Több oka is lehet annak, ha valaki nem szeretne tehéntejet adni akár a babájának, akár kisgyermekének. Az egyik legkomolyabb ezek közül a tejallergia, de van, aki vegán életmódja miatt dönt így, más csak úgy véli, nehezebben emésztik meg a kicsik ezt, mint a növényi vagy egyéb alapú fehér italokat. Ezen kívül persze egyéves kor alatt nem is ajánlják.
Ha tejallergiáról van szó, akkor a tejmentes étrend nem választás kérdése, hanem alapvető szükségesség.
Csecsemőkorban
Érdekes eset, amikor a tejallergia úgy jelentkezik, hogy a pici még nem is kap mást anyatejen kívül. Ilyenkor természetesen az édesanya táplálkozása a kulcs, vagyis neki kell diétát tartania. Nemcsak a tehéntejet, de a tejszármazékokat is el kell hagyni egészen addig, míg a tünetek megszűnnek.
Hozzátápláláskor
Ez sem egyszerű, de másképp kívánja meg a figyelmet. Nemcsak vásárláskor kell résen lennünk, de főzéskor is. Vagyis sem a készételek, sem az alapanyagok nem tartalmazhatnak tejet – erre a célra kapható speciális tápszer, hiszen a tápanyagokat, fehérjét, vitaminokat tejtől függetlenül meg kell adnunk a picinek. Használhatók a növényi tejpótlók is, de inkább csak főzéshez.
- mandulatej: nem ajánlható, mert az olajos magvak allergénnek számítanak
- kókusztej: nincs benne sok hasznos fehérje
- rizstej: sokan nem pártolják az arzéntartalma miatt, de itt inkább az a baj, hogy alacsony a tápértéke
- szójatej: szintén allergén, tehát nem javasolható
- zabtej: ez a legjobb választás, hiszen mind fehérje-, mind rosttartalma magas, ugyanakkor kalcium nincs benne, csak ha a gyártó hozzáadja
És egy biztató adat: Három éves korra a legtöbb gyerek kinövi a tejallergiát, így a legtöbben ekkor már fogyaszthatnak tehéntejet. Ugyanakkor sokan eddigre megszeretik a növényi készítményeket, szerencsére ma már nem csak aranyáron kaphatók ezek.
Magyarországon egyébként inkább az a jellemző, hogy a gyerekek túl korán és túl sok tehéntejet és abból készült terméket fogyasztanak. A kilenc hónapos babáknak már fele eszik joghurtot, sajtot, az egyévesek közül pedig már sokak kedvence a túró rudi vagy a túrókrém, aminek további veszélye, hogy hozzáadott cukrot tartalmaz.
Miért baj ez?
Ilyen pici korban még sem a belek, sem a vesék működése nem alakult ki teljesen, így a fehérjék felszívódása, a só feldolgozása nem tökéletes. Emiatt létrejöhetnek emésztési panaszok, fehérjeallergia, de még ekcéma is.
A gyermekorvosok véleménye egyöntetű: amíg a baba szépen fejlődik az anyatejes táplálás mellett, addig nincs szükség másra. Ha pedig ezt pótolni kell, inkább a tápszerhez nyúljunk, mint a tehéntejhez. Ha utóbbit ki szeretnénk küszöbölni, akkor pedig jöhetnek a növényi italok. Bár sokszor ezeket magunk is tejnek nevezzük az egyszerűség kedvéért, valójában nem nevezhetők annak, a gyártók nem is írhatják rá ezt.
Táplálkozási szakértők 2019-ben kiadott nemzetközi konszenzusában az olvasható, hogy a növényi tej nem helyettesítheti sem az anyatejet, sem a tápszert az első életévben, mert ez alultápláltságot okozhat. A növényi tej azoknak ajánlott, akiknek speciális étrendi szükségleteik vannak, így elengedhetetlen számukra egy egészséges alternatíva. A szakértői testület kizárólag cukrozatlan fajtákat javasol fogyasztásra.