A fityma egy olyan hátrahúzható bőr, mely a pénisz legérzékenyebb részét, a makkot fedi be. Kezelése miatt sok szülő érzi tanácstalannak magát, ráadásul számtalan tévhit és elavult információ kering erről az interneten, sőt a szakemberek között is, ami szintén nem segít eligazodni a témában.
Mini közvélemény-kutatásunkból kiderült: az anyukák többségének fogalma sincs, pontosan mikortól és hogyan kellene a fütyit tisztán tartani, ugyanis erre vonatkozóan más és más tanácsot kapnak a gyerekorvostól, védőnőtől. Van olyan szakember, aki szerint már születéstől rendszeresen tisztítani kell a fityma mögötti részt, más viszont kifejezetten tiltja, hogy a gyermek hároméves koráig egyáltalán megpróbálják a szülők hátrahúzni az előbőrt, mert ezzel komoly sérülést okozhatnak. A megkérdezett anyukák közül szinte mindegyikük bizonytalan abban, hogy amit csinál, jól csinálja-e.
„Több, egymásnak ellentmondó tanáccsal láttak el”
„Én a védőnőre hallgattam, és már a kezdetektől visszahúzom a fitymát fürdés alatt. Abban azonban nem vagyok biztos, hogy ezt jól teszem-e, mert volt már, aki teljesen mást javasolt. Mivel két tábor van fütyitémában, igazából mindig bizonytalan voltam abban, hogy melyikre is hallgassak” – mesélte Anna, akinek bár még csak egyéves a kisfia, de a gyermek háziorvos már el is küldte egy sebészhez fitymaszűkület gyanúja miatt.
„Amikor egy lány után fiam született, hiába nem voltam kezdő anyuka, gyakorlatilag újra kellett tanulnom a fürdetést. Több – egymásnak ellentmondó – tanáccsal láttak el már a kórházban is. Volt, aki a kezdetektől javasolta a fityma alatti tisztítást, és volt, aki csak hároméves kortól, úgyhogy mi átlagoltunk, így Misi másfél éves korától tisztítjuk meg fürdetés közben azt a területet” – idézte fel Fanni.
„Sajnos Mátéét nem tudom felhúzni, és ez nagyon aggaszt, félek, hogy begyulladt. Mivel más miatt sokat járunk vele kórházba, több ápolónőt is megkérdeztem a témában. Van, aki hatéves koráig is normálisnak tartja ezt a helyzetet, de őszintén szólva nem nyugtatott meg” – mondta el aggódva Márti, aki hároméves kisfiának még sosem tudta visszahúzni a fitymáját, ezért eddig nagyon tisztítania sem sikerült.
A többi megkérdezett anyuka is egytől egyig máshogy adta elő ezt a témát, de egyikük sem volt biztos abban, hogy jól csinálja-e. Volt, aki a most középsős kisfiának még soha nem húzta vissza a fitymáját, de olyan is, aki már a gyerek születése napjától naponta háromszor. Akkor most mivel teszünk jót és egyáltalán: szükséges-e a fiúgyermekek nemiszervén az előbőrt húzogatni, és az alatta lévő részt is megtisztítani.
2-3 éves korig ne piszkáljuk!
A fiúgyermekek több mint 95 százaléka úgy születik, hogy a fityma bőre letapadt a makkhoz, ez egy teljesen természetes állapot. Nem segít semmit, sőt, kifejezetten káros is, ha megpróbáljuk ilyenkor erőltetve hátrahúzni a fitymát, mert olyan apró sérülések keletkezhetnek, amik hegesedéssel gyógyulnak, és a fityma további szűkületét idézhetik elő – mondja Dr. Ringwald Zoltán, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő gyermeksebész-traumatológus főorvosa. Hozzátéve: a fityma és a makk összetapadása a legtöbb esetben idővel fokozatosan, magától feloldódik. A fél éves fiúgyermekek mintegy 15-20 százalékánál már teljesen kioldódik a letapadás, egy éves korra ez az arány pedig már 50 százalék.
Három éves kor alatt gyakori, hogy a fityma részben még le van tapadva, ezért az a bevett gyakorlat, hogy a kisfiúk két-három éves korától javasolt elkezdeni egy kíméletes fitymatornát. Erőltetni azonban semmiképp sem szabad a fityma hátrahúzását. Teljesen jó cél az, hogy néhány év alatt, a gyermek 7-10 éves korára a fityma teljesen hátrahúzhatóvá váljon.
Ha kisgyermekkorban a fityma letapadt a makkhoz, az többnyire nem igényel orvosi kezelést, viszont otthon a szülőknek fokozottan ügyelniük kell gyermekük intim higiéniájára. Fürdéskor a fityma bőrét óvatosan hátra kell húzni, és ki kell mosni az alatta található területet, el kell távolítani az itt felgyülemlő váladékot – hangsúlyozza a gyermeksebész.
Mint mondja, ez azért fontos, mert így elkerülhetők a gyulladások, amik gyakran hegesedéssel gyógyulnak. Egyúttal ügyelni kell arra is, hogy a terület tisztítása után a fitymát visszahúzzuk. Ha ugyanis ezt nem tesszük meg, a fityma bőre hátul marad, így elszoríthatja a péniszt, és ez olyan problémához vezethet, ami sürgős sebészeti beavatkozást tehet szükségessé – hívja fel a figyelmet a szakember.
Szerző: Nemes-Mozer Mária