Kisgyerek

5 idegesítő gyerekszokás, ami valójában azt jelenti, hogy szüksége van rád

Egy kisgyerek nem tudja még megfogalmazni, hogy egy kis figyelemre, ölelésre, szeretetre vágyik. Úgy mutatja ki, ahogy tudja – és a néha zavaró jeleket nem egyszerű szülőként helyesen értelmezni.
2024. Szeptember 12.
kiabáló, ugráló kislány, hiszti, idegesítő gyerekszokások

Fotó: Getty Images

Gondolj csak bele: hiába kérdezed a kiborult 2-3 éves gyerekedet, hogy mi a baja, nem tudja megmondani. (És gyakran még a nagyobbak sem.) Aztán általában kiderül, hogy éhes volt, fáradt, megijedt vagy álmos volt. Na és ha ezeket a viszonylag egyértelmű dolgokat nem tudja még felismerni és megfogalmazni, hogyan tudná szavakba önteni azt, hogy „szükségem van rád, a szeretetedre, a figyelmedre”? Gyakran még mi, felnőttek sem tudjuk megfogalmazni ezt például a párunk felé, mennyire reális akkor egy kisgyerektől ezt elvárni? Nagyjából semennyire.

Az érzelmekről beszélni kell

Jó sok időnek kell még eltelnie, és jó sokat kell a kisgyereknek tanulnia az érzelmekről, azok felismeréséről, megnevezéséről, kezeléséről, hogy ez könnyebben menjen (ebben a cikkben hasznos tippeket kaphatsz ahhoz, hogyan beszélgess a gyerekeddel az érzelmekről) – addig meg maradnak a jelek, amiket szülőként nekünk kell megfejtenünk. És bizony ezek a jelek gyakran roppant idegesítőek. Nézzük, melyek ezek: a Biglifejournal Instagram-oldal listájából válogattuk ki a legfontosabbakat.

1. Gyakran félbeszakít, belebeszél a mondandódba

Nem tudsz két mondatot beszélni a pároddal vagy a barátnőddel anélkül, hogy bele ne kotyogna a kicsi? Nem hagy telefonálni, folyamatosan belebeszél? Rettentően zavaró tud lenni. Talán eggyel könnyebb higgadtnak maradnod, ha tudod, hogy nem téged akar „kicsinálni”, egyszerűen csak szüksége lenne rád, és épp így tudja csak kifejezni. Persze gyakran nem megoldható, hogy ilyenkor azonnal csakis rá figyelj, és nem is kell, de próbáld meg, hogy elmondod neki, miért fontos az, amit épp csinálsz, és mennyi idő múlva tudsz vele foglalkozni.

2. Folyamatosan azt akarja, hogy őt nézd

„Anya, nézz ide, látod, mit csinálok? De pont nem ide néztél, ne nézzél másfele, figyeld, mit tudok csinálni, nézd csak!” Volt már ilyen szituációban részed? Elég egyértelmű, hogy a gyerek a figyelmedet akarja felkelteni – de tényleg érted milyen fontos lenne neki? Lehet, hogy épp dolgozol, miközben ő azt akarja, hogy nézd meg, milyen szépen cigánykerekezik vagy tologatja a kisautót. Vagy csak a barátnőddel váltanál pár szót, esetleg azt a cikket olvasnád végre el, amit órák óta próbálsz, vagy csak ránéznél valamelyik közösségimédia-oldaladra… Ilyenkor a gyereknek ez a megosztott figyelem nem elég, a teljes, osztatlan figyelmed az, amire szüksége van.

3. Nem akar elválni tőled egy percre sem

Ne menj ki nélküle még a konyhába vagy vécére sem, tudni akarja, hová mész – neki most épp nem elég belőled szinte semennyi. Figyeld meg, mikor jelentkezik ez a ragaszkodás – lehet, hogy egész nap alig látott? Vagy mostanában kevesebbet tudsz vele lenni? Eddig többet játszottatok együtt esténként, de most erre kevesebb idő jut? Valószínűleg valami ilyesmi áll annak a hátterében, hogy nem akar kiengedni a látómezejéből.

4. Matricaüzemmódba kapcsol

Ölelget, bújik, kéri, hogy vedd fel, vidd el ide-oda… Annyira cuki – egy ideig. Aztán elég zavaró tud lenni. De ne feledkezz meg arról, hogy ez nem lustaság, nem is az idegeid módszeres kicsinálása, hanem annak a jele, hogy többet szeretne belőled. Hogy többre van szüksége belőled. És ha megkapja, ha tudsz egy kicsit igazán rá figyelni, a ragaszkodás jó eséllyel kicsit rendeződik.

gyerek hisztizik

Kép: Getty Images

5. Mindenen sírva fakad vagy hisztizik

Lehet, hogy a figyelem iránti vágy fokozott érzelmességben, érzékenységben ölt testet, ahogy az is tény, hogy a síró gyerek vigasztalgatása is egyfajta figyelem – és ő most arra vágyik. Persze valójában nem az így kicsikart figyelem az, amire szüksége van, de ha csak így „tudja megoldani”, hát akkor így. Ha te megtanulod mindezt nem idegesítő hisztiként kezelni, hanem egy kérésként értelmezni, amellyel azt adja a tudtodra a gyerek, hogy szeretne többet veled lenni, ha szüksége lenne igazi, minőségi együtt töltött időre, akkor mindkettőtök dolga könnyebb lehet.

Agyamra megy a gyerek, mit csináljak?

Mi az, amivel téged ezek közül a legjobban ki tud akasztani? Gondold át – aztán azt is, hogyan szoktál reagálni az ilyen helyzetekben. Legyél magaddal őszinte, ne szépíts. Ezután gondolkozz el azon, mit csinálhatnál másképp abban a tudatban, hogy az a viselkedés valójában egy kérés, hogy figyelj rá jobban, többet. És ha van pár ötleted, legközelebb próbáld is ki azt, amelyik eszedbe jut. Nem biztos, hogy mindig sikerül alkalmazni valamit, és az sem, hogy rögtön az első működni fog. De próbálkozz, kísérletezz – és ha valami működik, dicsérd meg magadat érte. Nagyon nagy lépés lehet, ha nem kiakadsz azon, amin eddig kiborultál, hanem ésszerű keretek között megkeresed, hogyan kapcsolódhatnál a gyerekedhez. Ez nem kell, hogy azt jelentse, hogy eldobsz csapot-papot és mész játszani vele. Ha megoldható, akkor természetesen szuper. De ha nem, akkor is tudsz tenni valamit, valami egyszerűbbet, könnyebben megvalósíthatót, vagy időben később tehetsz olyasmit, ami összekapcsol titeket. Íme néhány ötlet:

  • Beszélgessetek a napjáról
  • Legyen valami érdekes közös tevékenységetek reggelente
  • Zárjátok együtt a napot valamilyen rituáléval
  • Hagyj neki kedves üzeneteket
  • Tarts vele rövid játékszüneteket
  • Dicsérd meg
  • Simogasd, öleld meg
  • Játsszatok olyasmit, amit ő kér

Hogyan legyek figyelmes szülő?

A gyerekek rengeteg figyelmet igényelnek, és ezt nem mindig könnyű megadni. A Create Kids Inc Insta-oldal gyűjtése alapján mutatunk pár ötletet, melyek azok a a pillanatok, amelyek igazán számítanak a gyerekeknek, hogyan tudod igazán kimutatni azt, hogy figyelsz a gyermekedre.

  • Hallgasd meg a gondolatait, érzéseit, és semmiképp ne kicsinyeld le, bagatellizáld el őket
  • Játssz vele, amikor ő kéri
  • Elrontott valamit? Lépj túl rajta, ne korhold – nagyon hálás lesz érte
  • Dicsérd meg őt mások előtt
  • Bátorítsd abban, ami érdekli őt
  • Hibáztál? Kérj tőle bocsánatot – ennek nagy ereje van
  • Kiborult? Hisztizik? Ne erőltesd, hogy nyugodjon le, amíg nem áll készen erre – legyél vele türelmes

Forrás: Instagram.com/biglifejournal, Instagram.com/create_kids_edu