A szoptatást támogató csoportomban különösen az őszi-téli hónapokban állandó téma a bőr szárazsága, az ekcéma rosszabbodása. Nyáron meg jönnek a csípések, hőkiütések, csalánkiütések és kisebb-nagyobb sérülések. És persze az is terítékre kerül időről időre, érdemes-e bármit a kicsit érzékeny vagy nagyon sebes mellbimbóra kenni. Ilyenkor aztán mindenki elmeséli a tapasztalatait, bevált tippjeit. Kipróbáljuk egymás ötleteit, így elég hamar kiderül, mi az, ami szinte mindenkinél beválik.
Bár a kozmetikai ipar számtalan csodakencét kínál a nőknek és gyerekeknek, őssejteset, kollagéneset, illatosat és hipoallergént, öregedésgátlót és fiatalítót, a bőrnek valójában sok friss levegőre, télen-nyáron okosan adagolt napsütésre és elegendő folyadékra van szüksége főként, hiszen természetes önszabályozó, védő mechanizmusai gondoskodnak arról, hogy épségben maradjon.
Miért van annyi gond a bőrünkkel?
Sokszor mégsem így történik manapság. Ebben sokféle ok szerepet játszik:
A 4 csodakence
Íme az a négy csodakence, amit érdemes otthon tartanod, sőt a kistáskádban is, mert tényleg mindenre jók, csak természetes és egyféle összetevőt tartalmaznak. Próbálj biominőséget és finomítatlan terméket vásárolni, mert akkor a kencék eredeti, természetes illatát is élvezheted.
Még nagy melegben is meglepően szilárd, nehezen kenhető, kakaós illatú zsiradék. Vegyél a két tenyered közé mogyorónyi mennyiséget, dörzsöld össze gyors mozdulatokkal, amíg felolvad, majd masszírozd bele a bőrbe. Nagyon jót tesz például a kéznek, lábnak, száraz arcbőrnek, enyhén gyulladt bőrfelületeknek, hosszas fürdés, úszás, strandolás után kiázott bőrnek. Nehezebben, lassabban szívódik fel, utána jó ideig zsíros hatású marad a bőr. A mellbimbóra is rákenheted vékonyan. Pszoriázis és ekcéma esetén is hatásos lehet, esetleg az orvosi kezelések kiegészítéseként vagy azokkal felváltva.
Extra szűz kókuszolaj
A vödörben árusított, finomított, illatmentes kókuszolaj inkább étkezési célokra való. Nem véletlen, hogy a hidegen préselt, finomítatlan, csodás illatú kókuszolaj lényegesen drágább. Inkább ez utóbbit kend a bőrötökre! Szobahőmérsékleten szilárd, melegben vízszínű, folyós, csodás kókuszillatú. Enyhén szárító, fertőtlenítő hatású, tápláló, még fényvédő hatásáról is beszámolnak. Napozás után megnyugtatja a bőrt, segít bent tartani a nedvességet, viszonylag gyorsan felszívódik.
Lanolin
Ez a gépzsírszerű, ragacsos, sárgás színű, magyarul gyapjúzsírnak nevezett zsiradék, amely eredetileg a juhok szőrét védi az átnedvesedéstől, az egyik legkiválóbb bőrápoló szer enyhén gyulladt, érzékeny felületekre: például náthánál kipirosodott orr alá, berepedezett, száraz ajakra, popsikiütésre, hasmenéstől felmaródott popsira, ekcémára.
A legtöbb nőnél alkalmas szoptatás alatti bimbóápolásra olyan esetekben, amikor a bimbó érzékeny, piros, enyhén hámhiányos. Nagyon jól beválik ekcémás mellbimbó impregnáló kezelésére, vagyis segít belül tartani a nedvességet, megelőzi a felrepedezést, segíti a kisebb sebek hámsérülések gyógyulását. Mindig nagyon vékonyan kell csak felkenni. A bőrfelület sokáig zsíros, ragadós marad utána. Gyógyszertárban is kapható kimérve, vagy dönthetsz márkás termék megvásárolása mellett.
Kapható finomítatlan formában a sheavajnál megadott webshopban, illetve több helyen is finomított változatban. A finomított termékek könnyebben kenhetőek, gyakorlatilag illatmentesek. A finomítatlan termék fő előnye éppen a természetes vitamintartalom megőrzése és a jellegzetes illat, de tapintása enyhén szemcsés, állaga meglepően szilárd.
Mielőtt felkened, érdemes a sheavajhoz hasonlóan a két tenyered gyors összedörzsölésével felmelegíteni a mogyorónyi mennyiséget. Nagyjából a sheavajnál megadott területeken érdemes használni, az ajkak különösen szeretik.
Bár ezzel a négy kencével szinte mindent meg tudsz oldani, készíthetsz keverékeket is, mindegyik kiváló alapanyagnak is. Recepteket, tippeket, ötleteket itt találsz.