Viszonylag ritka, hogy egy kisgyerek kifejezetten szereti a brokkolit vagy a karfiolt. A szülők sok mindennel próbálkoznak, hogy ezeket a zöldségeket is becsempésszék a gyerekek menüjébe, de ritkán aratnak sikert. Úgy tűnik, nem csak személyes ízlés kérdése, hogy nem tartják finomnak a brokkolit a gyerekek: az elutasítást a nyálban található enzimek okozzák – írja a Blikk.
A cisztein-liáz nevű enzimek a szájban termelődnek, de megtalálhatók a keresztesvirágú zöldségekben is. Amikor ilyen zöldséget eszünk, akkor a bennük lévő enzimek találkoznak a nyálunkban lévőkkel, és egy szúrós szagú molekulává alakul az egyveleg, írja a lap. Az ízlésünk a nyálban található cisztein-liáz aktivitásától is függ, akár tízszeres különbség is lehet egyénenként.
Idővel megtanuljuk tolerálni, sőt akár meg is szerethetjük azokat az ételeket, amelyek kiváltják ezt a folyamatot. Így előfordulhat, hogy gyerekként utáltuk a brokkolit, a retket vagy a karalábét, de felnőtt korunkra kifejezetten megszeretjük az ízüket.