Gyermekorvosi rendelő, kórház, ambuláns sebészeti ellátás, gyógyszertár – mind-mind olyan fontos fázisai az egészségügyi ellátásnak, amit egy beteg kisgyermekkel szülőként legalább egyszer te is végigjársz.
Ezeken a helyeken azonban ugyanúgy emberek dolgoznak, ahol bizony akarva-akaratlanul is előfordulhat tévedés, ám ezek kis szülői odafigyeléssel is megelőzhetők. Nézzük lépésről lépésre, hol mit érdemes megfontolni és betartani, hogy csemetéd betegség esetén a legjobb ellátást kapja!
Gondolta volna? Néhány éve az American Academy of Pediatrics című szaklapban publikáltak egy kutatást, mely szerint az ambulánsan kezelt gyermekek 26 százalékánál vétettek az orvosok olyan hibát, ami különösen ártalmas volt egészségükre.
Amikor felírják a gyógyszert…
- Győződj meg arról, hogy az orvos tud gyermeked minden allergiájáról, tisztában van azzal, milyen gyógyszerekre érzékeny!
- Mindig ellenőrizd, hogy el tudod-e olvasni a receptre írtakat! Lehet, hogy a gyógyszertári alkalmazott is rákérdez majd, ha bizonytalan.
- Szerezz minél több információt arról a készítményről, amit gyermeked szedni fog! Mi a gyógyszer neve? Mire írta fel az orvos? Megfelelő a dózis a kicsi súlyához viszonyítva? Milyen hosszan kell szednie és milyen gyakorisággal? Milyen mellékhatásai lehetnek, és mi a teendő, ha ezeket tapasztalod? Milyen ételeket és italokat ne fogyasszon a gyerek, míg a kezelés tart? Mennyi idő múlva tapasztalható változás?
A gyógyszertárban
- A gyógyszertárban ellenőrizd, hogy a megfelelő gyógyszert adták-e ki, és hogy stimmel-e a dózis, amit az orvos felírt!
- Ha bármilyen kérdés merül fel a gyógyszerben található betegtájékoztató olvasása során, ne habozz feltenni a gyógyszerésznek. Például ha az utasításban az áll, hogy “napi négyszer egy”, és nem világos, hogy az hatóránkénti gyógyszeradagolást jelent, vagy a kicsi ébren töltött ideje alatt elosztott négy adagot, inkább kérdezz!
- Minden gyógyszerre írasd rá az adagolást, akkor is, ha te már ismered! Ha esetleg valaki másnak (nagyszülő, testvér, bébiszitter) kell beadnia az orvosságot, nem lesz olyan egyértelmű!
Az otthoni kezelés során
- A folyékony, kanalas gyógyszerek adagjait ne háztartási kanállal mérd ki, hanem gyógyszertári adagolóval!
- A gyógyszereket megfelelően alkalmazd: kapszulát ne szedj szét, antibiotikumot ne adj orvosi rendelvény nélkül, a kúrákat mindig tartsd be!
- Ha a kicsinek egyszerű fájdalmai vannak, ne adj neki olyan készítményt, ami kombinált, azaz többféle tünetet ellát. Ha kombinált készítményt adsz be neki, fennáll az esélye annak, hogy olyan hatóanyag is bejut a szervezetébe, ami teljesen felesleges.
- Sose feledd a “használat előtt felrázandó” utasítást betartani, mert ha ez elmarad, hatóanyagában vagy túl gyenge, vagy túl erős orvosságot kapsz!
- Mindig ellenőrizd a gyógyszerek lejárati idejét!
- Soha ne adj gyermekednek olyan gyógyszert, amit másnak írtak fel, vagy vényköteles és régebbi betegségéből maradt meg egy levéllel belőle!
Kórházi ellátás alatt
Hogyan készítik elő a gyermeket műtétre?
- Ha adott a lehetőség, hogy csemetédet gyermekkórházban kezeljék, inkább amellett dönts! Ezekben az intézményekben kifejezetten hozzájuk igazított körülmények között kezelik a kis betegeket.
- Szedd össze minden papírját, leletét a betegnek, mielőtt kórházba indultok! Legyen nálad lista az allergiákról, gyógyszerérzékenységről is!
- Amíg gyermeked kórházban van, mindig győződj meg róla, hogy a kis információs karkötő a karján van-e!
- Műtik? Nem árt tisztázni a műtét előtt az orvosokkal és az asszisztensekkel, hogy mit és hogyan fognak megoperálni. Nem mindegy hogy a bal vagy a jobb térdét műtik, vagy hogy az orrmanduláját vagy a garatmanduláját veszik-e ki.
- Jogod van hozzá, hogy bárkit megkérdezz a kezelés során, aki a gyermeked kezelésében érintett! Legyél tisztában azzal, hogy ki a felelős a kicsi állapotáért a bent lét alatt!
- Ha úgy érzed, hogy nem tudod felelősen képviselni gyermekedet a kórházi kezelés alatt, kérj meg valakit, aki beszél helyetted az orvosokkal!
- Minden soron levő kezelésre, gyógyszerre kérdezz rá, miért alkalmazzák!
- Ha laborvizsgálatot vagy bármilyen más tesztet végeztek a kicsinél, érdeklődd meg, mikor lesz eredménye!
- Mindig ellenőrizd a kiosztott gyógyszereket! A nővérek is tévedhetnek!
- Ha gyermeked a kórházból hazajöhet, érdeklődd meg a kezelőorvosnál, hogy a kezelést hogyan kell otthon folytatni! Ebbe számos dolog beletartozhat: milyen gyógyszert kell szednie, milyen tevékenységeket, mozgásformákat tilos végeznie, mit ehet és mit nem – betegségétől függően.
Biztonságban van a gyermekem az altatás alatt?