Kisgyerek

Így vedd rá, hogy eleget igyon!

A nyári hónapokban különösen fontos, hogy elegendő folyadékot igyanak a gyermekek. Ti hogy álltok ezzel? Nehezen boldogultok? Mutatunk néhány trükköt, ami segíthet!
2019. Augusztus 01.
Így vedd rá, hogy eleget igyon!

Vajon elegendő folyadékot iszik-e a gyermekem? Mit tegyek, ha jön-megy, rohangál egész nap, és csak pár kortynyi innivalót tudok megitatni vele?

Vegyük sorra, mit is kell tudnunk a gyerkőcök folyadék-beviteléről, és hogy nyáron milyen trükköket érdemes bevetni, ha nehezen megy az ivás.

Mennyi az annyi?

Mennyi lenne az ideális folyadékfogyasztás a gyermek számára? Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ajánlása alapján a következő folyadék-bevitel javasolt a gyermekeknek:

  • 1-6 hónapos korig 190 ml/testtömegkg;
  • 6-12 hónapos korig 800-1000 ml;
  • 1-2 éves korig 1100-1200 ml;
  • 2-3 éves korig 1300 ml;
  • 4-8 éves korig 1600ml;
  • 9-13 éves korú fiúknál 2100ml;
  • 9-13 éves lányoknál 1900ml;
  • 14 év felett 2-2,5 l.

Természetesen ezek az adatok csak iránymutatásként szolgálnak, hiszen számtalan tényező (pl. a hőmérsékleti viszonyok, a gyermek aktivitása, betegségek stb.) befolyásolhatja.

Nyáron többet

A gyermekek folyadékszükséglete nyáron megnövekedik, éppen ezért a kánikula nagyobb odafigyelést igényel tőlünk, szülőktől. A nagy melegben fokozottabb lesz az izzadás és a folyadékvesztés is, miközben a gyerekeknek a játék hevében gyakran eszükbe sem jut, hogy igyanak. Mivel a gyermekek anyagcseréje gyors, így a vízháztartásuk is könnyebben felborul, a nem megfelelő folyadékellátás akár súlyos állapothoz, kiszáradáshoz vezethet. A kevés, sötét színű vizelet (pelenkás babáknál a kevesebb pisis pelenka), a cserepes száj, beesett szem, lepedékes nyelv és bágyadtság valamint a fejfájás mindenképpen figyelmeztető jel.

Az anyatej elegendő nyáron is?

Szoptatott kisbabák esetében hat hónapig az anyatej tökéletesen fedezi a gyermek táplálék- és folyadékigényét.Sokan félnek azonban attól, hogy kizárólag anyatejet adjanak a babának, pedig az anyatej több mint 80 százaléka víz, így a nyári melegben is ez a legtökéletesebb szomjoltó számukra. Nagyobb melegben a baba gyakrabban szeretne keveset szopizni, nekünk tehát annyi a teendőnk, hogy figyeljük a jelzéseit és még gyakrabban kínáljuk anyatejjel.

Ügyelj az arányokra!

Ahogy az anyatej mellett megjelennek a pépes állagú ételek, és a gyermek egyre több élelmiszerrel ismerkedik meg, már érdemes megkínálni folyadékkal is a kisbabát a kanalas étkezések után. Ez a folyadék mindenképpen a víz legyen.A későbbiekben a nyári melegben a vizet kiegészíthetjük más folyadékokkal is: felhígított gyümölcslével, házi készítésű koffeinmentes teával, vagy akár házi készítésű szörppel. A hangsúly természetesen itt is a megfelelő arányokon van, hiszen a cukros innivalók nem tesznek jót a gyermek egészségének, így ezek tényleg csak ritkán legyenek jelen a gyerkőc étrendéjben.Kevesen tudják, de az egészségesnek hitt gyümölcslevekből is csak korlátozottan érdemes adni a gyermekeknek. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Társaság 2017-es ajánlása óva int attól, hogy túl sokat kapjanak a gyerekek ezekből az italokból. Egy éves korig egyáltalán nem javasolják ezeket a leveket, de hároméves korig is maximum fél csészényi mennyiség az egészséges.Aminek viszont nincs helye a gyermekek étrendjében, azok a koffeintartalmú italok, energiaitalok, szénsavas, cukros üdítőitalok, sportitalok valamint az instant teák és italporok.

Nem akar eleget inni

Ha a gyerkőc nem szívesen iszik, vagy nem akarja elfogadni a vizet, akkor érdemes egy-két trükkhöz folyamodni.1. Varázsold vidám szokássá a vízivást!Szülőként azt tapasztalom, hogy egyre nagyobb gondot jelent megszerettetni a vízivást a gyerekekkel. Annyiféle inger, az érzékszerveikre ható színes-illatos-látványos csomagolású innivaló, gyümölcslé, dobozos és műanyag palackos termék csábítja már a legkisebbeket is, hogy nehéz felvenni a versenyt ezekkel. Ugyanakkor mindent meg kell tennünk, hogy a vízivás természetes igénye legyen gyermekünknek.Keress a gyerkőccel együtt a korának megfelelő ivóalkalmatosságot! Ha az önálló ivás a cél, akkor már 6-9 hónapos kortól érdemes próbálkozni az itatófejes poharakkal (ivópoharakkal), amiket a pici kezek is könnyen tartanak, nem szivárognak, nem borul belőlük a gyermek nyakába a folyadék. Olyat kell beszerezni, ami BPA-mentes, megbízható minőségű, ellenáll a fogaknak, harapásnak.

Később érdemes beszerezni mintás poharakat, kulacsokat, kedvenc mesefigurával ellátott bögrét. Ügyelj arra, hogy ne tartalmazzanak olyan anyagokat, amelyek veszélyesek lehetnek az egészségére, és megfelelően tisztíthatók legyenek.Fontos, hogy mindig legyen szem előtt vagy kéz közelben az innivaló. Ha a gyerekek látják az ivópoharukat, poharukat, kulacsukat vagy akár az asztalra kikészített kancsót, hamarabb jelzik, hogy innának.2. Mutassunk példát!Ha látja a gyermek, hogy mi is rendszeresen iszunk, ő is szívesen csatlakozik hozzánk. Nagyobbacska gyerekek szívesen veszik, ha felnőttes pohárból ihatnak, vagy akár koccinthatnak is velünk.3. GyümölcsvízEz az egyik legnagyszerűbb és legegészségesebb módja, hogy az unalmas víz átalakuljon valami különlegessé. A gyümölcsvíz készítéséhez csak némi zöldség, gyümölcs, fűszer és természetesen víz kell. Készítheted akár egy nagyméretű befőttesüvegben is, de léteznek kifejezetten gyümölcsvíz készítés céljára kifejlesztett gyümölcs “infúzióspalackok”, amelyek praktikus beépített tárolóval rendelkeznek. A gyerekek nagyon kedvelik a kis szívószálas, tetővel ellátott befőttesüveg kinézetű poharakat is.A gyümölcsvíz elkészítésének csak a fantázia szabhat határt. Kerülhet citrom, eper, málna, áfonya, narancs, uborka és millióféle fűszerrel kísérletezhettek a gyerekek szája íze szerint. A friss menta, bazsalikom, rozmaring mellett a gyömbér is kedvelt ízesítője ezeknek az innivalóknak.Figyelj arra, hogy bizonyos gyümölcsöket (így pl. az epret, málnát és a citrusféléket) csak 10-11 hónapos kortól érdemes bevezetni a gyermek étrendjébe.Fontos, hogy lehetőség szerint ne édesítsd a gyümölcsvizeket!4. Gyümölcsös jégkockaA legunalmasabb csapvizet is fel lehet dobni pár színes, érdekes jégkockával.Tegyél a jogkockatartóba fekete áfonyát, málnát, félbevágott szőlőszemet, dinnyedarabkát, ananász darabokat, töltsd fel vízzel, és fagyaszd le! Dobj a pohárba ezekből a színes jégkockákból párat és töltsd fel vízzel! Imádják a gyerekek. Fokozhatod az élményt azzal, ha különleges formájú jégkockatartót választasz a gyerkőcnek.

5. Készíts jégkrémet!Nem szeret inni, de azonnal vevő egy jégkrémre? Készíts te magad egészséges hozzávalókból finom nyári frissítőt. A házi fagyi -és jégkrémkészítőt formákat már számtalan helyen be lehet szerezni, neked csak annyi a dolgod, hogy feltöltsd őket.Dobj a turmixgépbe néhány színes gyümölcsöt és készíts többféle smoothie-t. Sárga színűt banánból, ananászból; vöröset eperből, málnából; narancssárgát mangóból, narancsból és banánból készíthetsz. Keverheted vízzel vagy görög joghurttal és már mehetnek is a mélyhűtőbe.6. Ne feledkezz meg a gyümölcsökről sem!Ne feledd, hogy sok élelmiszer – így a zöldség és gyümölcs is – magas víztartalmú, így észrevétlenül hozzájárulhat a folyadékbevitelhez is. A nyári időszak ideális ebből a szempontból, hiszen bőségesen kínálja ezeket. Íme néhány kedvelt nyári gyümölcs víztartalma:Görögdinnye: 98 százalék

Eper: 91 százalék

Sárgadinnye: 90 százalék

Cseresznye: 80 százalék

Őszibarack: 89 százalék7. Elő a levesekkel!A híg levesek túlnyomó része víz, így nyáron érdemes ezekkel is megtámogatni a gyermek folyadékháztartását: az erőleves, a húslevesek, a gyümölcslevesek és krémlevesek kiváló formái a folyadékpótlásnak.Kapcsolódó cikkeink: