baj. A bakteriális hüvelyfertőzésért – amely újra és újra megjelenhet – tehát nem külső kórokozók okolhatók. Olyankor jelennek meg a panaszok, amikor lecsökken a védő funkciót ellátó Lactobacillusok száma, és így felgyorsul azon kórokozók elszaporodása, amelyek normál esetben csak kis számban vannak jelen a hüvelyben. Ezt nevezzük bakteriális vaginózisnak – a hüvely leggyakoribb fertőzése –, amelynek a legjellemzőbb tünetei valóban ijesztőek lehetnek, hiszen a fertőzés bőséges, híg, szürkésfehér színű, kellemetlen, halszagú hüvelyváladékkal járhat együtt, sőt az intim tájék kivörösödése vagy fájdalom is kísérheti. A bakteriális vaginózist nemcsak azért kell kezelni, mert a tünetek gondot okozhatnak a mindennapokban, hanem azért is, mert kezeletlenül nagyobb baj is lehet belőle. A fertőzés tovább terjedhet, szövődményként pedig méhnyálkahártya-, vagy kismedence-gyulladás is kialakulhat.

A bakteriális hüvelyfertőzésre jellemző, hogy könnyen kiújulhat. Ha a fertőzés súlyosabb lesz, sok esetben már nem lehet elkerülni az antibiotikum-terápiát sem. De mi magunk is tehetünk azért, hogy erre lehetőleg ne kerüljön sor. A hüvely védelmét biztosító tejsavbaktériumokat például pre-, vagy probiotikumokkal is erősíthetjük. Ha pedig már kialakult a hüvelyfertőzés, kiegészítő kezelésként használhatunk speciális hüvelyflóra-helyreállító készítményt is, amely segít visszaállítani a hüvely enyhén savas pH-értékét és a Lactobacillusok újratermelődését.

A bakteriális mellett előfordulhat gombás hüvelyfertőzés (Candida-fertőzés) is. Ráadásul viszonylag gyakori problémáról van szó, minden nyolcadik nő életében legalább egyszer megküzd vele. A tünetek itt is kellemetlenek, nehéz figyelmen kívül hagyni őket. A hüvelyváladék mennyisége bőségesebb, fehéres-sárgás színű, túrós jellegű lesz. Ha a fertőzés hosszabb ideig fennáll, akkor a folyás még bővebb, hígabb, tejszerű lesz, a szeméremtesten pedig erős viszketést, égő érzést okozhat. A gombás fertőzés többször is visszatérhet, akkor van gond, ha ez egy éven belül többször is előfordul. Ezesetben mindenképpen forduljunk nőgyógyászhoz, mert akár az immunrendszerünk működésével is gond lehet!

A hüvelygomba kezelésére számos – hüvelybe helyezhető – kúp, krém, tabletta is elérhető, de szóba jöhetnek kiegészítésképpen a szájon át szedett gombaellenes szerek is. Ha a fertőzés újból visszatér, akkor a gyógyszeres kezelést hosszabb ideig kell folytatni úgy, ahogy az orvos előírja.

… és van, amikor a szárazság

Szintén kellemetlen és sokakat érintő intim tünet a hüvelyszárazság. Mint a hüvelyfertőzésekről, úgy erről a problémáról sem szeretünk beszélni, holott megoldásához ez (is) elengedhetetlen. Bármely életkorban előfordulhat – még fiatal lányoknál is –, de változókorban lesz gyakori, ekkor minden második nő átélheti az ezzel járó tüneteket. Nem meglepő, hiszen a változókor amúgy is az ösztrogénhormon termelődésének csökkenésével jár. Mindemellett gyakori probléma lehet például szülés után, a szoptatási időszakban is. Fiatalabbaknál leginkább a fogamzásgátlók szedése miatt jelentkezhet, de előidézheti tartós stressz, erős trauma, műtétek – például petefészek eltávolítása –, de még a daganatos betegségeknek és kezelésüknek is lehet ilyen hatása.

De hogyan ismerjük fel? Hüvelyszárazságra utalhat a szexuális együttlét alatt jelentkező fájdalom, diszkomfortérzés, továbbá a hüvelyi irritáció és az esetlegesen jelentkező vérzés is. Árulkodó lehet továbbá az égő, feszülő érzés, vagy a hüvelyben és a szeméremtesten tapasztalható viszketés is. Jó, ha tudjuk, a hüvelyszárazság miatt gyakoribbá válhatnak az intim fertőzések – bakteriális hüvelyfertőzések, hólyaghurut –, így minden esetben kezelni kell. Az intim együttlétek megkönnyítésére használhatók síkosítók, a hüvelyhám regenerálása és a tünetek enyhítése azonban ezekkel nem lehetséges. Mivel sok esetben hormonhiány húzódik meg a háttérben, így a hormontartalmú készítmények használata is szóba jöhet, de érdemes tisztában lenni ezek várható előnyeivel és a kockázatukkal is. Ma már elérhetőek hormonmentes hüvelyi hidratáló készítmények – egyebek mellett hidratáló és regeneráló hatású hialuronsav-tartalommal –, amelyek segíthetnek helyreállítani a hüvely nedvességtartalmát, erősíthetik a szövetek szerkezetét és tápanyagellátását, serkenthetik a regenerációs folyamatokat. Így a hüvely ismét síkosabbá, rugalmasabbá válik. Amennyiben csak hüvelyi panaszaink vannak, akkor elég lehet hüvelykúp használata is. Előfordulhat azonban, hogy a hüvelyszárazság nemcsak belül, hanem kívül, a szeméremtájékon is okozhat tüneteket. A kényelmetlen szárazságérzetre, az irritált, kipirosodott bőr ápolására lehet jó választás a kenőcs. Az életmódunkon is változtathatunk a kezelés kiegészítéseképpen: a dohányzásról való leszokás, a rendszeres szexuális élet, az intimtorna szintén jó hatással lehet.