Kamasz

Erre is érdemes figyelni az uzsonnás doboz és a kulacs kiválasztásakor

Néhány szempont az ételtároló és a palack kiválasztásakor.
2023. Augusztus 29.
uzsidoboz
(Kép forrása: Getty Images)

A Nébih – Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Facebook-oldalán a közelgő iskolakezdés kapcsán osztott meg tippeket arról, milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani a tízórai, uzsonna elkészítésekor. Posztjukban arra is kitértek, hogy milyen tényezőket vegyünk figyelembe, amikor uzsidobozt és kulacsot, italos palackot választunk a gyereknek.

„Fontos, hogy olyan uzsonnás dobozt és palackot válasszunk, ami azon túl, hogy a legmenőbb mesefigurákat jeleníti meg, könnyen tisztítható és hűthető, nincsenek olyan részei, ahol beragadhatnak az ételmaradékok és megtelepedhetnek a baktériumok” – hívják fel rá a figyelmet a bejegyzésben. Hozzáteszik, hogy nem utolsó szempont továbbá a doboz mérete, alakja, és súlya sem, és a jó záródásra, illetve a könnyű nyithatóságra is érdemes figyelni. „A dobozokat minden használat után mossuk el” – javasolják.

 

A Rizikometer élelmiszeripari trendekkel, kockázatfigyelési hírekkel foglalkozó oldal pedig arról osztott meg egy bejegyzést, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a különböző anyagokból készült dobozoknak és palackoknak, hogy ezzel segítsék a döntést.

A poszt szerint a műanyag ételtartók általában olcsók, könnyűek és kényelmesen használhatók. Emellett biztonságosabbak az üvegnél, mivel nem törnek össze, ha a gyerek leejti ezeket. „Vásárláskor ugyanakkor fontos figyelni arra, hogy biszfenol-vegyülettől (például BPA) és bambusz – vagy más növényi rosttól mentesek legyenek, a BPA ugyanis nagyon kis mennyiségben bekerülhet az élelmiszerekbe és az italokba, a növényi rost tartalmú edényekből pedig hő hatására melamin és formaldehid oldódhat ki” – hívják fel rá a figyelmet. Hozzáteszik, hogy a műanyag ételtárolók és palackok emellett a környezetre is károsak, mert évszázadokig is eltart a lebomlásuk.

A rozsdamentes acélból készült dobozok a Rizikometer szerint környezetbarátak – ezek az ételtárolók nem törnek és nem korrodálnak. „További előnyük, hogy nem befolyásolják a bennük tárolt ételek ízét, mert nem lépnek kölcsönhatásba semmilyen élelmiszer-összetevővel” – írják.

Az üveg ételtartók és palackok mellett szintén felhozzák, hogy tartósak, nem deformálódnak, nem környezetszennyezők és mentesek a toxikus anyagoktól, és ezek sem befolyásolják az ételek ízét, továbbá mikrohullámú sütőben is lehet melegíteni ezekben. Hátrányként viszont azt írják, hogy ezek az ételtárolók nehezek és törékenyek.

Egy korábbi cikkünkben arra is találsz néhány hasznos tippet, hogy mire érdemes figyelni a kulacsok tisztításánál.