
Fotó: GettyImages
Hogy néz ki a csalánkiütés?
Az urticaria a csaláncsípéshez hasonló kiütés, innen kapta a nevét is. A kiütések viszketnek (ez éjszaka a legerősebb), változó kinézetűek, a bőrből kissé kiemelkednek, közepük fehérebb lehet. A kiütések akár foltokban össze is folyhatnak és szinte az egész testet beboríthatják. Súlyosabb esetekben lágyrészi duzzanat is jelentkezhet: ilyenkor a szem, száj, tenyerek, talpak bedagadnak. Amennyiben a duzzanat érinti a torok és gége területeit és nyelési, légzési nehézséget okoz, azonnal mentőt kell hívni.
Fontos, hogy a csalánkiütést el kell különíteni egyéb bőrelváltozásoktól, úgy mint a nem viszkető víruskiütések, viszkető atópiás bőrgyulladás vagy gyógyszerkiütés.
A csalánkiütés típusai
Akut
A tünetek rendszerint hirtelen jelennek meg és típustól függően órákon belül eltűnhetnek. Akár heteken át is megmaradhatnak, de maximum 4-6 héten belül elmúlnak. Gyermekek esetében általában ez a heveny forma jelentkezik.
Krónikus
Krónikus csalánkiütés esetében a panaszok 6 hétnél tovább tartanak. Ez idő alatt a csalángöbök eltűnhetnek, majd más helyeken megjelennek. Hosszabb időre, akár napokra is megszűnhetnek, majd újra felbukkannak, mindig újabb bőrterületeken.
Mi okozza a tüneteket?
Számtalan dolog kiválthatja a csalánkiütéssel járó bőrtüneteket. A leggyakoribb okok az alábbiak:
- Fertőzések: Ez lehet vírusfertőzés, de bakteriális vagy parazitás fertőzés is okozhat csalánkiütést.
- Gyógyszerek: Főleg az antibiotikumok és aszpirin állhatnak a csalánkiütés hátterében.
- Rovarcsípés: A méhek, hangyák, poloska, bolha, atka is jelenthet veszélyt, a panaszok ilyenkor hetekig tarthatnak.
- Ételek: Leggyakrabban a tej, tojás, szója, mogyoró, hal okoz problémát, de a paradicsom, eper, csokoládé és citrusfélék fogyasztását követően is jelentkezhet kiütés, általában 30 percen belül.
- Hideg vagy meleg: A víz és levegő szélsőséges hőmérséklete egyaránt okozhat csalánkiütést. Ilyen esetben kerülni kell a forró vizes fürdőt és éjszaka is érdemesebb hűvös szobában aludni.
- Napfény: Akár percekkel vagy órákkal a napon töltött időt követően is megjelenhet a kiütés.
- Nyomás érzékenység: A túl szűk ruházat viselése is jelenthet problémát.
- Stressz, szorongás: A fizikai tüneteket mentális nehézségek is okozhatják.
Mit tehetünk csalánkiütés esetén?
A legtöbb esetben az orvosok számára is kihívást jelent a csalánkiütés okainak azonosítása, ráadásul mire a betegek eljutnak a rendelésre, addigra a tünetek eltűnnek. Ezért hasznos lehet tüneti naplót vezetni, amiben minden részletet rögzítünk, úgy mint, hogy
- mikor jelentkeztek először a tünetek?
- köthető-e valamihez a csalánkiütés megjelenése? (pl. új étel bevezetése, testedzés, betegség, gyógyszer szedés, fürdés meleg vízben, stressz)
- melyik testrészen jelent meg csalánkiütés és mennyi ideig?
- jelentkezett-e egyéb tünet is? (pl. szem-, vagy ajakduzzanat, orrfolyás, nehézlégzés)
Tévhitek
- A csalánkiütés az esetek kétharmadában spontán javul, magától megszűnik kb. 24 órán belül. Éppen ezért hiszik sokan hatásosnak tévesen a kalciumot ilyen esetekben: a kalcium valójában allergiában is teljesen hatástalan, semmi értelme szedni, ez egy régi magyarországi tévhit.
- Fehérjeszegény diéta nem indokolt.
- Erős bőrviszketés esetén mentolos hűsítő krém használható a bőrre, de hatása sajnos nagyon csekély. A legnépszerűbb gél (amit főként csípésekre szoktak használni) használata azonban nem javasolt, mivel kontakt bőrgyulladást okozhat, azaz olajat önthetünk vele a tűzre – írja Dr. Novák Hunor.
- A gyermekgyógyász azt is hangsúlyozza, hogy enyhe esetben nem javasolt semmilyen gyógyszer alkalmazása, viszont erősebb kiütés és viszketés esetén valamilyen modern, jellemzően recept nélkül kapható allergiaellenes szer (H1-antihisztamin): cetirizin, loratadin vagy származékaik használhatóak, akár már 6 hónapos kortól, de panasz esetén minden esetben konzultáljunk orvosunkkal.