Íme a házilag elkészített krétánk
Kislányként imádtam krétával telerajzolni az aszfaltot a nyári szünetben, az utcánkban lakó gyerekekkel kifestettük a járdákat, az úttestet. Persze rajzoltunk ugróiskolát is, és végigugráltuk a nyarat.
Az aszfaltkréta házilag is készíthető, jó móka az elkészítése, és persze olcsóbb, mint a bolti verzió. 1 kg modellgipsz ára kb. 300 Ft, míg egy fél kg-os (15 db) kréta ára 1500 Ft körül mozog. Vízfesték, vagy tempera rendszerint amúgy is van otthon, ebből elég egy 1-2 kiskanálnyi.
Hozzávalók:
– Modellgipsz
– Víz
– Tempera
– Műanyag dobozok a keveréshez (kiváló pl. nagyobb tejfölös, margarinos, fagyis doboz)
– Ragasztószalag
– Műanyag fólia
– Papírgurigák
A krétakészítés és a rajzolás maszatolós tevékenység, minden csupa gipsz és krétapor lesz, ezért ne az ünnepi ruháinkban végezzük.
Az aszfaltkréta elkészítése
A papírgurigák lesznek az öntőformák. Mi a folpack, illetve az alufólia gurigáit használtuk erre a célra, mert átmérője pont megfelelő: se nem túl vastagok, se nem túl vékonyak. Ha nincs ilyen otthon, akkor bármilyen vastagabb kartonból készíthetünk hengereket.
Ezeknek a hengereknek az alját alaposan beragasztjuk a ragasztószalaggal, hogy ne folyjon ki majd belőle a gipsz.
A gurigák belsejét sütőpapír hengerekkel béleltük ki, hogy ne tapadjon majd bele a papírba a kréta. A gipszet műanyag dobozban érdemes keverni színezett vízzel, a csomagoláson található javaslat szerint, a lényeg, hogy tejföl sűrűségű masszát kapjunk.
Alapos keverés után ezt a színes masszát lapátoljuk a gurigába, vigyázva, hogy a bélésként használt sütőpapírt ne gyűrjük bele. Érdemes közben kicsit óvatosan megütögetni, hogy ne legyen levegős, és emiatt lyukacsos a krétánk.
Ha készen vagyunk, tegyük egy pohárba függőlegesen a krétát, majd hagyjuk száradni, legalább 2-3 napig.
Mi már nem bírtuk ki, és másnap leszedtük róla a gurigát, és úgy szárítottuk tovább a krétákat.
Ha már száraz, irány az utca, játszótér, kert és jöhetnek a krétarajzok.
Játék tippek aszfaltkrétázáshoz
Rajzolunk a krétával girbegurba folyamatos vonalat, hullámokkal, kanyarokkal, itt-ott megszakítva azt. Ezután a gyerkőcöknek végig kell menniük a vonalon, mintha kötéltáncoson lennének. Ahol a szakadás van, ott át kell ugrani a túloldalra.
A gyerekeim imádják az árnyékrajzolást: mindennek körberajzolják az árnyékát, gyereknek, fának, magasabb szárú virágnak. Azt is megtapasztalták, hogyha nem dolgoznak elég gyorsan, az árnyék időközben “elmászik”.
Így lesz krétarajzzal a kislányból királylány
A krétarajzok varázslatos világba vihetnek el minket, és a közös mókából még remek fotó is születhet: léggömbön szállhatunk, űrben repülhetünk, vagy királylánnyá változhatunk általa. Vegyük hát elő a krétát, és készítsünk vidám képeket a krétarajzokkal! Fotózz létráról, vagy egy fa tetejéről.
Ötleteket A Napfény illata blogban találsz.
Tartsd jól a lufikat!
A szerző “A napfény illata” címmel népszerű blogot vezet, de megtalálod a Facebookon isKapcsolódó cikkeink: