Kisgyerek

Így főzd a rizst, hogy nyomokban se kerüljön mérgező anyag az ételbe

A gabonáink, de még a csapvizünk sem teljesen tiszta.
2024. Április 27.
rizs
Fotó: Getty

Nem is gondolnánk, de igencsak sok arzént fogyasztunk. Az ivóvíz, és bizonyos gabonafélék – például a rizs – is tartalmazzák ezt az anyagot, aminek számos káros hatása van a szervezetünkre nézve.

Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer portál az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) adataira hivatkozva azt írta, a szervetlen arzén növeli például a bőrrákok kialakulásának kockázatát.

Az arzén lényegében mérgező anyag, amely természetes módon és emberi tevékenység eredményeként egyaránt jelen van a környezetben – Európában szerencsére csak kis mennyiségben szennyezett a csapvíz.

Rizst viszonylag nagy mennyiségben fogyasztunk mi, magyarok, ezért ezzel érdemes kiemelten foglalkozni, hiszen nálunk a szervetlen arzén bevitele jelentős részben erre vezethető vissza Hiába főzzük meg ezt a gabonafélét, az arzéntartalma megmarad, és nagy része felszívódik a gyomor-bél traktusban.

De hogyan lehetne mérsékelni az arzénbevitelt anélkül, hogy jelentősen csökkentenénk a rizsfogyasztást? Erre adtak tippeket Sheffieldi Egyetem kutatói – eredményeikből szintén a Rizikometer idéz: „Az egyik legfontosabb tanács, hogy főzés előtt mindenképpen érdemes a rizst átmosni. Ezután két lehetséges főzési módszer közül választhatunk, amellyel csökkenthetjük az arzéntartalmat: az egyik a rizs bő vízben történő főzése, majd lecsepegtetése, a másik pedig az ún. PBA-módszer. A PBA-nál az arzéntartalom csökkentése érdekében a rizst először 5 percig előfőzik, majd leöntik róla a főzővizet, és annyi víz hozzáadásával, amennyit képes magába szívni, alacsony fokozaton készre főzik. Az előbbi módszer előnye, hogy nagyobb mértékben csökkenti az arzéntartalmat, ugyanakkor a PBA-módszerrel a rizs jobban megtartja tápanyag-tartalmát, mint bő vízben való főzés esetén.”