Kisgyerek

Ha a gyerek csikorgatja a fogait álmában

A fogcsikorgatást sok kisgyermek csinálja. Az életkorral elmúlik? Mit lehet kezdeni a bruxizmussal? Egyáltalán kell-e kezdeni vele bármit?
2022. Március 16.
Csikorgatja a fogait álmában? (fotó: Getty Images)

Sok kisgyerek álmában csikorgatja a fogait. A fogcsikorgatás vagy más néven bruxizmus eléggé ijesztő lehet, főleg ha korábban még nem hallottál hasonlót. Becslések szerint a gyerek 14-17 százaléka csikorgatja a fogait, nem feltétlenül csak alvás közben, hanem napközben is.

Dr. Erin Issac gyermek fogorvos a Rompernek elmondta, hogy a fogcsikorgatás már egészen korán jelentkezhet a gyerekeknél, akár már akkor, amikor vannak szemközti fogaik. Az okok azonban mások lehetnek attól függően, hogy hány éves korban jelentkezik a fogcsikorgatás. “A kicsik (akik épphogy elkezdtek fogzani) gyakran azért csinálják, mert rájönnek, hogy vannak ezek a fogaknak nevezett dolgok a szájukban, és hogy olyan dolgokat tudnak csinálni velük, mint a dörzsölés, csikorgatás” – mondja Dr. Issac. “Későbbi életkorban a fogcsikorgatás összefügghet az erős koncentrációval vagy épp ellenkezőleg, az ellazulással.”

Ki fogja nőni a gyermekem a fogcsikorgatást?

Logikus lenne azt hinni, hogy ez olyasvalami, amit majd idővel elhagy a gyerek és a legtöbb esetben ez így is történik. Vannak azonban gyerekek, akik még kamaszként, sőt felnőttként is csikorgatják a fogaikat.

Sok teendők nincs, mint annyi más dolognál egyszerűen ki kell várni, hogy kinövi-e a gyerekünk a fogcsikorgatást.

Mi a baj a fogcsikorgatással?

Előfordulhat, hogy a csikorgatás hatására letörhet egy darab a fogból, de más módon is károsíthatja a fogakat és állkapocsfájdalmat is okozhat.

Fontos tudni, hogyha a fogcsikorgatás horkolással, szájlégzéssel, nyitott harapással, nagy mandulákkal párosul, akkor ez alvászavarral is összefügghet. Ha így áll a helyzet, akkor ez azt jelenti, hogy álmában nem tud elég oxigént felvenni, így a szervezet stresszes állapotban van, ezért szorítja össze az izmait és a fogait.Bár a fogcsikorgatás nem kellemes, de a legtöbb gyerek végül kinövi. “A kisgyerekeknél, ha a fogcsikorgatás nem okoz más problémát, nem igazán lehet mást tenni, mint várni” – mondja Issac.Mivel a stressz is hozzájárulhat a fogcsikorgatáshoz, érdemes ránézni, hogy erről van-e szó, szorong-e valamitől a gyerekünk. Érdemes lehet a gyermekorvos mellett fogorvossal, fül-orr-gégésszel is konzultálni, főként, ha egyéb tünetek is jelentkeznek, hogy kiderítsük a kiváltó okot.