Kamasz

Tejjel bevenni az antibiotikumot? Ezért nem jó ötlet

Bizonyára hallottál már arról, hogy egyes ételeket és italokat nem szabad bizonyos gyógyszerekkel együtt fogyasztani. Ilyenek a tejtermékek is, mutatjuk miért.
2024. Október 27.

Különösen az antibiotikumok bizonyos típusainál problémás, ha egyidejűleg a gyógyszer szedésével tejet, sajtot, joghurtot is fogyasztunk. A szájon át – például tabletta vagy folyadék formájában – bevitt antibiotikumoknak fel kell szívódniuk a véráramban ahhoz, hogy kifejthessék hatásukat. De ha tejtermékekkel, például tejjel, sajttal vagy joghurttal együtt veszik be, egyes antibiotikumok nem szívódnak fel úgy, ahogyan kellene. Azaz kevésbé lesznek hatásosak.

tej és gyógyszer

Kép: Getty Images

Egy tanulmány például azt találta, hogy a demeclocyclin antibiotikum felszívódása a 83 százalékkal csökkent, ha tejjel együtt vették be, szemben a vízzel. A demeklociklin a légutak bakteriális fertőzéseinél, például tüdőgyulladás kezelésére szolgál. Egy másik tanulmány kimutatta, hogy ha a ciprofloxacint ha tejjel fogyasztják, a gyógyszer szintje a véráramban körülbelül 30-36 százalékkal alacsonyabb, mint amikor vízzel veszik be. Ezt az antibiotikumot számos betegség kezelésére használják, a tüdőgyulladástól a gonorrheáig.

Más tejtermékek hatásairól kevesebb adat áll rendelkezésre, de a tanulmányok általában arra utalnak, hogy ezek is csökkentik a vér antibiotikumszintjét, bár nem feltétlenül olyan mértékben, mint egy pohár tej.

Ezért nincs jóban a tej az antibiotikummal

A Live Science-nek nyilatkozó Anastasiya Shor gyógyszerész, a New York-i Touro College of Pharmacy adjunktusa a szerint a magyarázat a tej magas kalciumion- és magnéziumion-tartalmában rejlik. Ezek az ionok az antibiotikumokhoz kötődve vízben nem oldódó vegyületeket alkotnak. Ha pedig az antibiotikumok nem tudnak feloldódni a bélrendszer folyadéktartalmában, akkor a véráramba sem tudnak felszívódni. Tehát amikor a bélben kalcium- és magnéziumionok vannak jelen, ezek hatékonyan csapdába ejtik az antibiotikum-molekulákat, így azok nem tudják kifejteni hatásukat: a véráramba jutó antibiotikum mennyisége jelentősen csökken, csökkentve a gyógyszer hatékonyságát az egész szervezetben.

Ez a kölcsönhatás a tejtermékekkel csak bizonyos antibiotikumok esetében jelent problémát, különösen azoknál, amelyek a tetraciklinek és a fluorokinolonok családjában tartoznak.

Szerencsére viszonylag egyszerűen elkerülhető ez a gyógyszerkölcsönhatás. A legfontosabb, hogy az antibiotikumokat vízzel kell bevenni.

„Annak érdekében, hogy az antibiotikum a kívánt módon fejtse ki hatását, a betegeknek 2 órával a tejtermékek fogyasztása előtt vagy 6 órával azután kell bevenniük a gyógyszert”- mondta Shor. „Ez csökkenti a kalcium és az antibiotikum találkozását az emésztőrendszerben, és biztosítja, hogy a beteg a lehető legtöbbet kapja a gyógyszerből.”