A dackorszak és a hiszti egy természetes jelenség és a fejlődés fontos része. Persze attól, hogy ezt ma már tudjuk, nem könnyű megélni szülőként, hogy számunkra váratlanul a gyerek dühös lesz, sír, ordít vagy a földre vágja magát. Mindig jól jön néhány ötlet, amelyek talán segíthetnek abban, hogyan vészeljük át ezt az időszakot.
Értő figyelem, dicséret
A dackorszakban hajlamosak vagyunk csak a negatívumokra reagálni. Vegyük észre, amikor dicsérni érdemes és tegyük is meg. Fontos, hogy egyensúlyban legyen a sok „ne, ne csináld, ez nem volt szép” az elismeréssel.
Választás, irányítás szabadsága
Apró dolgokban adjunk teret a gyereknek, akármilyen kicsi is: két dolog közül döntsön ő, megadva neki ezzel az irányítás lehetőségét. Például felkínálhatjuk a lehetőséget, hogy a kék vagy a csíkos pulcsit veszi-e fel (de nyilván nem bízzuk rá a teljes aznapi öltözködést).
Figyelemelterelés
Amikor a hiszti megkezdődik, próbáljuk meg kizökkenteni a gyereket a helyzetből: kezdjünk el énekelni, menjünk át a másik szobába, guggoljunk mellé és öleljük meg.
Következetesség
Kulcsfontosságú, hogy kiszámíthatóak legyünk. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy néha nem engedhetünk egy-egy helyzetben. Utóbbival azt is megtanulja, hogyan kell rugalmasnak lenni.
Egyéni sajátosságok, mintázatok felismerése
Jó, ha nem univerzálisan gondolkodunk a hisztiről: figyeljük meg a gyerekünk határait, jellemzőit annak, hogy mely napok nehezek, melyek könnyebbek. Például lehetséges, hogy egy kipihentebb hétvége után mindig könnyebbek a hétfők, de sok egymást követő fárasztó nap, garantálja a nehezen elalvást, nyűgösséget és a hisztiket.
Zéró tolerancia az agresszióra
Semmiképp ne hagyjuk szó nélkül a rúgást, harapást, ütést. Ez nem olyasmi, ami majd magától elmúlik, minden esetben zéró tolerancia az agresszív viselkedésre.
A fény az alagút végén
A dühkitörések száma ritkul az életkor előrehaladtával és 3 éves kor után, bár nem tűnik el teljesen, de lényegesen könnyebbé válik a helyzet. A dackorszak lehet nehezebb és lehet könnyebb, de mindenképp bekövetkezik, természetes és bármilyen nehéz is szülőként, fontos fejlődési szakasz a kisgyermek életében.
Forrás: healthychildren.org