Az RSV rövidítés az óriássejtes tüdőmegbetegedést okozó vírus nevét (respiratory syncytial virus) jelöli. Ez a leggyakoribb, szezonális (októbertől májusig tartó időszakban) légúti kórokozó, a gyerekek jelentős részét 2-3 éves korára megfertőzi és legtöbbször a közönséges náthához hasonló tüneteket okoz. Ám nem minden esetben enyhék a tünetek.
Leggyakrabban a koraszülött babáknál és a veleszületett szívrendelleneségben illetve tüdőbetegségben szenvedő, 2 év alatti gyerekeknél okozhat az RSV tüdő- és hörgőcskegyulladást. Ez már súlyosabb lefolyást jelenthet, akár kórházi kezelés is indokolt lehet.
Koraszülött babák esetében az RSV-fertőzés azért lehet súlyosabb lefolyású, mert az idő előtti születés miatt a légzőszervek nem fejlődtek ki tökéletesen. A BPD, a koraszülöttek krónikus tüdőbetegsége azoknál a koraszülött csecsemőknél alakulhat ki, akik hosszan tartó, magas oxigénkoncentrációjú lélegeztetésben részesültek.
Az RSV tünetei tehát kezdetben (és sok esetben itt meg is állnak) a nátháéhoz hasonló, azaz: láz, orrfolyás, tüsszögés.
Ha azonban a fertőzés eléri a tüdőt, az RSV tünetei rosszabbodhatnak. Ezek a tünetek az alábbiak lehetnek: mélyebb és gyakori köhögés, ajkak, körmök elkékülése, légzési nehézség, zihálás, sípoló hanggal, szapora légzés, kiszáradás, a csecsemő nehezen táplálható.
Hogyan védhetjük meg a veszélyeztetett csecsemőket az RSV-fertőzéstől?
A koraszulott.com az alábbiakat tanácsolja:
- Mindenki alaposan mosson kezet, aki a babával érintkezik
- Ha megfáztunk, lázasak lettünk, ne puszilgassuk a babát
- Ha nem a közvetlen családtagok betegedtek meg, akkor ők egyáltalán ne menjenek a baba közelébe, amíg betegek
- Az RSV-szezon alatt lehetőleg ne vigyük a babát zsúfolt, sok ember által látogatott helyre
- Ne dohányozzunk a baba környezetében
- Fontoljuk meg az RSV elleni védőoltás beadatását
Kép: Getty Images
Forrás: koraszulott.com