Egy baba érkezésével gyökeresen megváltozik az életünk. Keveset alszunk, sűrűn szoptatunk, és mindent megteszünk, hogy gyermekünk minél zökkenőmentesebben alkalmazkodjon a kinti élethez. A változás a testünket sem kíméli, és akkor tesszük jól, ha erre is felkészülünk. Az mindenképpen jó hír, hogy a változások zöme csak ideiglenes, a szervezet viszonylag gyorsan elkezd visszaalakulni. A baba megszületése után körülbelül hat hétre van szükség, amíg az újdonsült anyuka szervezete – legalábbis megközelítőleg – visszanyeri a terhesség előtti állapotát. A regeneráció első és legintenzívebb szakasza ez, a teljes regenerálódás természetesen ennél hosszabb lehet, akár fél évig, vagy annál is tovább elhúzódhat. (Van olyan vélekedés is, miszerint a női testnek legalább annyi időre van szüksége a teljes regenerálódáshoz, ameddig a terhesség tartott.) Minden szervezet másképpen működik, de a felépülési időszak alatt érdemes odafigyelni fizikai, lelki és érzelmi állapotunkra. Természetesen ebben az időszakban is segíthet, ha egészségesen, kiegyensúlyozottan táplálkozunk, sokat pihenünk (már amennyire sikerül a baba mellett), és rendszeresen mozgunk – ez utóbbinál nem kell nagy dologra gondolni, elég egy könnyű séta is. Nézzük, milyen változásokra számíthatunk és mit tehetünk a gyorsabb regenerálódásért!
Lochia, a gyermekágyi vérzés
Az első hat hét alatt lezajlik a tisztuló vérzés – a legtöbb nőnél ez erősebb lehet, és jóval tovább tarthat, mint egy átlagos menstruáció –, összehúzódik a méh, visszahúzódik a has, gyógyul a gátseb, a hüvelyi sérülések, aki császármetszéssel szült, annak a vágás helyén keletkező heg. Nagyjából hat hét elteltével – ekkor kerül sor a szülés utáni kontrollvizsgálatra is – véget érhet.
Tág hüvely
Szülés közben a hüvely a baba fejének átmérőjével megegyező szélességűre tágul, ráadásul viszonylag rövid idő alatt. Mindez pedig sérülésekkel járhat, annak ellenére, hogy a hüvely fala rugalmas, és jól bírja az igénybevételt. A regenerálódás ugyan néhány nap alatt megtörténhet, de előfordulhat, hogy nem áll vissza a szülés előtti állapot. Természetesen ezen is lehet segíteni, a medencefenéki, illetve intim tornával erősíthető a hüvely izomzata.
A nedvesedés hiánya
E tünet akkor is jelentkezhet, ha nem természetes úton, hanem császármetszéssel jött világra a babánk. A hüvelyszárazság ugyanis a szoptatással – azaz az ebben az időszakban jellemző alacsony ösztrogénszinttel – van összefüggésben. Aggodalomra ez esetben sincs okunk, a probléma átmeneti, és a szoptatás befejezésével minden visszatérhet a régi kerékvágásba. A kellemetlen tünet nem könnyíti meg a szexuális életet, de ez idő alatt is segíthetnek a hüvelyi hidratálókrémek vagy akár a különféle síkosítók is. Merjünk beszélni a problémáról a párunkkal is, az ő türelme és hozzáállása is fontos!
Gáttáji fájdalom
Jó, ha tudjuk, hogy még a könnyű szülés is okozhat hüvelyi sérüléseket, sebeket. A rutinszerűen végzett gátmetszés vagy akár a szakadás is ellátást igényel közvetlenül a szülés után. A varratok, a hegek pedig okozhatnak további fájdalmat. A gyógyuláshoz hetekre lehet szükség, és ez idő alatt érdemes kerülni a szexuális együttléteket is. A fájdalom természetesen enyhíthető gyógyszerekkel vagy borogatással is.
Eltűnő szexuális vágy
Nincs abban semmi meglepő, ha a hat hetes regenerálódás után sem vágyunk a szexuális életre. Azzal sem vagyunk egyedül, ha nehézséget okoz az orgazmus elérése, netán fájdalmat érzünk együttlét közben. A megváltozott élethelyzet, az új napi rutin miatt jelentkező stressz, érzelmi megterhelés, a folyamatos fáradtság, kialvatlanság miatt természetes jelenség lehet a vágy csökkenése, a szexuális élet háttérbe szorulása. Legyünk türelmesek, idővel, ahogy egyre jobban visszarázódunk a mindennapokba, a szexuális életünk is újra a régi lesz.
Meglepő színváltozás
Bármilyen hihetetlen, de a szeméremdomb, szeméremajkak, illetve a hüvelybemenet környékének színe is megváltozhat szülés után. A sötétebb bőrszín helyi kialakulása a hormonális változásokkal magyarázható. Idővel világosodhat a bőr, de az is teljesen természetes, ha később sem áll vissza az eredeti állapotára. Nem ez az egyetlen színváltozás, ugyanis még a terhesség alatt megjelenhet egy sötét, függőleges csík – linea nigra – a has közepén. Ahogy a szülés után visszaáll a hormonháztartás, többnyire ez is eltűnik, ám előfordulhat az is, hogy megmarad. Ha zavarna minket, keressünk fel egy bőrgyógyászt!
Vizeletcsepegés egy tüsszentésre
Akaratlan vizeletvesztés szülés után? Sajnos ilyen is előfordulhat, függetlenül attól, hogyan szültünk, császármetszéssel vagy természetes úton. Sőt a terhesség – a kismedence szerveire, a medencefenék izmaira nehezedő nyomás miatt – ugyanúgy megágyazhat e kellemetlen állapot kialakulásának. A gátizmok meggyengülhetnek, veszíthetnek rugalmasságukból, ez pedig akaratlan vizeletszivárgáshoz vezethet. Jó hír, hogy ez is átmeneti állapot lehet, főleg, ha teszünk is érte. A gátizomzat a kritikus területtel foglakozó, rendszeres intimtornával kiválóan erősíthető. De fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is.
Ijesztő hajhullás
Aligha van annál ijesztőbb, mint amikor a szülés utáni első hajmosásoknál azt tapasztaljuk, hogy csomókban hullik a hajunk. Nagy változás ez ahhoz képest, hogy a terhesség alatt sokkal dúsabb és fényesebb volt a hajunk, mint azelőtt bármikor. A hajvesztésnek is hormonális okai vannak: a terhesség alatti ösztrogénszint visszaáll az eredeti szintre, így intenzívebb lesz a hajhullás. Pánikra semmi ok, természetes folyamatról van szó, és három vagy hat hónap alatt megszűnhet ez a tünet is. Figyeljünk az étrendünkre, ahogy a vitamin- és vaspótlásra is!