Hogyan készülhetsz fel szülőként a gyermek oltásaira?
Az adott oltások előtt érdemes felírni még otthon az esetleges kérdéseket, hogy mindent meg tudj kérdezni a rendelőben, ami felmerült benned. Érdemes megkérdezni, hogy kell-e számítani oltási mellékhatásra, mire kell figyelni az oltás után, illetve, hogy az esetleges kellemetlenségek enyhítése érdekében mit lehet tenni, ha szükséges, milyen gyógyszer adható a gyermeknek?
Amivel még érdemes készülni, az a gyermek kedvenc játéka, takarója, átmeneti tárgya, amely segíthet enyhíteni a félelmét.
- Kapcsolódó: Oltás előtti tippek
Hogyan segíthetsz a babának az oltásbeadáskor?
- Amikor a babának beadják az oltást, simogasd, énekelj neki halkan vagy beszélj hozzá megnyugtatóan. Próbálj meg mosolyogni és fenntartani vele a szemkontaktust, hogy téged nézzen, és ne a tűt.
- Általában nem az a helyes módszer, ha túl szorosan fogod a babát, mert így fokozódhat a szorongása. Viszont ha túl lazán tartod, akkor könnyen elfordulhat, ficánkolhat. A legjobb tehát a nem túl szoros, de határozott tartás. Ha a lábába kap oltást, tartsd az öledben úgy, hogy oldalirányba legyen, a hátához közelebb eső karoddal pedig karold át, gyengéden meg is tudod így ölelni. A szabad karoddal óvatosa, de biztonságosan meg tudod fogni a másik karját.
- Vond el a baba figyelmét az oltásról valamelyik játékkal, amit hoztál neki.
- A baba megnyugtatásában segíthet a szoptatás, és a bőr-bőr kontaktus, hiszen ezek mind természetes fájdalomcsillapítók a számára. Segíthet a cumisüveg vagy a cumi is.
Hogyan segíthetsz a kisgyereknek az oltásbeadáskor?
- Ha a kisgyermekeddel vagy az óvodással mentek oltásra, mondd el neki, mi fog történni a rendelőben, legyél vele őszinte. Mondd el, hogy olyan érzés lesz, mint egy csípés, és hogy a fájdalom csak néhány másodpercig tart. Érintsd meg a karját egy másodpercre, hogy megmutasd, milyen rövid idő ez. Ha van idősebb testvére, akár ő is elmesélheti neki, hogy mit tapasztalt, amikor ő kapott oltást. Azt is érdemes lehet neki elmondani, hogy az oltás fontos az egészsége érdekében, hogy ne betegedjen meg. Ezt a beszélgetést célszerű az oltást megelőző napon, vagy aznap reggel megejteni, hogy ne erősödjön a szorongása több napon át.
- Bár nem mindig lehet megtervezni, pontosan mikor is kapja az oltást a gyermek a nap folyamán, de ha mégis van rá lehetőség, olyan időpontra érdemes ütemezni, amikor tudod, hogy kipihent és nem éhes (tehát például nem a délutáni alvás idejekor).
- Ahogy egy kisbabánál, úgy egy kisgyereknél is érdemes bevetni némi figyelemelterelést, egy játékkal, plüssállattal, könyvvel. Ha az orvos esetleg először a plüssmacit vizsgálja meg, mielőtt a gyermek oltást kap, az is segíthet oldani a félelmét.
- Fontos, hogy te is nyugodt maradj, hiszen ha stressz jeleit látja rajtad a kisgyermeked, ő is idegesebb lehet.
- Amikor a karjába kap oltást a kisgyermek, érdemes az öledbe ültetni, úgy, hogy az arca ne feléd nézzen, vagy veled szembe állítani, miközben ülsz. A lábait fogd közre a combjaiddal, hogy ne tudjon hirtelen mozdulatokat tenni, és öleld meg, amint megkapta az oltást.
- Az oltás után beszélj hozzá kedves, nyugodt hangon, támogasd, és mondd el neki, hogy tudod, hogy ez ijesztő volt, és büszke vagy rá, hogy átvészelte. Akkor is mondd ezt el neki, ha egész idő alatt sírt vagy sikítozott, mert ez akkor is nagy dolog volt a részéről, és a dicséret erőt adhat neki a legközelebbi oltáskor.
- Az oltás után segíthet, ha előre ígérsz a gyereknek valamilyen jó dolgot, amit várhat, például hogy elmentek a játszótérre, hogy kap egy fagyit, vagy valami apró ajándékot. Ha nem volt túlzottan együttműködő, ezt akkor se vond meg tőle.
Hogyan enyhítheted a gyermekednél az oltás utáni tüneteket, kellemetlenséget?
- A legtöbb gyermek enyhe reakciókat tapasztal az oltások után, mint a fájdalom az oltás helyén, a kiütés vagy a láz. Ezek a mellékhatások általában néhány napon belül elmúlnak.
- A hideg, nedves borogatás segíthet az oltás helyén a fájdalom enyhítésében. Ha szükséges a láz- vagy a fájdalomcsillapítás, ezt a korának megfelelően teheted meg – erről javasolt kikérni az orvos tanácsát.
- Győződj meg róla, hogy a gyermeked iszik eleget, megfelelően hidratált. Ha pedig bármilyen problémát tapasztalsz, hívd fel az orvost.
Ne feledd, hogy akármilyen pici is a gyermeked, érzékelheti a te félelmedet, szorongásodat, és hasonlóan reagálhat, mint te. De ha veszel néhány mély lélegzete, meg tudod nyugtatni magad, nyugalmat mutatsz, azzal neki is segítesz.
A cikk forrása: whattoexpect.com